logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy sakramenty są dla osób wątpiących?
Autor: Eizo (---.play-internet.pl)
Data:   2016-10-20 20:11

Wyobraźmy sobie osobę, która uczęszcza na msze święte, spowiada się, modli, ale nie jest pewna istnienia Boga i Jezusa, więc w modlitwach prosi o znak, jasny i czytelny. Czy spowiadanie się i pełny udział we mszy świętej (czyli przyjęcie również komunii) jest dozwolone dla osób wątpiących?

 Re: Czy sakramenty są dla osób wątpiących?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-10-20 20:27

Zadaj sobie swoje pytanie od drugiej strony: a czy osoba wątpiąca dopuszcza możliwość, że przyjęcie danego sakramentu w czymś jej pomoże? Jeśli nie, to powinna przede wszystkim zmienić swoje nastawienie. Wyobraź sobie, że przychodzisz do kogoś z prośbą o pomoc, ale już na wstępie mówisz: "I tak nie będziesz w stanie mi pomóc". W takim wypadku ta prośba nie ma sensu. Poza tym, powątpiewanie o łasce Bożej samo w sobie też jest grzechem.

 Re: Czy sakramenty są dla osób wątpiących?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-10-20 22:31

"Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz [domu] i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż [ją] do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym!» Tomasz Mu odpowiedział: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli»"
(J 20, 24-29).

Zdarza się, że w sprawach wiary i Święci mieli różne trudności. Ważne, aby się starać być blisko Boga i modlić się pokornie o Łaskę Wiary, Nadziei i Miłości, starać się wypełniać Boże Przykazania. Dobry Bóg widzi i życie i starania każdego człowieka. Sakramenty nie są nagrodą za dobre sprawowanie, lecz darem od Kochającego Boga. Każdy kto je przyjmuje zgodnie z nauką Kościoła ma do tego prawo. Sakramenty Święte są pomocą i pokarmem na Drodze ku Życiu Wiecznemu :)

Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas - Wiary, Nadziei, Miłości oraz pokoju w sercu :).

 Re: Czy sakramenty są dla osób wątpiących?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2016-10-21 12:33

Rzekłabym, że są w szczególności dla wątpiących. Wszak 'nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają' (Mt 9,12). Należy zatem jak najczęściej do tego Lekarza przychodzić i stosować proponowane przez Niego leki (sakramenty). Oczywiście, każdy lek działa lepiej, gdy pacjent wierzy w jego skuteczność, jednak te akurat są tak silne, że potrafią uleczyć nawet sam brak wiary pacjenta. Szczególnie istotna jest spowiedź, w której należy szczerze powiedzieć spowiednikowi o swoim problemie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: