logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy jako nie-katolik mogę przystąpić do komunii?
Autor: Łukasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-12-09 02:51

Jak to jest w sytuacji kiedy ktoś wyznaje inną religię, lub jest tak jak ja chrześcijaninem ale już nie katolikiem.

Czasem bywam w kościele katolickim (nawet z osobami innego odłamu chrześcijaństwa) i chciałbym uczestniczyć w niektórych obrzędach które są zgodne z moją drogą.

Zastanawiam się czy osoby które nie są katolikiem mogą przystępować do komunii w katolickim kościele?

 Re: Czy jako nie-katolik mogę przystąpić do komunii?
Autor: o. Arnold OFM (---.static.ip.netia.com.pl)
Data:   2016-12-09 05:23

Szczęść Boże!
Komunia sakramentalna zakłada komunię kościelną. Jako, że Pan nie jest katolikiem to nie może Pan przystępować do komunii sakramentalnej w Kościele.
Z Pana wypowiedzi wywnioskowałem, że Pan był katolikiem a teraz już nim nie jest a więc zaciągnął Pana karę ekskomuniki z mocy prawa i to jest drugi powód, który nie pozwala Panu przystępować do Komunii sakramentalnej w Kościele.
Pozdrawiam serdecznie

 Re: Czy jako nie-katolik mogę przystąpić do komunii?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2016-12-09 15:18

> Czasem bywam w kościele katolickim (nawet z osobami innego odłamu chrześcijaństwa) i chciałbym uczestniczyć w niektórych obrzędach które są zgodne z moją drogą.

W ramach takich obrzędów możesz zjeść z tymi osobami np. kanapkę z pasztetem. To chyba jest zgodne z twoją drogą? Eucharystia jest przywilejem katolików. Koniec.

Tęsknię za czasami, kiedy diakon prosił niekatolików o opuszczenie zgromadzenia Eucharystycznego po Liturgii Słowa.

 Re: Czy jako nie-katolik mogę przystąpić do komunii?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2016-12-09 16:29

Eucharystia nie jest pojęciem tylko rzymskokatolickim. Jest różnie rozumiana w różnych odłamach chrześcijaństwa i jako pojęcie właśnie różnie rozumiane nie jest jednak "przywilejem katolików, koniec". Prawosławni też przecież przeżywają Eucharystię...
Ale owszem, istnieją wyraźne ograniczenia co do przyjmowania sakramentu (Komunii św.) w różnych wyznaniach chrześcijańskich, innych niż własne - i ta praktyka jest uregulowana przepisami, o czym krótko a konkretnie pisał Ojciec kilka postów wyżej. Tu istnieją rygorystyczne ograniczenia. Kościół i jego misteria nie są więc prywatną, indywidualną drogą ani - wybaczcie - straganem, z którego wybiera się to, co nam się spodoba, gdy przechodzimy obok.
Polecam ładne, bo wg mnie przystępne wyjaśnienia z "Przewodnika Katolickiego": (klik).
O rozumieniu Eucharystii w różnych Kościołach chrześcijańskich: (klik).
Osobiście jednak nie tęsknię za wypraszaniem kogokolwiek poza rzymskokatolicką świątynię, choć rozumiem tamtą historyczną zasadę...

 Re: Czy jako nie-katolik mogę przystąpić do komunii?
Autor: omnibus (---.elpos.net)
Data:   2016-12-09 18:38

A dlaczego nie jesteś już katolikiem? Jak ci bardzo będzie zależeć na przyjmowaniu Komunii św., to wszystko zrobisz, aby znów być katolikiem i aby przyjmować Komunię św. Inaczej to jest chaos, trochę z tego wyznania trochę z tamtego. Tak nie można.

 Re: Czy jako nie-katolik mogę przystąpić do komunii?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2016-12-09 18:40

W Kościele katolickim nie praktykuje się tak zwanej "gościnności eucharystycznej", czyli dopuszczania osób innych wyznań do ich odpowiednika Sakramentu Ołtarza. Samo pojęcie zresztą wywodzi się od wspólnot protestanckich, które wprowadziły je jako pierwsze. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z bullą "Apostolicae curae" sakramenty sprawowane we wspólnotach niekatolickich są uważane za nieważne, w związku z czym katolikowi nie wolno ich przyjmować. Z tego samego powodu użyłem też sformułowania "odpowiednik Sakramentu Ołtarza", bo choć w przypadku niektórych wyznań związane z nim czynności mogą wyglądać podobnie jak u nas (np. modlitwa prowadzącego nabożeństwo), to jednak nie powodują one skutku, jaki powodować powinny, czyli transsubstancjacji. Wyjątkiem jest Kościół prawosławny, który zachował sukcesję apostolską, jednak tamtejsze sakramenty również są "niewskazane", z uwagi na podejście większości prawosławnych. Zgodnie z ich rozumowaniem, przyjmowanie sakramentów w cerkwi przez np. katolików jest równoznaczne z deklaracją chęci zmiany wyznania przez te osoby.

 Re: Czy jako nie-katolik mogę przystąpić do komunii?
Autor: Łukasz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2016-12-10 03:48

(...)

Do dyskusji zapraszam tutaj: klik.

z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: