logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy zaczyna się wstrzemięźliwość?
Autor: m. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-08-25 18:20

Jak to jest ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej? Bo gdzieś czytałam, że każda uroczystość znosi wstrzemięźliwość, a gdzieś indziej, że tylko uroczystość nakazana. Albo nienakazana, ale zależy dla jakiej diecezji. Np. archidiecezja częstochowska ma dyspensę 26 sierpnia.
I jeśli wstrzemięźliwość obowiązuje (wiernych z innych diecezji) kiedy się zaczyna z racji uroczystości, dziś wieczorem, czy jutro?
Dziękuję za odpowiedzi

 Re: Kiedy zaczyna się wstrzemięźliwość?
Autor: Fortepian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-08-25 19:52

Kodeks Prawa Kanonicznego:
Kan. 1251 - Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.
Kan. 200 - Jeśli prawo czegoś innego wyraźnie nie zastrzega, czas należy liczyć zgodnie z postanowieniami kanonów, które następują.
Kan. 202 - § 1. Dzień w prawie oznacza stały czasokres obejmujący 24 kolejno liczone godziny i zaczyna się od północy, chyba że inaczej wyraźnie zastrzeżono.

Z tego wynika że wstrzemięźliwość trwa od polnocy do pólnocy chyba że w piatek uroczystość (bez rozroznień).
Święta nakazane to uroczystości, których obchód jest obowiązkowy (kan. 1246 § 1) tzn. udział we mszy oraz na powstrzymanie się od nieobowiązkowej pracy.

 Re: Kiedy zaczyna się wstrzemięźliwość?
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2016-08-26 09:02

czyli jednoznacznie. Jest dzisiaj post (26.08), czy też nie?

--------

Nie jest.
Nie widzi Pan różnicy między wstrzemięźliwością a postem. 'Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość.' - to znaczy jakościowa: 'od spożywania mięsa lub innych pokarmów'.

Post jest ilościowy - jeden posiłek do syta w ciągu dnia i dwa lekkie.
'Wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa.'
moderator

 Re: Kiedy zaczyna się wstrzemięźliwość?
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2016-08-26 13:17

Tak rzeczywiście, przyznaję. Pobieżnie pomyliłem te dwa pojęcia. Wiec zmieniam pytanie. Czy jest dzisiaj wstrzemięźliwość, gdyż nie moja parafia przeżywa dzisiaj odpust i proboszcz mówił, że nie obowiązuje wstrzemięźliwość. Ale to nie moja parafia, więc mam wątpliwości.

 Re: Kiedy zaczyna się wstrzemięźliwość?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-08-26 14:41

Ostatnie pytanie jest o POST i Moderator na to pytanie odpowiedział. Ale ponieważ pierwsze pytanie jest o wstrzemięźliwość, to dodam, że w Polsce jest dziś Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, a więc nie ma także obowiązkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Czyli ani postu nie ma, ani wstrzemięźliwości. Ale faktycznie, naucz się to odróżniać, bo sobie i nam robisz mętlik :)) Archidiecezja częstochowska nie ma dyspensy, gdyż nie jest ona potrzebna (kiedy jest uroczystość). Może natomiast być tak, że w ogłoszeniach wyraźnie zostało napisane, że nie ma wstrzemięźliwości i stąd złe zrozumienie tematu. Księża nie zawsze informują o tym w ogłoszeniach parafialnych, a czasem i oni używają złych określeń.
W Polsce w ten piątek (26 VIII) możesz spokojnie jeść mięso.

 Re: Kiedy zaczyna się wstrzemięźliwość?
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2016-08-26 14:54

Pani Bogumiło,
Oby tylko takie mętliki człowiek miał to by już prawie był w Raju na Ziemi ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: