logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nie ma nikogo, kto byłby równy Bogu?
Autor: A. (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-10-19 18:31

Zastanawia mnie, dlaczego nie ma nikogo, kto byłby równy Bogu? Czy Bóg nie chciał się z nikim podzielić swoją mocą, dlatego nie ma nikogo, kto byłby potężny i doskonały jak On? Wiem, że trochę dziwne pytania, ale naprawdę mnie to zastanawia

 Re: Nie ma nikogo, kto byłby równy Bogu?
Autor: Joli_a (---.multi.internet.cyfrowypolsat.pl)
Data:   2016-10-19 21:19

Bóg jest Trójcą: Ojciec, Syn Boży i Duch Święty.
Są równi.

 Re: Nie ma nikogo, kto byłby równy Bogu?
Autor: Robson (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2016-10-20 00:00

Nie ma; oprócz Niego samego. Ale nie martw się: Bóg nam objawił prawdę o Sobie, zgodnie z którą jedną Boską mocą "dzielą się" Ojciec, Syn i Duch Święty. I to tak, że po tym podziale każdy z Nich ma pełnię mocy i chwały, lecz nie zostaje ona pomniejszona ani podzielona - tą wielką prawdę nazywamy tajemnicą Trójcy Świętej. Bóg żadną miarą nie był "samotny". Nawet zanim powołał do istnienia pierwsze stworzenia.

 Re: Nie ma nikogo, kto byłby równy Bogu?
Autor: AnonimowyKtos (89.230.64.---)
Data:   2016-10-20 16:11

Jest jeden doskonały Bóg.
Gdyby ktoś byłby równy Bogu, znaczy, że byłoby dwóch Bogów.
Jakby było dwóch Bogów, żaden z nich nie mógł być doskonały, bo miałby drugiego obok Siebie.
Jeżeli jest doskonały, to musi być ponad wszystko.

 Re: Nie ma nikogo, kto byłby równy Bogu?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-10-20 19:36

Nie wiem czy dobrze Cię rozumiem, ale mam wrażenie, że akcent pytania nie pada na samotność Boga, tylko na słowa "nie chciał"? Czyli: Bóg wszystko może i mógłby stworzyć inną doskonałą istotę, równą Jemu, ale nie chciał się dzielić tym co ma? Pomijam fakt Trójcy Świętej, bo o tym już było.

Czy wszechmoc Boga rozumiesz w ten sposób, że co tylko Bóg chce, to może zrobić? Bo ja to widzę inaczej. Na przykład Bóg nie może być zły. Bóg nie może umrzeć. To jest wewnętrznie sprzeczne z Bogiem. A nie może istnieć coś, co jest wewnętrznie sprzeczne. Bóg albo nie jest Bogiem, albo nie może umrzeć. Bóg nie jest Bogiem, albo nie może być zły. Rozumiesz?

Gdyby Bóg stworzył istotę równą Jemu, to ona byłaby Bogiem. Albo byłaby Bogiem, albo nie mogłaby być równa Jemu. Wiemy, że Jezus Chrystus i Duch Święty są równi Bogu, bo są Bogiem, jednym Bogiem. Bóg nie może stworzyć kogoś równego Jemu, ponieważ byłoby dwóch Bogów, a to jest wewnętrznie sprzeczne. Mitologia to wymysł ludzki, dlatego tam bogów się namnożyło, ale żaden z nich to nie jest prawdziwy Bóg. Mają wady, bywają zazdrośni, złośliwi, robią sobie na złość. Ponieważ to jest wewnętrznie sprzeczne z istotą Boga, żaden z nich nie może być Bogiem. Nie może być drugiego Boga.

A czy Bóg nie chciał się podzielić z innymi? Przecież stworzył człowieka na swoje podobieństwo. Obdarzył go cechami, jakie sam ma. Istnienie, wolna wola, miłość. Jesteśmy tak bardzo wolni, że nawet samemu Bogu możemy powiedzieć "nie". No i niestety, mówimy. Nie chcemy wykorzystać możliwości, które dał nam Bóg. Nie chcemy być "równi" Bogu (prawdziwe dziecko Boże), bo chcemy być od Niego mądrzejsi. Ciągle nam się wydaje, że my byśmy to lepiej wymyślili, zrobili. Nie chcemy być równi Bogu. Spapraliśmy Jego dary. Tylko od nas zależy jak bardzo staniemy się do Niego podobni, ale drugim Bogiem nie będziemy nigdy. Nie może być drugiego Boga, bo byłoby to wewnętrznie sprzeczne. Gdyby było dwóch różnych Bogów, to żaden z nich nie byłby Bogiem. Nie byłoby Boga. A Bóg musi być, bo wieczne istnienie jest Jego istotą. Trójca Święta może istnieć, ponieważ jest absolutną jednością. Jest jednym Bogiem.

 Re: Nie ma nikogo, kto byłby równy Bogu?
Autor: A. (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-10-20 21:15

Dziekuję za wszystkie odpowiedzi :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: