logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak oceniać pyszne myśli?
Autor: zagubiona (81.161.192.---)
Data:   2016-07-24 10:34

Ostatnio gdy rozmawialam z kolezanka o roznych rzeczach, pomyslalam, ze moze zapytam o jej wiare, porozmawiam i moze troche tez mi to pomoze, bo od dluzszego czasu moja wiara nieco sie chwieje. Ale zaraz w glowie pijawila mi sie mysl, ze co ta kolezanka moze mi powiedziec jak nie chodzi do Kosciola za czesto itd...zaraz przypomnialam sobie ostatnia sytuacje z ludzmi, ktorzy wbrew pozorom naprawde przerastali mnie w pojmowaniu wiary i na tym zakonczylam to wszystko. Teraz zastanawiam sie czy nie popelnilam grzechu ciezkiego...raz ksiadz na spowiedzi powiedzial, ze kazda pyszna mysl jest grzechem ciezkim, nie do konca go zrozumialam, bo jesli sama np. Gdzies ide i mysle sobie ze jestem od kogos lepsza to ok, ale co gdy nie umiem okreslic czy ta mysl byla moja, czy tylko tak przemknela mi przez glowe?

 Re: Jak oceniać pyszne myśli?
Autor: m. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-25 20:13

Myślę, że księdzu chodziło o to, że jeśli masz jakąś pyszną myśl i świadomie wybierasz życie z takim myśleniem - masz grzech ciężki. Jak faryzeusze w Ewangelii. Wielu z faryzeuszy było przekonanych o swojej świętości, a zwyczajnie byli duchowo ślepi i głusi na to co robił i mówił Jezus.
W Twoim wypadku wydaje mi się, że nie wybrałaś trwania w złym myśleniu. Nawet jak chwilę pomyślałaś np. o innych źle, a o sobie dobrze, to wtedy raczej nie ma pełnej dobrowolności, więc grzechu ciężkiego też nie ma.

Jak masz jakieś poważne wątpliwości to najlepiej idź do Spowiedzi :)

Trzymaj się! Pozdrawiam :)
Z Bogiem i Maryją :)

 Re: Jak oceniać pyszne myśli?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-07-26 01:05

Jeśli coś przemyka i nie zatrzymamy w sercu, odcinamy się i nie pragniemy tej myśli, to nie nasza, nie akceptowana przez nas. Ważne, że słowo Spowiednika zostało w pamięci a jak widać stamtąd blisko do serca:)

Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas i pokoju w sercu:)

 Re: Jak oceniać pyszne myśli?
Autor: ilona (185.55.65.---)
Data:   2016-07-26 08:21

Na myśli, które latają po głowie, wiele się nie poradzi (powiedział mi ksiądz), ignoruj, bo masz wolę i mądrość.
Tez mam myśli pychy, że jestem lepsza itp., wtedy sobie tłumaczę: nie opiniuj innych, oni mają swoje sprawy - ty swoje. Zajmij się sobą, nie porównuj.

Każdy jest takim w swojej wierze na ile go stać - nie porównuj się z nikim. Czytaj mądre książki, oglądaj filmy o tematyce chrześcijańskiej, czytaj Ewangelie. Ty masz prawo wyboru i ta mądrość do ciebie przyjdzie.

Z Panem Bogiem

 Re: Jak oceniać pyszne myśli?
Autor: m. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-09-01 17:05

Z wątpliwościami zawsze możesz iść do konfesjonału.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: