logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak ocenić kłamstwo?
Autor: Krzysiek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-23 21:33

Witam!
Tydzień przed ważnym wydarzeniem rodzinnym wspólnie z rodziną poszedłem do spowiedzi. Niestety niedługo po spowiedzi zdażyło mi się popełnić grzech ciężki. Postanowiłem więc przystąpić do tego sakramentu ponownie. Jednak (mieszkam razem z rodzicami) nie chciałem tłumaczyć się, czemu chcę skorzystać ze spowiedzi raz jeszcze, więc udałem się do kościoła pod pretekstem wyjścia na spacer. Czy kłamstwo to (powtórzone zarówno przed wyjściem jak i po powrocie) powinienem traktować jako grzech raczej lekki, czy też cięzki? Serdecznie dziękuję za odpowiedź,
Pozdrawiam :)

 Re: Jak ocenić kłamstwo?
Autor: MM (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-24 20:35

Człowiek też ma prawo do tajemnicy, dyskrecji, nie musi (wcale nie ma obowiązku) wszystkiego o sobie mówić innym, nie jest to grzech.

Z Katechizmu Kościoła Katolickiego:

KKK 2484 Ciężar kłamstwa mierzy się naturą prawdy, którą ono zniekształca, zależnie od okoliczności, intencji jego autora, krzywd doznanych przez tych, którzy są jego ofiarami. Kłamstwo samo w sobie stanowi jedynie grzech powszedni; staje się ono jednak grzechem śmiertelnym, gdy poważnie narusza cnotę sprawiedliwości i miłości.

KKK 2488 Prawo do ujawniania prawdy nie jest bezwarunkowe. Każdy powinien dostosowywać swoje życie do ewangelicznej zasady miłości braterskiej. W konkretnych sytuacjach wymaga ona rozstrzygnięcia, czy należy ujawniać prawdę temu, kto jej żąda, czy nie.

KKK 2489 Miłość i poszanowanie prawdy powinny kierować odpowiedzią na każdą prośbę o informację lub ujawnienie prawdy. Dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka, poszanowanie życia prywatnego, dobro wspólne są wystarczającymi powodami do przemilczenia tego, co nie powinno być znane, lub do dyskrecji. Obowiązek unikania zgorszenia nakazuje często ścisłą dyskrecję. Nikt nie jest zobowiązany do ujawniania prawdy temu, kto nie ma prawa jej znać (Por. Syr 27,16; Prz 25, 9-10).

 Re: Jak ocenić kłamstwo?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-07-25 11:42

Człowiek ma prawo do dyskrecji. To znaczy, że nie musi mówić wszystkiego. Może zmilczeć.
Ale to jednak wcale nie znaczy, że ma prawo podawać fałszywe informacje. I celowo, świadomie wprowadzać w błąd.

 Re: Jak ocenić kłamstwo?
Autor: m. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-25 20:23

W takich sytuacjach, kiedy nie wie się co powiedzieć, najlepiej poradzić się Ducha Świętego i coś prawdziwego powiedzieć (np. że wolisz, żeby to zostało tajemnicą).
Ogólnie kłamstwo jest grzechem lekkim, chyba że chodzi o coś poważnego. Np. ktoś kłamie w sądzie albo kłamie bardzo często.
Najlepiej mieć zasadę, żeby zawsze starać się mówić prawdę.
Ale nie trzeba zawsze mówić całą prawdę, a czasem wręcz nie powinno się.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: