logo
Wtorek, 16 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można modlić się o pokutę w intencji zbawienia?
Autor: Dominika (---.vtelecom.pl)
Data:   2017-01-02 17:41

Witajcie Forumowicze,
Niedawno przyszło mi do głowy takie pytanie: jak myślicie, czy można modlić się w intencji pokuty/krzyża w życiu doczesnym, aby odpokutować winy, grzechy z tego życia, a tym samym być bliższym nieba, zbawienia?

P.S. Tak, wiem, że są odpusty cząstkowe i zupełne. :)

 Re: Czy można modlić się o pokutę w intencji zbawienia?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-01-02 19:21

Mądrość Kościoła uczy, aby w duchu pokuty przyjmować uciążliwości dnia codziennego, przykrości, niepowodzenia, niewybierane cierpienia itp. Życie niesie wystarczająco dużo okazji, tylko trzeba je dostrzec i wykorzystać. O szanse odpokutowania prosić można, jasne. Z modlitwą o krzyż w życiu doczesnym byłabym jednak bardzo ostrożna. Czytając pytanie, przypomniałam sobie też zdanie mojego kierownika duchowego sprzed lat, który w pewnym (innym) kontekście przestrzegał przed proszeniem o cierpienie, nawet w najlepszych intencjach. Pan Bóg bierze nasze prośby na serio i upraszczając sprawę, może się okazać, że ten "wyproszony krzyż" będzie tak wielkim utrapieniem, że sobie nie bardzo poradzisz. A odwrotu nie będzie. Odpowiedzialna prośba o krzyż wymaga heroicznej dojrzałości. Gotowości na wszystko, także na niewyobrażalne. I to nie odwagi młodzieńczej, entuzjastycznej itp. Ja bym się nie odważyła.

 Re: Czy można modlić się o pokutę w intencji zbawienia?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2017-01-02 21:28

Moze i można. Ale moze byc tak że życie w odpowiednim czasie przyniesie krzyz, i byc moze bedziesz wtedy błagała zeby Bóg ci go zabrał. Odpokutowac mozesz czyniąc dobro, modląc się, byc milosierną, korzystac z sakramentów, pielgrzymka piesza. I ofiarowac swoje małe krzyze. Bóg zesle co bedzie chciał, wg swojej mądrosci. On wie ile kto zniesie, czy go ten krzyz przyblizy do Boga i powołania ziemskiego, czy tez oddali. Nigdy nie wiadomo jak sie kto zachowa, w danym cierpieniu. Moze tak przygniesc ze nie bedzie sie w stanie nawet modlic. Bóg wie co robi. „Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary” (Mt 9,13)

 Re: Czy można modlić się o pokutę w intencji zbawienia?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-01-02 21:34

Modlić się można o wszystko, co Dobry i Miłosierny Bóg uzna za właściwe dla danego człowieka :) Wszystkie swoje troski, cierpienia, niedostatki warto ofiarować Kochającemu Bogu, jako zadośćuczynienie i łączyć je z Cierpieniem Pana Jezusa.
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas :)

 Re: Czy można modlić się o pokutę w intencji zbawienia?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-01-02 22:03

Byłoby to możliwe, gdybyś urodziła się bez zmazy grzechu pierworodnego, który sam w sobie jest co prawda gładzony na chrzcie, ale pozostaje po nim jedna "malutka plamka". Jest nią skłonność do grzechu, która towarzyszy człowiekowi aż do ostatniej chwili jego życia. A za każdy grzech należy odpokutować na ziemi lub w czyśćcu i tutaj właśnie zaczyna się błędne koło. Ludzie w ciągu całego swojego życia mogą uzyskać wiele wspomnianych przez Ciebie odpustów zupełnych. Każdy z takich odpustów niweluje karę czyśćcową powiedzielibyśmy do zera. Problem w tym, że po uzyskaniu każdego z nich życie toczy się nadal. Znów popełniamy grzechy, znów zaciągamy przyszłą karę czyśćcową. I teraz rodzi się pytanie, czy gdy będziemy schodzić z tego świata uda nam się uzyskać dla siebie odpust zupełny na tyle niedawno, by wspomnianej kary nie było? Na to pytanie odpowiedzi nie zna prawdopodobnie żaden z ludzi, nie tylko piszących na tym forum.

 Re: Czy można modlić się o pokutę w intencji zbawienia?
Autor: jj (193.242.212.---)
Data:   2017-01-06 13:34

Rozważ słowa Jezusa:

"Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary" Mt 12,7

Pewnego razu Jezus przechodził w szabat pośród zbóż. Uczniowie Jego, odczuwając głód, zaczęli zrywać kłosy i jeść [ziarna]. Gdy to ujrzeli faryzeusze, rzekli Mu: "Oto twoi uczniowie czynią to, czego nie wolno czynić w szabat". A On im odpowiedział: (...) "Gdybyście zrozumieli, co znaczy: chcę raczej miłosierdzia niż ofiary, nie potępialibyście niewinnych" Mt 12, 1-2.7

Pokutować za grzechy wszyscy powinniśmy, ale najlepsza pokutą jest stałe i systematyczne nawracanie się oraz pełnienie uczynków miłosierdzia. W zasadzie uczynki miłosierdzia sa owocem nawrócenia, a owoc jest tym lepszy i trwalszy im człowiek ma bardziej otwarte serce na Boga i bliźniego. Czytaj więc codziennie Biblie, najlepiej Ewangelię. Zapraszam też na stronę www.faustyna.pl

 Re: Czy można modlić się o pokutę w intencji zbawienia?
Autor: m. (---.centertel.pl)
Data:   2017-01-06 13:52

Każdy chrześcijanin jest wezwany do niesienia krzyza na wzór Jezusa. Jednak, jak mówią święci, nie wystarczy cierpieć, ale trzeba cierpieć dobrze. Św. Ludwik Maria Grignon de Montfort napisał "List okólny do Przyjaciół Krzyża" w którym pisze, m.in. jak powinniśmy nieść nasz krzyż, żeby przyniósł pożytek nam i bliźnim. Oczywiście, nigdy nie możemy być pewni, że cierpimy dobrze, ale mimo wszystko Jezus z miłością patrzy na nasz trud, dla Niego podjęty.
Zostawiam link
http://louisgrignion.pl/list-okolny-do-przyjaciol-krzyza.html?showall=1&limitstart=

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: