logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Z jakiego źródła pochodzi modlitwa wiernych?
Autor: Jola (---.184.133.47.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-06-04 22:40

Musi to być jakaś książka lub periodyk, bo nieraz jest taka sama w różnych kościołach.

2. Dlaczego nieraz po poszczególnych prośbach wierni są wezwani do powtarzania formuły, która nie jest prośbą do Boga o wysłuchanie danego wezwania? Zazwyczaj jest formuła "Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie", ale np. dziś ksiądz powiedział na początku modlitwy wiernych "Powtarzamy: Umacniaj nas Duchu Święty".
Jest to dobre zdanie, ale chyba nie jako odpowiedź na prośby w modlitwie wiernych?

 Re: Z jakiego źródła pochodzi modlitwa wiernych?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-06-04 23:57

M.in. wydawnictwo Hlondianum wydaje "Modlitwy Powszechne". Dziś właśnie była odpowiedź: Umocnij nas Duchu Święty. W kontekście dzisiejszego święta ta odpowiedź wydaje mi się odpowiednia.
Modlitwa wiernych to nie tylko Msza. Jej odpowiednik jest w Liturgii Godzin (brewiarzu) i nazywa się 'Prośby'. W brewiarzowych prośbach na dzień dzisiejszy w jutrzni jest odpowiedź 'Panie, odnów oblicze ziemi', a w nieszporach 'Ducha Świętego ześlij na swój Kościół'.

 Re: Z jakiego źródła pochodzi modlitwa wiernych?
Autor: Franciszka (---.146.17.221.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-06-08 19:58

W Polsce zasady tworzenia modlitwy wiernych określa Komisja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski, która odpowiada merytorycznie za treści za ksiąg liturgicznych: mszału rzymskiego i lekcjonarza. Przykłady modlitwy wiernych są zawarte w Mszale, którzym posługuje się kapłan podczas sprawowania Mszy Świętej.
Modlitwa wiernych - jak sama nazwa wskazuje - jest modlitwą zgromadzonych ludzi na konkretnej Eucharystii. Niemożliwe jest, aby opracować taką modlitwę, która odpowiadałaby potrzebom każdej wspólnoty. Jednakże są tutaj umieszczane przykładowe wezwania do wykorzystania.
Ceremoniarzy i animatorów życia liturgicznego we wspólnotach zachęcam do przygotowywania wezwań Modlitwy powszechnej na każdą Mszę świętą. Proszę pamiętać, aby została zachowana odpowiednia liczbę wezwań: od czterech do sześciu. Ponadto należy uwzględnić następujące intencje:
- w potrzebach Kościoła,
- za rządzących państwami i o zbawienie całego świata,
- za ludzi doświadczonych różnymi trudnościami,
- za miejscową wspólnotę.
Wezwania modlitwy powszechnej powinny w jakiś sposób stanowić odpowiedź na słowo Boże. Mają być zrozumiałe i zwięzłe.
Modlitwę wiernych rozpoczyna i kończy przewodniczący zgromadzenia. Inna praktyka jest niepoprawna i pokazuje niezrozumienie ani roli przewodniczacego, ani samej liturgii.
Modlitwę można zanosić do Boga Ojca lub Jezusa Chrystusa.
Jeżeli jest zwrócona do Boga Ojca, wówczas w taki sposób powinna się kończyć: Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Jeżeli jest zwrócona do Boga Ojca, ale na końcu jest wymieniony Syn, wówczas zakończenie jest następujące: Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
Jeżeli zaś modlitwa jest skierowana do Jezusa Chrystusa (Boga Syna), wówczas zakończenie brzmi: Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Zakończenie w Modlitwie wiernych jest zawsze krótkie.
Korzystałam z:
http://liturgiaecclesiae.pl.tl/-Modlitwa-powszechna.htm?PHPSESSID=31a937becf2b5336e644fcd5fbf378d7/

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: