logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy zawarliśmy wtedy związek małżeński?
Autor: Julia (185.47.65.---)
Data:   2016-09-29 11:27

Witam.
Ostatnio dość ciężka sprawa z przeszłości nie daje mi spać. Byłam kiedyś w takim związku, ja miałam wtedy 15-16 lat, a On chyba 20. Wiecie, pierwsza "poważna" miłość, dodatkowo byłam taką niedojrzałą dziewczyną, żyjącą tu i teraz, nie myślałam o tym co robię.
W każdym razie kiedyś poszliśmy razem na msze, i zaproponowałam, żebyśmy... przysięgli sobie wieczną miłość, że będziemy zawsze razem. No i tak też zrobiliśmy. Później wiadomo, rozeszliśmy się, jak to bywa w tym wieku. Z tego co wiem, to jest teraz w jakims związku, zresztą to było dość dawno.
Czy to możliwe, żebyśmy wtedy zawarli związek małżeński? To, że było to grzechem ciężkim wiem, ale boję się, że taka przysięga w kościele, mimo "głupiego" wieku mogła coś znaczyć...

 Re: Czy zawarliśmy wtedy związek małżeński?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-09-29 13:11

Do niczego takiego nie doszło. Owszem, sakramentu małżeństwa udzielają sobie sami narzeczeni, jednak muszą zostać zachowane pewne zasady, takie jak:
- odpowiednie przygotowanie do jego zawarcia (nauki przedmałżeńskie)
- skoro małżeństwo jest zawierane w Kościele, to fakt jego zawarcia musi zostać potwierdzony przez kapłana i istnieje w tym przypadku konkretna formuła potwierdzająca
- związek małżeński zawierany jest zawierany wobec całej wspólnoty lokalnego Kościoła, a więc ta część owego Kościoła, która jest obecna na zawieraniu sakramentu małżeństwa ma widzieć i słyszeć to, co robicie i mówicie. Nie może być tak, że dwoje ludzi składa sobie przysięgę małżeńską gdzieś na końcu bocznej nawy świątyni, gdzie nikt nie ma pojęcia, co oni właściwie tam robią.

Polecam Wam obojgu (Tobie i "teoretycznemu mężowi") zmianę podejścia do tematu przysięgi, w szczególności tej małżeńskiej. To nie jest zabawa, ani też rola w teatrze, którą trzeba kilkakrotnie przećwiczyć, aby dobrze ją zagrać. Tu chodzi o intencję - albo dane osoby chcą wstąpić w związek małżeński, albo nie chcą tego robić.

 Re: Czy zawarliśmy wtedy związek małżeński?
Autor: Fortepian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-09-29 14:55

"Czy to możliwe, żebyśmy wtedy zawarli związek małżeński? "
Nie. Jako katoliczkę obowiązują Cię sposób zawarcia małżeństwa określony w prawie Kościoła katolickiego (kanoniczna forma małżeństwa). Żeby zawrzeć małżeństwo które Kościół traktuje jako ważne i mające godność sakramentu nie wystarczy akt woli poprzez który mężczyzna i kobieta wzajemnie się sobie oddają i przyjmują w celu zawarcia związku małżeńskiego - podejrzewam że w waszej obietnicy takiego aktu woli nawet nie było - ale trzeba jeszcze wyrazić go o ile pamiętam wobec świadka kwalifikowanego lub dwóch zwykłych. W każdym razie konieczny jest świadek urzędowy.

 Re: Czy zawarliśmy wtedy związek małżeński?
Autor: Bea (---.centertel.pl)
Data:   2016-09-29 16:26

Ani to był żaden grzech, ani ślub.
Ślub bez obecności kapłana nie liczy się jako sakrament małżeństwa.

 Re: Czy zawarliśmy wtedy związek małżeński?
Autor: Julia (185.47.65.---)
Data:   2016-09-29 21:09

Ok, dziękuję za odpowiedzi. Przyznam, że trochę mi ulżyło, bo właśnie się dowiedziałam, że sakramentu małżeństwa udzielają sobie wzajemnie narzeczeni, a to jeszcze było w kościele, no i trochę mnie to zmyliło :)

 Re: Czy zawarliśmy wtedy związek małżeński?
Autor: ^^^^^^^^^^^~~~~~~ (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2016-09-30 00:19

Dorosnąć trzeba, wpierw. Potem można ewentualnie myśleć o małżeństwie.
W odwrotnej kolejności, to trzeba będzie skorzystać z argentyńskiej "teologi towarzyszenia" (tyle, że oficjalnie nie powiedziano dokąd).
P.S.
Nie wiem dziecko ile masz lat, ale jeszcze wyraźnie nie czas na ciebie.

 Re: Czy zawarliśmy wtedy związek małżeński?
Autor: Joli_a (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2016-10-08 20:22

Ojej, to może ktoś zaraz zapyta czy "śluby kolonijne" są ważne? :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: