logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nie znam osoby spełniającej wymagania na świadka.
Autor: Krystian (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2016-08-30 15:16

Cześć wszystkim :)
Od niedawna mam pewien problem, a mianowicie nie wiem (a raczej chyba nie mam) kogo wybrać na świadka bierzmowania. Szukając na wielu stronach internetowych znalazłem taką informację:

Kto może być świadkiem bierzmowania?
Kodeks Prawa Kanonicznego

Na postawie Kan. 874 -
§ 1. Do przyjęcia zadania świadka bierzmowania może być dopuszczony ten, kto:
1° jest wyznaczony przez przyjmującego bierzmowanie albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza bierzmowania, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2° ukończył 16 lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3° jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4° jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5° nie jest ojcem lub matką przyjmującego bierzmowanego.
Dlatego nie mogą być świadkami bierzmowania osoby, które: żyją w związkach niesakramentalnych, nie mają sakramentu bierzmowania oraz młodzież nie uczęszczająca na lekcje religii.

A niestety nie znam takiej osoby, która by spełniała te wymagania - nie znam osoby, która żyje zgodnie z wiarą (nawet w rodzinie). Tak więc co mam zrobić? Proszę o pomoc :)

 Re: Nie znam osoby spełniającej wymagania na świadka.
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2016-08-30 17:55

To nie masz nikogo w bliższej lub dalszej rodzinie? Lub starszego o rok/dwa dobrego kolegi?

 Re: Nie znam osoby spełniającej wymagania na świadka.
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-08-30 18:02

Co masz w takim razie zrobić? Odpowiedź jest prosta: skoro członkowie Twojej rodziny nie spełniają wymagań stawianych świadkom bierzmowania, poszukaj poza rodziną. Może masz dobrego starszego kolegę, który prowadzi życie zgodne z wiarą? Ostatecznie rolę świadka może spełniać nawet Twój sąsiad, czy sąsiadka, choćby i emerytka, ale prowadząca życie zgodne z wiarą. Bo nie chodzi o to, aby Twój świadek bierzmowania dobrze wyglądał stojąc obok Ciebie w kościele. Znacznie ważniejsze, aby właściwie wypełniał on swoją funkcję.

 Re: Nie znam osoby spełniającej wymagania na świadka.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-08-30 19:10

Nie wiem czy dobrze rozumiesz ten warunek (życie zgodne z wiarą), skoro wydaje Ci się że nie znasz żadnej takiej osoby. Tu przecież nie chodzi o osoby święte, nie grzeszące w ogóle. Takich ludzi nie ma. Chodzi o ludzi, którzy nie trwają w grzechu ciężkim na sposób ciągły, którzy nie prowadzą gorszącego stylu życia. Czyli ci, którzy mogą iść do spowiedzi i komunii.
Nie mogą to być rodzice.
Ale może to być starszy brat/siostra, jeśli byli do bierzmowania.
Może to być kuzyn, wujek itp. jeśli jest katolikiem i nie żyje w związku niesakramentalnym.
Może to być kolega z kamienicy (czy ze wsi), starszy kolega ze szkoły. Nie powiesz mi, że wszyscy koledzy są niewierzący, nikt nie był do bierzmowania i nikt nie chodzi do spowiedzi i komunii.
Może to być któryś z rodziców chrzestnych, jeśli nie odeszli od Boga i nie żyją w niesakramentalnych związkach.
Zasadniczo na świadka bierzemy osobę tej samej płci, ale jeśli nie ma takiej możliwości, to nie sądzę, żeby ksiądz robił problem, gdy wybierzesz kobietę. A jeśli będzie robił problem to poproś, żeby Ci znalazł mężczyznę-świadka.
Nie chcę mi się wierzyć, żebyś naprawdę nikogo takiego nie znał. Raczej jeszcze nie szukałeś zbyt dobrze.
Ewentualnie jeszcze się dopytaj, jeśli o czymś zapomniałam.

 Re: Nie znam osoby spełniającej wymagania na świadka.
Autor: Ola (---.rev.ndi.net.pl)
Data:   2016-08-31 11:17

Spotkałam się, że uczniowie wybierali nauczycieli a dzieci z Domu Dziecka swoich opiekunów z placówki. Kilka razy pani katechetka świadkowała przy tym sakramencie. Jeżeli nadal będziesz miał problem poproś księdza, aby pomógł Ci znaleźć- lektor, animator, członek wspólnoty na pewno się znajdzie. Możliwe, że będzie też wyznaczony świadek awaryjny, gdyby z różnych powodów np. nie dojechał ten wybrany. Owocnego przyglądania się i szukania życzę.

 Re: Nie znam osoby spełniającej wymagania na świadka.
Autor: xc (---.146.136.150.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2016-08-31 17:55

Proszę przestawić swój problem księdzu.

 Re: Nie znam osoby spełniającej wymagania na świadka.
Autor: Krystian (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2016-08-31 21:44

Witam
No właśnie problem polega na tym, że naprawdę takiej osoby nie znam :(. Jedynie moja pani katechetka ze starej szkoły (teraz idę do liceum) i kilka osób, które jeszcze nie mają bierzmowania. I wcale nie postrzegam życia zgodnego z wiarą jako bezgrzesznego. Kolegów starszych za bardzo nie mam - zaledwie kilkoro. A ci co byliby dobrymi świadkami to są już świadkami u innych. Najlepszym kandydatem wydaje mi się być jedna z moich babć, która czasem chodzi do kościoła i wierzy, ale nie widzi zła na przykład w in-vitro i wierzy w zabobony.

 Re: Nie znam osoby spełniającej wymagania na świadka.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-09-01 05:07

"A ci co byliby dobrymi świadkami to są już świadkami u innych."

Ale pytałeś ich i nie chcą się zgodzić, czy nie pytałeś? Można być świadkiem wielu osób. Podobnie zresztą, jak można być chrzestnym wielu osób, choć teraz niestety przelicza się to na prezenty (czy mnie na to stać). Nie każdy chrześniak czy kandydat do bierzmowania będzie wymagał jakiejś szczególnej troski i dużej ilości czasu. Ty też nie spodziewaj się z tej okazji ani prezentów ani nie wiadomo jakiego traktowania. To Bóg jest Darczyńcą, a nie świadek. To od Boga masz wziąć - i na to się nastaw. Katechetka też na pewno ma już gromadkę "podopiecznych". Jak każdy kto się zajmuje młodzieżą.
Wybierz któregoś z tych kolegów i poproś.

 Re: Nie znam osoby spełniającej wymagania na świadka.
Autor: Krystian (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2016-09-01 21:50

Ok, jeśli można być świadkiem, u kilku osób to nie ma problemu :) I wcale nie chodziło mi o prezenty, tylko po prostu nie wiedziałem. Dziekuję za pomoc i przepraszam za moją małą wiedzę :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: