logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy bez ślubu mogę przystąpić do Komunii Świętej?
Autor: Magdalena (---.dynamic-ww-02.vectranet.pl)
Data:   2016-11-21 15:36

Od około 10 lat tworzę rodzinę z osobą ochrzczoną ale niewierzącą. Nie mamy ślubu. Wiele razy przystępowałam do spowiedzi ale zawsze omawiano mi rozgrzeszenia. Mój partner nie wystąpił z kościoła ze względu na formalności, ale jest niepraktykujący i niewierzący. Mamy dziecko, które wychowuje zgodnie z wiarą katolicką i bardzo przeszkadza mi brak możliwości przystąpienia do Komunii Świętej. Czy istnieje szansa na rozgrzeszenie?

 Re: Czy bez ślubu mogę przystąpić do Komunii Świętej?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2016-11-21 16:33

Magdaleno, zapoznaj się z treścią pod linkiem: (klik) od punktu 71: 'Małżeństwa mieszane i im podobne'. Tu możesz znaleźć drogę wyjścia i żyć w pełni sakramentalnie.

 Re: Czy bez ślubu mogę przystąpić do Komunii Świętej?
Autor: B. (---.96.194.156.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2016-11-21 16:47

"Czy istnieje szansa na rozgrzeszenie?"

Tak, jeżeli zawrzecie małżeństwo sakramentalne. To jest realne. Jeżeli Twój konkubent (przykre słowo) jest niewierzący, to w przysiędze małżeńskiej wypowiada słowa:
'Ja N., biorę ciebie N. za żonę i ślubuję ci miłość, wierność i uczciwość małżeńską oraz że cię nie opuszczę aż do śmierci'.
Nie wypowiada słów:
'Tak mi dopomóż Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy Jedyny, i wszyscy święci'.
Ty wypowiadasz obie części.
Sakramentalne małżeństwo zawarte, możesz przystępować do sakramentów. Proboszcz Twojej parafii pokieruje Wami.

Dalej - miałabyś za zadanie wytrwale modlić się o jego nawrócenie i powrót doi Kościoła. Dla dobra jego, dziecka, Twojego i całej rodziny. Miałabyś za zadanie wytrwale dawać dobry przykład wiary i praktyk religijnych. Dobrze, że odczuwasz tęsknotę za Komunią Świętą. Niech Pan Bóg poprowadzi Was, niech pokieruje Wami, a Wy dajcie się pokierować :)
Życzę szybkiego uregulowania spraw zgodnie z Bożym Prawem, zyskania pokoju serca. Niech Pan Bóg wspiera Cię w dobrym.

Ks. Piotr Pawlukiewicz, 'Dlaczego nie powinni mieszkać razem przed ślubem?': (klik).
Pozdrawiam.

 Re: Czy bez ślubu mogę przystąpić do Komunii Świętej?
Autor: Anna (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2016-11-21 20:08

Znałam małżeństwo, gdzie tylko kobieta składała drugą część przysięgi. Pamiętam, ze wszystkie formalności załatwiał proboszcz i nie było z tym żadnego problemu. Żyli bardzo szczęśliwie, bo jedno z nich już zmarło. Ona nawróciła go chyba świadectwem życia.

 Re: Czy bez ślubu mogę przystąpić do Komunii Świętej?
Autor: Maja (---.jmdi.pl)
Data:   2016-11-21 21:26

Chcialabym, żeby mój mąż był niewierzacy. Ale on uznaje się za katolika, tylko nie uznaje księży, nie chodzi do Kościoła, a przez to nie chce ślubu kościelnego. Znalazłam księdza, który nam udzieli ślubu, takiego "cichego". Ale im bliżej tego dnia tym mam więcej wątpliwości, a awanturę, o to, że syn nie posprzatał pokoju mam codziennie. Najchętniej bym się smakowała i odeszła od niego. Raz już tak zrobiłam i jak 4 lata temu spotkałam obecnego męża, pragnęłam stabilizacji, miłości i zrozumienia, a mam? nerwicę, poczucie beznadziejności, strach o syna i strach przed kolejnym dniem... Nawet jak idę z synem do kościoła, bo przygotowujemy się do Pierwszej Komunii Świętej, czuję wstyd przed ludźmi. Mam wrażenie, że za chwilę mnie będą wytykać palcami - ma męża a chodzi sama do kościoła. Zresztą na głupi spacer idę sama z synem... A jeżeli chodzi o komunię to czuję się jak narkoman na głodzie, od ponad 10 lat nie miałam jej w ustach...

 Re: Czy bez ślubu mogę przystąpić do Komunii Świętej?
Autor: justyna (---.sileman.net.pl)
Data:   2016-11-24 14:23

Droga Maju, nie wiem, gdzie mieszkasz, ale nie funduj synowi rodziny z przemocą, tylko odejdź z godnością. Samotne macierzyństwo to nic złego, zobaczysz, że wszystko się ułoży, a o ślubie zapomnij. Małżeństwo ma na celu dobro współmałżonka i dziecka. W tym wypadku to nierealne.

 Re: Czy bez ślubu mogę przystąpić do Komunii Świętej?
Autor: Jadwiga (---.satfilm.com.pl)
Data:   2016-11-27 23:05

Maju! Uciekaj jak najdalej od takiego człowieka. Z czasem może być tylko gorzej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: