logo
Wtorek, 23 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: EmGie (---.business.static.vectranet.pl)
Data:   2016-09-27 12:30

Czy mówiąc o Najświętszej Maryi Pannie możemy formułować nasze słowa jako np:
>>Proszę o opiekę Niepokalanego Poczęcia<< lub też >>Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej<<. Tylko te dwa słowa.

Która z tych form wypowiedzi jest bardziej poprawna? Jest to mi potrzebne do sformułowania pewnej intencji.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-09-27 13:39

Te dwie formy odnoszą się do dwóch zupełnie różnych wydarzeń: Niepokalane Poczęcie do macierzyństwa Maryi, zaś określenie Niepokalanie Poczęta do Niej samej. Wybrałbym tę drugą.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-09-27 14:06

Z punktu widzenia językowego (jestem filologiem językoznawcą) lepsza, bo zupełnie jednoznaczna, jest wersja "proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej". Wariant ten jest lepszy, bo na pewno odsyła do osoby i tylko do osoby.

Wyrażenie NIEPOKALANE POCZĘCIE jest niejednoznaczne. Do tego dochodzą niuanse ortograficzne (a ortografia dotycząca religii budzi sporo zbędnych emocji, mimo że jest już w dużym stopniu znormalizowana).
"Niepokalane Poczęcie", wielkimi literami oba wyrazy, to peryfraza, omowna nazwa Maryi, natomiast "niepokalane poczęcie" to określenie wydarzenia (fakt, że Maryja została poczęta bez grzechu pierworodnego). Przykład: Kościół uczy o niepokalanym poczęciu (oba wyrazy na pewno małymi literami) Najświętszej Maryi Panny. Oczywiście, że prosimy osobę, a nie prosimy faktu czy wydarzenia, ale wieloznaczność bywa uciążliwa.

W polskiej tradycji jest też mowa o Niepokalanej. Można więc napisać lub powiedzieć: "proszę o opiekę Niepokalanej".

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-09-27 14:46

Niepokalane Poczęcie to fakt. Niepokalanie Poczęta to Osoba. Intencję skieruj do Osoby.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-09-27 14:51

Niepokalane Poczęcie, Mateuszu, nie odnosi się do macierzyństwa Mary, tylko do faktu Jej poczęcia bez grzechu pierworodnego. Poczęcie Jezusa jest dziewicze. Masz tu o różnicach:
www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=360

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-09-27 14:54

Nie rozumiem, dlaczego, jak pisze Mateusz, właśnie niepokalane poczęcie ma dotyczyć macierzyństwa Maryi.
Niepokalane poczęcie dotyczy poczęcia Maryi w łonie Anny, nie zaś, absolutnie nie, poczęcia Chrystusa w łonie Maryi.
Maryja została niepokalanie poczęta, bo miała być matka Boga, owszem, ale forma językowa (rzeczownikowa czy nie) nie ma tu doprawdy nic do rzeczy.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Fortepian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-09-27 15:01

"Niepokalane Poczęcie to fakt. Niepokalanie Poczęta to Osoba. Intencję skieruj do Osoby."
Matka Boża objawiajac się w Lourdes nazwała siebie Niepokalanym Poczęciem - do tego zapewne odnosi się EmGie.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-09-27 15:59

Hanno, Niepokalanie Poczęta to nazwa własna odnosząca się do Maryi, eksponująca ten Jej przymiot, więc piszemy ją / tę nazwę / wielka literą Podobnie jak Niepokalane Poczęcie. SJP podaje taka pisownię

http://sjp.pwn.pl/lista/N.html
Można jedno i drugie podpiąć pod kilka zasad, które podaje Słownik ortograficzny języka polskiego, ss. 66-78. Polecam zasadę ze s.77: Użycie wielkiej litery ze względów uczuciowych i grzecznościowych. Do wszystkiego można ją zastosować.
Pozdrawiam...

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-09-27 16:21

Nie ma pojęcia "niepokalane poczęcie" - nie występuje nawet w przyrodzie, ponieważ Maryja jest wyjątkowa i jedyna. Zawsze więc - Niepokalane Poczęcie, nawet przy tłumaczeniu zasad użycia form.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2016-09-27 16:29

Tu pozwolę sobie wtrącić, że to sama Maryja w Lourdes powiedziała >>Ja jestem Niepokalane Poczęcie<<. Tak więc chyba te sformułowanie wskazuje i na wydarzenie i na osobę. Jednocześnie.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-09-27 16:37

Oj, Anno, jasne, jeśli Niepokalanie Poczęta to nazwa, to piszemy wielkimi literami, bez dyskusji (podobnie jak Niepokalane Poczęcie jako nazwa osoby).
Ale jeśli użyjemy w zdaniu, jakim się posłużyłam: "Maryja została niepokalanie poczęta" (tak, jak została nawiedzona przez kogokolwiek, została pozdrowiona itp.), to nie mamy do czynienia w żaden sposób z nazwą własną, tylko z informacją o zdarzeniu, wyrażoną orzeczeniem złożonym (z czasownikiem posiłkowym "zostać") - i na pewno piszemy wtedy małymi literami.

Oczywiście, zasada dotycząca względów uczuciowych jest pojemna, ale są granice rozsądku oraz znajomości gramatyki :), nie napiszę nawet z szacunku i miłości, że np, moja mama lub (moja Mama) Została Odwiedzona przez kogokolwiek. To analogiczna sytuacja. Zatem umiarkowanie nie zaszkodzi.
Można nawet zbudować zdanie tautologiczne, ale poprawne ortograficznie typu: Niepokalanie Poczęta (i to nazwa własna) została niepokalanie poczęta (co się z Nią stało).

A na marginesie: prawdziwym przekleństwem pisowni związanej z kwestiami religijnymi jest nadużywanie wielkich liter lub nieumiejętność rozstrzygnięcia kiedy tak, kiedy inaczej.
Jeśli ktoś ma zrozumiałe trudności w pisowni (to naprawdę trudna dziedzina, a pisownia związana z religią przez lata była niestety zaniedbywana), może skontaktować się z Zespołem Języka Religijnego Rady Języka Polskiego przy PAN. Tam dyskutuje się i rozstrzyga tego typu dylematy, a uzupełnienia są po pewnym czasie wprowadzane do słowników PWN.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-09-27 17:18

Do EmGie:
"Tu pozwolę sobie wtrącić, że to sama Maryja w Lourdes powiedziała >>Ja jestem Niepokalane Poczęcie<<. Tak więc chyba te sformułowanie wskazuje i na wydarzenie i na osobę. Jednocześnie."
Tak, oczywiście, racja, racja, i o tej nazwie - "Niepokalane Poczęcie" i o tym, że wyrażenie to raz jest nazwą własną, odnoszoną do osoby (Maryi), a raz mówi o fakcie, o dokonaniu się czegoś - pisałam w pierwszej mojej wypowiedzi. I dlatego osobiście w redagowaniu intencji wybrałabym wersję jednoznaczną, dotyczącą tylko osoby. Co nie znaczy, że druga jest błędna. Pierwsza jest jednoznaczna i prostsza.

Fakt, że w przyrodzie nie ma niepokalanego poczęcia, nie jest argumentem co do pisowni. W przyrodzie nie ma też zmartwychwstania. A nazwy wydarzeń zbawczych (typu: zmartwychwstanie) piszemy małą literą, co można sprawdzić w "Pisowni słownictwa religijnego" autorstwa R. Przybylskiej i W,. Przyczyny. Jeżeli napiszę: Zmartwychwstanie (wielką literą), to chodzi mi o uroczystość.
Straszliwie to skomplikowane.
Kto zaś ma chęć, ucieka się zapewne do passusu o emocjach i grzeczności.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-09-27 19:49

> w przyrodzie nie ma niepokalanego poczęcia
Jest. Na przykład dzieworództwo mszyc i parę innych tego typu zjawisk. Co ciekawe, istnieje kilka różnych mechanizmów biologicznych dzieworództwa, jak rozwój komórki haploidalnej (niezapłodnionej) albo różne metody uzyskiwania diploidalności bez zapłodnienia. Zupełnie jakby Pan Bóg próbował na robaczkach :) To, co miało się dokonać kiedyś na Człowieku.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-09-27 19:55

Widzisz Hanno, zasadniczo też jestem filologiem, bo mam też kilka innych studiów podyplomowych. Pozdrawiam cię więc jak filolog filologa.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2016-09-27 20:05

Wyszywaczku - niepokalane poczęcie to nie poczęcie bez udziału mężczyzny, a bez grzechu pierworodnego.

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-09-27 20:11

Estera - tak, racja, mój błąd. Bardziej jestem biologiem niż teologiem. :P Katolik też ze mnie kiepski.
W przyrodzie nie może być niepokalanego poczęcia, bo nie ma grzechu. Czyli w zasadzie wszystkie nieludzkie poczęcia są niepokalane?

Dobra, kończę. :P

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-09-27 21:46

Pozdrowienia dla biologów, wyszywaczku wredny.... Zjawiaj się tutaj. Zawsze to czegoś się dowiesz o katolikach. Pozdrawiam...

 Re: Czy można tak: 'Proszę o opiekę Niepokalanie Poczętej'?
Autor: Estera (---.z-kosman-gw.pk-vr.man.koszalin.pl)
Data:   2016-09-28 09:27

Wyszywaczku - robaczków nie dotyczy pojęcie grzechu, więc nie dotyczy ich też bycie niepokalanym. Pozdrawia fizyk ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: