logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy pokutę trzeba odmówić indywidualnie?
Autor: Paulina (---.ostnet.pl)
Data:   2016-12-01 18:17

Mam ważne pytanie. Czy liczy się ona kiedy odmawiamy ją np. podczas nabożeństwa razem z księdzem i wiernymi? Bardzo liczę na odpowiedź bo jestem trochę zagubiona.

Oraz jeszcze mam jedno pytanie własnie związane z pokutą. Czy kiedy nie odmówię pokuty ale przystąpię do spowiedzi i podczas jej powiem że odmówiłam pokutę to spowiedź jest nie ważna? Dziękuję :)

 Re: Czy pokutę trzeba odmówić indywidualnie?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-12-01 22:27

Na pierwsze pytanie: pokuta jest sprawą indywidualną penitenta, więc powinno się ją odmawiać również indywidualnie. Teoretycznie można by traktować odmówienie danej modlitwy w czasie nabożeństwa, wraz z innymi wiernymi, jako pokutę, ale raczej wtedy, gdy jakieś istotne względy nie pozwalałyby Ci na odprawienie pokuty w domowym zaciszu, bądź podczas prywatnej modlitwy w kościele.
Na drugie pytanie: podczas spowiedzi zawsze należy mówić prawdę. Również jeśli chodzi o pokutę. Jeśli jej nie odprawiłaś - po prostu powiedz o tym spowiednikowi.

 Re: Czy pokutę trzeba odmówić indywidualnie?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-12-01 22:56

Pokutę zawsze odmawiam sama, żeby mieć pewność, że ją dobrze, z należytym skupieniem, wypełniłam.
Kobieto, nie lekceważ pokuty! Musisz powiedzieć prawdę, a nie kłamać! To jest sprawa do omówienia w konfesjonale.

 Re: Czy pokutę trzeba odmówić indywidualnie?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-12-02 03:20

Popatrz: nie odprawiając pokuty, naruszyłaś warunki dobrej spowiedzi. No cóż, niedobrze, ale zdarza się, należało o tym spokojnie powiedzieć przy kolejnej spowiedzi. Ksiądz wiedziałby, jak zareagować i co doradzić.
Okłamywanie zaś spowiednika jest okłamywaniem samego Pana Boga, prawda? No to cóż, kolejnym krokiem będzie wyspowiadać się z kłamstwa popełnionego przy spowiedzi... Sprawa jest do załatwienia w konfesjonale. O to, czy spowiedź ważna, też TAM należy zapytać. Nie zaś na forum. Nie komplikuj życia, nie mnóż tego, co niedobre. I miej odwagę wyznać prawdę poza internetem.

 Re: Czy pokutę trzeba odmówić indywidualnie?
Autor: Alina (---.nwrknj.fios.verizon.net)
Data:   2016-12-02 06:12

Sprawy dotyczace Sakramentu Pokuty trzeba wyjasnic w konfesjonale a nie na forum internetowym.

PIĘĆ WARUNKÓW POTRZEBNYCH DO GODNEGO PRZYJĘCIA SAKRAMENTU POKUTY:
1. Rachunek sumienia
2. Szczery żal za grzechy
3. Mocne postanowienie poprawy
4. Szczera spowiedź
5. Zadośćuczynienie

Jezeli oklamalas spowiednika i spowiedz nie byla szczera, to twoja spowiedz jest nie wazna. Musisz isc do spowiedzi i wyspowiadac sie jeszcze raz od ostatniej DOBREJ spowiedzi.
(klik).

 Re: Czy pokutę trzeba odmówić indywidualnie?
Autor: Marta (82.132.184.---)
Data:   2016-12-02 10:44

Kochani, czytajcie ze zrozumieniem. Trzy osoby na trzy piszące wyczytały, że Paulina kłamie spowiednikowi, podczas, gdy ona wyraźnie napisała, że na drugiej spowiedzi powiedziała lub ma zamiar powiedzieć, że nie odmówiła pokuty. Lub też pyta tylko teoretycznie, z ciekawości czy z innych powodów.
Tak Paulino, spowiedź w opisanym przez Ciebie przypadku, zarówno pierwsza jak i druga jest/będzie ważna.

 Re: Czy pokutę trzeba odmówić indywidualnie?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2016-12-02 12:23

Marto, jeśli Paulina nie odmówi, a powie, że odmówiła, to nie jest to zamiar kłamstwa? Możesz wyjaśnić, bo ja nie rozumiem, to co napisałaś?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: