logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak wzmocnić wolę do dobrych uczynków?
Autor: Adri (---.k2media.com.pl)
Data:   2017-02-13 00:53

W jaki sposób oprócz modlitwy mogę wzmocnić wolę nie czynienia grzechów?

 Re: Jak wzmocnić wolę do dobrych uczynków?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2017-02-13 08:43

Sakramenty - przede wszystkim Eucharystia, spowiedź. Najlepiej ustalić sobie jakiś stały rytm, np. w pierwszy piątek do spowiedzi, w każdą środę msza św. (w niedzielę to oczywistość). Nie ma co liczyć na to, że będziemy korzystać z sakramentów "w miarę potrzeby", bo taka potrzeba może się nie pojawić. To trochę tak jak z higieną ciała - myjemy się, nawet kiedy nam się bardzo nie chce, podobnie musimy dbać o higienę duszy - codzienny prysznic dla duszy - to wieczorny rachunek sumienia, oczyszczająca kąpiel - sakrament pokuty, a że po kąpieli zwykle bywamy głodni - trzeba posilić się Eucharystią. Tak jak czyste, zadbane i dobrze odżywione ciało jest mniej narażone na choroby, tak czysta, zadbana i dobrze odżywiona dusza jest mniej narażona na grzech. A że nie samym chlebem żyje człowiek, to przekąski w postaci Słowa Bożego są jak najbardziej wskazane.

 Re: Jak wzmocnić wolę do dobrych uczynków?
Autor: kobieta (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-02-13 12:25

Poczytaj Świętych. Jak się kocha (tzn. nie tylko uczuciowo, ale podejmując decyzję - wybór konkretnej osoby), to chyba wystarczy. Jak kogoś kochasz, to nie musisz wzmacniać woli do tego, żeby chcieć i czynić dobra dla tej osoby.
O miłość do Boga trzeba się starać, o nią zabiegać, prosić. Czasem przychodzi jakby sama, ale to jest tylko chwila. Twoja decyzja miłowania jest najważniejsza. To ona ma wartość, i pozwoli przetrwać kryzys, kiedy się taki pojawi.

 Re: Jak wzmocnić wolę do dobrych uczynków?
Autor: jj (193.242.212.---)
Data:   2017-02-14 20:56

Przeczytaj fragment ewangelii o pannach roztropnych i nieroztropnych Mt 25 oraz kolejne fragmenty talentach i Sądzie Ostatecznym: (klik).
Poza tym zapraszam na stronę www.faustyna.pl

 Re: Jak wzmocnić wolę do dobrych uczynków?
Autor: chory czlowiek (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-02-14 22:36

"Kobieta" słusznie ci odpowiedziała. Dodam, żebyś uważał na inżynierię duchową u siebie, bo zwyczajnie na siebie samych nie mamy za wielkiego rozeznania, potrzebujemy raczej zeby inni nas prowadzili w zyciu duchowym. Inaczej grozi pycha i inne bardzo poważne grzechy. Zycie sakramentalne jak najbardziej, skromna modlitwa codzienna, jak chcesz to nawet kierownictwo duchowe - ale przede wszystkim wspolnota. Tylko tam klaryfikuja sie nasze ukryte intencje, wychodzi prawda o nas, możemy sie ćwiczyć konkretnie w cnocie milosci, wiele pozytywnych aspektow. Samotny mistycyzm to wielkie niebezpieczeństwo, nawet wielcy swieci mieli swoich przewodników którymi poslugiwal sie Bóg. Życzę świętości.

 Re: Jak wzmocnić wolę do dobrych uczynków?
Autor: jk (193.242.212.---)
Data:   2017-02-16 21:12

Rozważaj stacje drogi krzyżowej.

 Re: Jak wzmocnić wolę do dobrych uczynków?
Autor: Pani T. (---.146.164.246.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-02-20 12:35

Kiedyś spowiednik doradził mi, abym zaczęła od walki z jednym grzechem, który sprawia mi najwięcej bólu, a potem będę mogła iść dalej w rozwoju duchowym. Walka z wszystkimi naraz grzechami powoduje zbyt szybko kolejne upadki oraz zniechęcenie.
Trzeba "głębiej wejść" w grzech, z którym chce się walczyć. To znaczy poznać jego mechanizm, taktykę pokusy. Trzeba uświadomić sobie, kiedy grzech się pojawia, w jakich okolicznościach, co lub kto go wywołuje, jak działa pokusa itd. To pomoże opracować plan pracy nad sobą. Warto w tym poprosić o pomoc doświadczonego kierownika duchowego lub spowiednika. Często ktoś z zewnątrz pomaga nam zobiektywizować nasze przeżycia i zauważa rzeczy, których sami nie dostrzegamy.

Drugi sposób (czasem może być stosowany jednocześnie). Działamy "agere contra" wg św. Ignacego Loyoli. Zasada oznacza "działać przeciwnie". Np. jeśli zły duch atakuje nas myślami o rozpaczy, możemy wzbudzać w sobie myśli o godności dziecka Bożego i miłosierdziu Bożym. W kontekście walki z grzechem będzie to polegało na wypracowywaniu konkretnej cnoty przeciwstawnej do grzechu. Do pychy będzie to pokora, do chciwości - hojność, do zazdrości - łagodność, do nieczystości - czystość, do nieumiaru - panowanie nad sobą, do gniewu - miłość, a do lenistwa - pracowitość.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: