logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy miedzy spowiedziami musi być Komunia Święta?
Autor: Maria (---.komputersat.pl)
Data:   2017-02-11 18:17

Szczęść Boże.
Czy miedzy jedną a drugą spowiedzia musi być przyjęta Komunia Święta?
Czy jeśli nie przyjęło sie Komunii Świętej, bo np. bylismy poza mszą św., a potem ciężko zgrzeszylismy i chcemy sie wyspowiadac, to musimy sie wyspowiadac z calej poprzedniej spowiedzi, po której nie przyjęliśmy Komunii + z tego danego grzechu czy wystarczy z tego danego grzechu ciężkiego i nie trzeba powtarzać całej spowiedzi?

 Re: Czy miedzy spowiedziami musi być Komunia Święta?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2017-02-11 19:16

To przecież dwa różne sakramenty. Spowiedź kończy się rozgrzeszeniem i pozostaje tylko pokuta. Warunkiem przystąpienia do komunii nie jest spowiedź tylko brak grzechu ciężkiego. A mieć prawdziwie grzech ciężki to normalnemu człowiekowi jest bardzo trudno (wyłączam nastolatków z grzechami przeciw 6 przykazaniu).

 Re: Czy miedzy spowiedziami musi być Komunia Święta?
Autor: Jan (---.dynamic-ra-11.vectranet.pl)
Data:   2017-02-11 19:26

Mario - zadam dwa proste pytania na poziomie 3 klasy szkoły podstawowej.
- jakie są warunki sakramentu pokuty (jest ich 5)
- którym z nich jest przyjęcie Eucharystii?

 Re: Czy miedzy spowiedziami musi być Komunia Święta?
Autor: wyszywaczek wredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2017-02-11 19:40

nie.

 Re: Czy miedzy spowiedziami musi być Komunia Święta?
Autor: Jerzy50 (---.kamiennagora.vectranet.pl)
Data:   2017-02-11 20:21

Jeśli chcesz być blisko Chrystusa, dążysz do tego, by być tego godnym. To właśnie dlatego biegniesz do konfesjonału. Skoro już tam trafiłaś, to naturalną konsekwencją tego powinno być przyjęcie Komunii. Wielu ludzi sądzi, że przyjęcie Komunii jest swoistym przyjęciem medalu, czy orderu po to, by móc się tym pochwalić przed kimś lub choćby przed samym sobą. Nie zdają sobie często z tego sprawy, że przyjęcie Jezusa sprawia, że staje się On dla nas tarczą broniącą nas przed złem, które po spowiedzi zechce niewątpliwie nas zaatakować ze zdwojoną siłą. Pan Jezus mówił o tym wyraźnie, że Zły wraca do miejsca, z którego został wyrzucony, a zastawszy je czystym, idzie i bierze innych, gorszych od siebie, by zająć wyczyszczone miejsce, a wtedy stan późniejszy staje się gorszy od poprzedniego. Jeśli zatem wstrzymałaś się od przyjęcia do serca Zbawiciela zaraz po spowiedzi, to zrobiłaś dokładnie to, przed czym On cię przestrzegał. Idź zatem do spowiedzi jeszcze raz i wszystko opowiedz dokładnie spowiednikowi. Po spowiedzi nie odkładaj już nigdy Eucharystii "na potem", ale czym prędzej kryj się w objęciach Chrystusa. Szczęść Boże.

 Re: Czy miedzy spowiedziami musi być Komunia Święta?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2017-02-11 20:56

Skąd taki zły wniosek, ze spowiedz jest nie wazna, jesli nie przyjelas komunii po niej? W czasie kazdej spowiedzi, podczas formuly jaką wypowiada spowiednik (moze cicho mowic, mozesz tego nie uslyszec) w tym momencie są odpuszczane grzechy - "ja odpuszczam tobie grzechy w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego." Wiec odchodząc od kratek konfesjonalu masz czyste konto, niezaleznie czy przyjmiesz zaraz komunię czy nie.

 Re: Czy miedzy spowiedziami musi być Komunia Święta?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-02-11 22:52

Komunia Święta nie gładzi grzechów ciężkich, ale jest Łaską przyjęcia Pana Boga do czystego serca, dającą siły do wytrwania w dobrym. Jeżeli poprzednia Spowiedź była ważna i spełniono wszystkie jej warunki, to następna Spowiedź jest z grzechów popełnionych od ostatniej ważnej Spowiedzi. Co Dobry i Miłosierny Bóg odpuścił pozostaje odpuszczone aż do ponownego przewinienia.
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas.

 Re: Czy miedzy spowiedziami musi być Komunia Święta?
Autor: Maria (---.komputersat.pl)
Data:   2017-02-12 08:29

Dziękuję za odpowiedzi, jestem już spokojna wobec tego :-)

Do "Jerzy50" - nie zwlekalam z przyjęciem Komunii, tylko bylam wtedy u spowiedzi poza mszą świętą, a niedługo po tym bo tego samego dnia ciężko zgrzeszylam.

 Re: Czy miedzy spowiedziami musi być Komunia Święta?
Autor: beta (---.dynamic-ra-02.vectranet.pl)
Data:   2017-02-13 22:11

Do „sstaszka”
Jest taki rachunek sumienia na stronie http://adonai.pl/sakramenty/spowiedz/?id=16 , w którym do konkretnych grzechów jest opis - materia wielka /grzech ciężki/ i grzech zgorszenia. Warto się zapoznać i przemyśleć, bo to w jakiś sposób formuje sumienie. I lista dość duża.
Pozdrawiam

 Re: Czy miedzy spowiedziami musi być Komunia Święta?
Autor: sstaszek (31.42.28.---)
Data:   2017-02-14 13:39

Dziękuję Pani "beto". Dokładnie przeczytałem - jak bym tak "z sercem "podszedł do tego wszystkiego i na poważnie przejął się tym to za miesiąc bym zwariował - no i po sprawie, bo wariaci chyba podlegają wobec Boga innym prawom.
Pozdrawiam i chyba pozostanę przy swojej wrażliwości sumienia, a nie jest tak źle gdyż mam w środowisku opinię porządnego człowieka i przyzwoitego (ale bez przesady) katolika.

 Re: Czy miedzy spowiedziami musi być Komunia Święta?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-02-14 21:35

Sstaszku, też nie jestem za tym, żeby własne sumienie formować w oparciu o rachunek sumienia, w którym materia wielka koncentruje się wyraźnie na VI i IX przykazaniu (do takich należy ten wskazany przez Betę). A m.in. dlatego, że z czasem można właśnie dojść do wniosków podobnych do Twoich: przestałem łamać VI i IX, więc nie mam sobie nic (prawie) do zarzucenia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: