logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Ap 20, 12.15 - czym jest Księga Życia?
Autor: Jakub (19 l.) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-08-30 09:30

Szczęść Boże.
"I ujrzałem umarłych wielkich i małych - stojących przed tronem, a otwarto księgi. I inną księgę otwarto, która jest księgą życia. I osądzono zmarłych z tego, co w księgach zapisano, według ich czynów." /.../ "Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia, został wrzucony do jeziora ognia."
No właśnie czym jest owa Księga Życia i kto jest w Niej zapisany?

 Re: Ap 20, 12.15 - czym jest Księga Życia?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-08-30 14:22

W szkole pytano nas "co poeta miał na myśli pisząc to i tamto". Apokalipsa jest dziełem poetycki, w którym pełno jest metafor, niedopowiedzeń, niejednoznaczności.
Każdy czytający poezję, także Apokalipsę, ma pełne prawo do własnych poszukiwań i wniosków.
Dla jednego księga życia będzie przeznaczeniem, dla drugiego spisem zbawionych, dla jeszcze innego zbiorem dobrych uczynków.
I tu można też dojść do takiej sytuacji, gdy nie jednej, jednoznacznej i absolutnie pewnej definicji. A nawet jeśli już, już mamy ją w zasięgu ręki, to okazuje się, że pojawiają się nowe pytania, nowe interpretacje, nowe sytuacje.
Ja odwróciłbym to pytanie: czym dla Pana jest Księga Życia?

 Re: Ap 20, 12.15 - czym jest Księga Życia?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2016-08-30 14:39

Moim zdaniem są tam "ludzie sprawiedliwi, kochający Boga i bliźniego, których objęło Miłosierdzie Boże". Niekoniecznie muszą to być chrześcijanie, a tym bardziej tylko katolicy.

 Re: Ap 20, 12.15 - czym jest Księga Życia?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2016-08-30 16:31

/.../

Czy zdaje sobie Pani sprawę, że poleca stronę niechrześcijańską?
moderator

 Re: Ap 20, 12.15 - czym jest Księga Życia?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-08-30 20:24

Pojęcie księgi życia występuje już w Starym Testamencie:

Wrócił więc Mojżesz na górę do Jahwe i rzekł:
- zaprawdę lud ten dopuścił się wielkiego grzechu, bo zrobili sobie Boga ze złota. A gdybyś jednak raczył darować im ten grzech? Jeśli nie, wymaż mnie raczej z księgi, którą napisałeś.
Wj 32, 31-32

Niech będą wymazani z księgi życia
I niech nie będą zapisani między sprawiedliwymi.
Ps 69,29

A ty, Danielu, trzymaj w tajemnicy te słowa
Zapieczętuj księgę Az do końca czasu
Wielu będzie szukać i wzrośnie poznanie.
Dn 12,4

Patrzałem, aż postawiono trony, a Przedwieczny zajął miejsce. Szata Jego była biała jak śnieg, a włosy Jego głowy jakby z czystej wełny. Tron Jego był z ognistych płomieni, jego koła – płonący ogień. Strumień ognia się rozlewał i wypływał sprzed Niego. Tysiąc tysięcy służyło Mu, a dziesięć tysięcy po dziesięć tysięcy stało przed Nim. Sąd zasiadł i otwarto księgi.
Dn7,9

Księgi Życia to księgi czynów ludzkich.

Komentarz z Biblii Poznańskiej:
Jest to lista czynów ludzkich, jedno ze stałych pojęć judaistycznych- "księga życia"- zob 3,5. Symbol wybrania przez Boga do laski. Tak więc na zbawienie składają się te dwa czynniki: łaska powołująca człowieka i jego odpowiedź na nią.
Tak szaty białe przywdzieje zwycięzca i z "księgi życia" imienia jego nie wymażę./ Ap 3,5 /
Komentarz:
z " księgi życia" / por.13,8 17,8, 20, 12, 15, 21,27 /- biblijny symbol rejestru wszystkich sprawiedliwych , zwłaszcza powołanych do laski / Flp 4,3 , por. 5 Łk 10,20, Hbr 2,23 / wyznam. jak w Łk 12,8.

 Re: Ap 20, 12.15 - czym jest Księga Życia?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2016-09-02 10:46

Nie zwróciłam uwagi

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: