logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Komunia święta i ucisk w gardle.
Autor: lili (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2016-08-30 19:40

Hej, od pewnego czasu mam problemy z przyjmowaniem komunii świętej. Ponieważ zaczęło się od tego ze kiedyś gdy ją przyjęłam wydało mi się że zatrzymała się w przełyku i czułam ucisk jakby ktos wbijał mi palec w krtań. Na nastepny dzień dostałam gorączki wiec pomyślałam ze ten ucisk po komunii to nie dlatego ze sie tam zatrzymała, ale że byłam chora.

Niestety od tamtego czasu odczuwam taki ucisk po prawie każdej komunii, czuje jakby zatrzymywała się w przełyku i tam zostawała, dochodzi do tego zatykanie uszu i duszność...

Zaczęłam się bać przyjmować komunię swięta, bo nachodzą mnie (przez te uciski) myśli że nie jestem godna, że nie powinnam. Dzisiaj pierwszy raz w życiu wydawało mi się że wyrzuciłam błoto z mojego serca, a po przyjęciu komunii nadal odczuwałam ucisk przez to że zatrzymała mi się w przełyku. Łącze te fakty z komunią, ale po tym wszystkim zdarzyło mi się z dwa razy taki ucisk w domu. Poszperałam w necie i znalazłam coś o podłożu nerwicowym: globus histericus... Jednak wciąż nie wiem dlaczego dzieje sie to przy każdej komunii... Zamiast cieszyć się z łask to ja żyje w lęku.

Doradźcie mi co to moze być ? Co mam robić?

 Re: Komunia święta i ucisk w gardle.
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2016-08-30 20:46

Tylko do lekarza - zapewne pierwszego kontaktu który skieruje do laryngologa, a ten może zasięgnie opinii np. neurologa. Nie myślę aby potrzebny był psycholog czy psychiatra, Powodzenia.

 Re: Komunia święta i ucisk w gardle.
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-08-30 21:15

Chyba ktoś nas tutaj wrabia...
To na pewno nie jest opętanie. Zwilż Hostię śliną. Na sucho Jej nie przełkniesz.

 Re: Komunia święta i ucisk w gardle.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-08-30 21:18

Nikt nie jest godny przyjmować komunię świętą, o czym mówimy w modlitwie przed komunią. Ale nie możesz z tym kojarzyć swoich problemów. Raczej trzeba pomocy szukać u lekarzy.
Czy masz problemy tylko z połykaniem hostii, czy także suchych wafli, macy, wigilijnego opłatka, suchego chleba. Są ludzie, którzy mają mało śliny i suche jedzenie im się przykleja w gardle. Może to mieć podłoże nerwowe, ale może to być także efekt cukrzycy lub innej choroby. Pytanie, czy to już wszystko, czy jeszcze o coś innego chodzi. Zmiana ciśnienia przy szybkiej próbie przełykania, czy obrzęk uczuleniowy, czy faktycznie nerwy, czy jeszcze coś innego. Za każdym razem jak to się dzieje zapisuj co wcześniej jadłaś/robiłaś i z tymi notatkami idź do lekarza.

 Re: Komunia święta i ucisk w gardle.
Autor: Tionne (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2016-08-30 21:42

Moze to jakies uczulenie na skladnik komunii. I stąd taka reakcja - ucisk/obrzęk krtani, przytkane uszy, duszność. To ostatnie mogloby wskazywac nawet na objawy astmy, ktora robi się z alergenów. Ale nie ma co isc az tak daleko gdybaniem. Idz jak najszybciej do lekarza i dokladnie opisz swoje objawy.

 Re: Komunia święta i ucisk w gardle.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-08-31 00:26

Jeszcze dwa słowa:
Jak pójdziesz do lekarza, to radziłabym Ci, byś nie skupiała się zbytnio na tej komunii, bo możesz niepotrzebnie co innego zasugerować lekarzowi i jeszcze wyjdziesz na oszołoma. Napisałaś, że zdarzało się to także w domu, czyli nie jest to problem "kościelny". Warto byłoby poeksperymentować, żeby lekarzowi pomóc. Może masz zeszłoroczny opłatek? (albo w pobliżu pieką hostie? - wtedy siostry chętnie pozbywają się "okrajków"). Spróbuj jeść opłatek czy suche wafle, ale po godzinnym niepiciu (taki masz post eucharystyczny, prawda?). W domu można czegoś nie zauważyć, bo ciągle człowiek czymś zwilża usta: a to picie, a to cukierek, czy owoc. Zwróć uwagę, by dłużej nic nie pić i zjedz opłatek. Zobaczysz, czy chodzi o przyklejenie się w gardle (wtedy się zwyczajnie dusisz). Nie będą w domu przeszkadzały problemy niegodności i inne psychiczne. Kojarzysz to z kościołem, bo tu spotkałaś się z tym po raz pierwszy.
Człowiek może mieć przeróżne choroby, których zdrowi ludzie nie potrafią zrozumieć i lekceważą. Znam osobę, która po jakimś jedzeniu ma obrzęk podniebienia i nie wie do dziś - po czym.

Rada praktyczna: weź do torebki małą buteleczkę czystej wody. Woda nie narusza postu eucharystycznego. Spróbuj na początek tuż przed mszą wypić dwa łyki wody, może pomoże. Jeśli nie - a będzie większy problem po komunii - nie wstydź się tylko wyjdź na zewnątrz (lub do zakrystii) i wypij łyk wody. Czasem pewne problemy się nasilają, a potem mijają i jest spokój. Pan Bóg wie co się dzieje. Trzeba sobie pomóc. Rozpisałam się na ten temat, ale dlatego, że znam osobę, która takie (podobne) problemy miała.
Ale najpierw siebie poobserwuj, żeby wiedzieć, czy to chodzi o wielką suchość w ustach, czy inne objawy. A przyczyn będziesz szukać u lekarza.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: