logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy może być dwóch papieży w tym samym czasie?
Autor: Ada (195.150.224.---)
Data:   2017-05-19 19:00

Czy może być dwóch papieży w tym samym czasie?

 Re: Czy może być dwóch papieży w tym samym czasie?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2017-05-19 20:54

Przecież w tym samym czasie (obecnym) żyje właśnie dwóch papieży: Papież emeryt Benedykt XVI i Papież Franciszek.
Ale władzę nad Kościołem katolickim sprawuje tylko jeden z nich - Franciszek.

 Re: Czy może być dwóch papieży w tym samym czasie?
Autor: Ada (195.150.224.---)
Data:   2017-05-19 21:13

Tylko, że chodzi mi o to czy, taka sytuacja jest dopuszczalna, z tego co wiem to wcześniej było tak, że gdy papież abdykował to wracał do godności kardynalskiej, a nie był mianowany "papieżem elektem".
W dodatku wydaje się, że nie może być dwóch papieży, bo przecież św. Piotr nie jest dwoma osobami.
W dodatku zaczynam powątpiewać w to jakoby Benedykt XVI abdykował z własnej woli, a to by wskazywało na to, że abdykacja ta jest nieważna.

 Re: Czy może być dwóch papieży w tym samym czasie?
Autor: Ada (195.150.224.---)
Data:   2017-05-19 22:15

Przepraszam za przejęzyczenie oczywiście "papieżem emerytem"

 Re: Czy może być dwóch papieży w tym samym czasie?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2017-05-20 09:14

Gdyby była nie dopuszczalna, Kościół na pewno by jej zaniechał - to po pierwsze.
Po drugie, nie należy opierać się o własne lub cudze sugestie i snuć błędnych przypuszczeń, bo zwykle wprowadzają niepotrzebne zamieszanie. Ten usłyszał to a ów tamto... a prawda wygląda zupełnie inaczej. Benedykt XVI podjął taką decyzję, a nie inną i uszanujmy ją ze zrozumieniem.
Pozostawmy te sprawy samemu Kościołowi i nie martwmy się, ze są jakieś "uchybienia". Duch Święty nad nim czuwał, czuwa i będzie czuwać do końca świata.

Pozdrawiam

 Re: Czy może być dwóch papieży w tym samym czasie?
Autor: 3393 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-05-20 11:18

Nie wiem, czy może być dwóch papieży czy nie, ale w sprawie wątpliwości na temat abdykacji polecam wywiad rzekę z Benedyktem XVI: "Ostatnie rozmowy".
Ja mu wierzę - bo komu jak nie papieżowi?

 Re: Czy może być dwóch papieży w tym samym czasie?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-05-20 12:57

W jednym czasie Kościół może mieć papieża i emerytowanego papieża. Choć w przypadku tego drugiego stosowanie członu "papież" jest dość niefortunne, bo prowadzi do stwierdzeń, że w danym momencie w Kościele jest dwóch papieży. Tymczasem ten, który abdykował staje się de facto... cóż ciężko to określić, bo święcenia, czy wybór kanoniczny zasadniczo nie działają wstecz. I tak, jak emerytowany biskup diecezjalny po ustąpieniu nie staje się na powrót prezbiterem, tak papież po abdykacji też nie staje się ponownie kardynałem sensu stricte. Zewnętrznym wyrazem tego jest choćby biała sutanna papieska, którą były papież ma prawo nosić do końca życia, choć już nie w komplecie z ferulą (charakterystycznym papieskim pastorałem), Pierścieniem Rybaka, mozettą (to ta biało-czerwona narzutka, która w komplecie z camauro-nakryciem głowy sprawia, że wygląd papieża staje się zbliżony do obecnego wyobrażenia św. Mikołaja) i czerwonymi butami, które to przysługują jedynie aktualnej głowie Kościoła. Ustępujący papież traci wreszcie prawo do mieszkania w pałacu świętego Piotra. Choć zrozumiałe jest, że w takiej sytuacji każde funkcjonujące w Rzymie zgromadzenie czy zakon przyjmie go z "otwartymi ramionami", więc na pewno znajdzie on jakieś miejsce dla siebie.

Podsumowując, w Kościele nie ma dwóch papieży, zaś ewentualne kwestie ważności abdykacji Benedykta XVI radzę zostawić specjalistom od prawa kanonicznego.

 Re: Czy może być dwóch papieży w tym samym czasie?
Autor: Ada (195.150.224.---)
Data:   2017-05-20 16:08

/.../

Do dyskusji zapraszam tutaj: klik.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: