logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w zabudowanym konfesjonale jest spowiednik?
Autor: Ktos (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-04-25 21:44

W mojej parafii są właśnie nowe, zamknięte konfesjonały. Skąd mam wiedzieć, że w danym momencie w konfesjonale siedzi ksiądz lub ktoś się w nim spowiada? Te konfesjonały nie mają, żadnych lampek ani nic, co by oznaczało, że ktoś jest obecny.
Trochę głupio by było jakbym przyszła się wyspowiadać, a okazuje się, że ktoś inny to robi.

 Re: Czy w zabudowanym konfesjonale jest spowiednik?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-04-25 22:59

Jeżeli nie ma żadnego znaku rozpoznawczego, zawsze można delikatnie zapukać/odsłonić kotarę :) Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas :)

 Re: Czy w zabudowanym konfesjonale jest spowiednik?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2017-04-25 23:14

Ktosiu,

W czasie spowiedzi spowiednicy często wykładają stułę na zewnątrz konfesjonału. Możesz również poczekać cierpliwe i zaobserwować, czy ktoś wchodzi czy wychodzi z konfesjonału.

Powodzenia

 Re: Czy w zabudowanym konfesjonale jest spowiednik?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-04-26 00:22

Możesz też zadać to pytanie księdzu w zakrystii czy kancelarii. Zapewne nie Ty jedna masz ten problem.

 Re: Czy w zabudowanym konfesjonale jest spowiednik?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-04-26 04:31

W mojej parafii przy drzwiach do pokoi, w których są konfesjonały, umieszczono świece w osłonkach. Zapalona świeca jest znakiem obecności spowiednika w konfesjonale. Uchylone drzwi do pokoju oznaczają, że nikt się nie spowiada, a zamknięte (przy płonącej świecy), że w pokoju jest penitent.
Spowiednik, rozpoczynając dyżur, zapala świecę i zaprasza otwartymi drzwiami. Po skończonym dyżurze ją gasi. Z kolei penitenci po wejściu do pokoju drzwi za sobą zamykają, a po spowiedzi zostawiają otwarte, tak jak je zastali.

Myślę, że skoro u Ciebie w parafii nie ma jeszcze żadnych wypracowanych zwyczajów, to jest to temat do omówienia z księżmi :) Może lampki jednak zostaną zainstalowane? To naprawdę bardzo duże udogodnienie dla penitentów. Korzystałam z takich konfesjonałów, stąd wiem. Być może wiąże się to z dodatkową niedogodnością dla spowiedników, którzy muszą – jak przypuszczam – kierować wtedy ruchem ;)

Wydaje mi się, że obserwowanie konfesjonału, żeby nie przerwać czyjejś spowiedzi, nie będzie wcale dobrym rozwiązaniem. Dla nikogo. No bo jak długo taki konfesjonał mieć na oku? Jak z całą pewnością stwierdzić, że penitenta w nim nie ma? Czy da się określić maksymalny czas spowiedzi? A co z czasem spowiednika, który na próżno przesiaduje w pustym konfesjonale będącym jedynie pod obserwacją potencjalnych penitentów?

Pukanie też nie wydaje mi się dobrym wyjściem. Jeśli w konfesjonale jest akurat penitent, to grzecznościowe puk-puk też mu przecież zakłóci spowiedź. Co ma wtedy taka "opukana" osoba zrobić? Odpowiedzieć "zajęte" czy "spowiadam się"? A może na wszelki wypadek zamilknąć? A co będzie, jeśli pukanie stanie się nawykiem znacznej ilości osób? Także tych bardzo niecierpliwych? :)

Dla penitenta, który jest zaskoczony nagłym przerwaniem spowiedzi, wcale nie musi być oczywiste, jak się zachować. Przerobiłam podobną sytuację (przerwanie spowiedzi) na własnej skórze. "Uratował" mnie spowiednik ;))

Zaglądanie za kotarę, żeby sprawdzić, czy jest tam penitent, dla mnie jest pomysłem wręcz fatalnym. Przecież zamknięty konfesjonał ma zapewnić penitentowi pełną intymność, a nie narażać go na to, że ktoś bez jego świadomości będzie się zbliżał do kotary i ukradkiem za nią zerkał (a może podsłuchiwał, czy coś się za nią dzieje). Toż już lepiej spowiadać się na widoku ;)

 Re: Czy w zabudowanym konfesjonale jest spowiednik?
Autor: Ktos (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-04-27 10:19

Dziękuje Wam za wszystkie odpowiedzi. Chyba po prostu pozostaje mi przychodzić wcześniej, tak żebym widziała, że ksiądz idzie do konfesjonału.
J, do omówienia tego tematu z księżmi nie ma żadnych szans, ponieważ wątpie, że ksiądz weźmie pod uwagę propozycje 16 latki. Może ktoś inny kto ma ten problem porozmawia o tym z proboszczem.

 Re: Czy w zabudowanym konfesjonale jest spowiednik?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-04-27 14:04

Oczywiście, że trzeba sygnalizować problem księżom w parafii, regularnie, nie poddając się, nawet gdy ma się 16 lat. Nie przerzucaj tego na "kogoś". Jeśli wszyscy tak będę myśleć, że lepiej, żeby ktoś inny..., nie ruszycie z miejsca.
Im wiecej osób to zrobi, tym lepiej. Jeśli młode osoby nie będą sygnalizować, to stworzą błędne wrażenie, że akurat dla nich wszystko jest jasne.

 Re: Czy w zabudowanym konfesjonale jest spowiednik?
Autor: B. (---.184.130.171.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-05-02 16:53

Proponowałabym, aby Twój ksiądz Proboszcz skontaktował się z kościołem księży Jezuitów w Warszawie (Matki Bożej Łaskawej). Tam jest zabudowany konfesjonał i lampki, które automatycznie (chyba) zmieniają kolor. Nowy spowiadający się wchodzi, a gdy zamknie drzwi - zapalają się lampki czerwone ("zajęte"). Gdy wychodzi, lampki zapalają się na zielono. Może to coś takiego jak w lodówce, gdzie otwarcie drzwi powoduje zapalenie światła wewnątrz lodówki, a zamknięcie drzwi powoduje że w lodówce światło gaśnie. Może najlepiej byłoby, gdyby elektryk Jezuitów podpowiedział Waszemu elektrykowi, jak to jest zrobione?
Pozdrawiam.

 Re: Czy w zabudowanym konfesjonale jest spowiednik?
Autor: Maggy (77.252.11.---)
Data:   2017-05-02 22:57

Swego czasu napisałam do księdza w naszej parafii prośbę, żeby ktoś z księży zrobił porządek ze śpiewem psalmu na jednej z Mszy Świętych w Niedzielę, bo śpiewały go osoby, które ani nie miały predyspozycji do śpiewania (nie słyszały dobrze w zasadzie wcale i bez pamięci muzycznej - każdy wers w każdej zwrotce inaczej wyśpiewywany;) ani nie miały zielonego pojęcia o zasadach śpiewu liturgicznego (np. psalm w okresie Wielkiej Nocy śpiewały na melodię psalmu z okresu Wielkiego Postu). Ksiądz obiecał, że pogada o tym z innymi księżmi i że postara się coś z tym zrobić. I chyba się dobrze postarał;) bo sytuacja się zmieniła. Można spokojnie już słuchać i słyszeć słowa Pana Boga w psalmie. Śpiewają już go osoby które... słyszą;);)). Możesz też podobnie zrobić w sprawie konfesjonału. Albo podejść do księdza, albo napisać w tej sprawie.

 Re: Czy w zabudowanym konfesjonale jest spowiednik?
Autor: Maggy (77.252.11.---)
Data:   2017-05-02 23:11

U Matki Bożej Łaskawej w Warszawie można zaglądnąć też przez szybkę czy ksiądz siedzi czy nie;). Jak siedzi pochylony na prawy bok znaczy, że penitent jest. Jak siedzi prosto znaczy, że czeka na Ciebie;).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: