logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: anonim (15 l.) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-17 15:47

Witam.Mam pewien problem. Otóż mam braki w wiedzy z religii, i nie są to jakieś małe braki, tylko większe, może i nawet braki z podstawowej wiedzy. Myślę, że może sie to wywodzić m.in. z tego, w podstawówce nie bardzo słuchałam na lekcjach religii, może nawet wcale. Od niedawna chodzę co niedzielę do kościoła, wcześniej różnie bywało - prawie wcale nie chodziłam do kościoła, a jak już byłam, to raczej nie słuchałam. Mam braki z wiedzy z historii biblijnych (może coś pamiętam, ale raczej bardzo, bardzo mało), do niedawna nie wiedziałam za bardzo, kim jest Duch Święty (tzn. znałam Ducha Świętego z modlitw, ale raczej nie wiedziałam za bardzo, kim jest). Mam więc duże braki w wiedzy. Zabrałam się za czytanie historii biblijnej Starego i Nowego Testamentu (mam taką książkę w domu, jest tu w krótkości napisane, co kazdy katolik powinien wiedzieć z Pisma Świętego), a także za czytanie Pisma Świętego na jednej stronie na internecie. Moje pytanie brzmi:
czy mogę chodzić do kościoła mimo tych dużych braków w wiedzy? Czy mogę się spowiadać? Czy mogę normalnie się modlić? Myślę też nad pójściem na procesję. Te pytania mogą brzmieć niedorzecznie, ale boję się, czy mogę np. normalnie modlić się, mimo że mam tak duże braki. Czy to nie jest modlenie się do Boga, którego się nie zna...
Dodaje, że mam prawie 15 lat. W tym wieku brak wiedzy z podstaw naszej wiary jest raczej wstydem.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 Re: Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2017-06-17 16:47

Nie pozbawiaj się możliwości przyjęcia Ciała Jezusa oraz kontaktu z Bogiem w modlitwie przez to, że uważasz, że nie wiesz wszystkiego, co powinnaś.

 Re: Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: anonim (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-17 17:01

Dziękuję za odpowiedź :)

 Re: Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-06-17 19:25

Polecam lekturę Katechizmu Kościoła Katolickiego (klik).
Cieszę się, że napisałaś :)

 Re: Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: 9834 (---.play-internet.pl)
Data:   2017-06-17 20:21

Absolutnie masz pełne prawo (zakładam, że jesteś ochrzczona) uczestniczyć w życiu Kościoła. Co więcej, właśnie Kościół NAUCZA o Bogu, więc nie stroń od niego. Polecam Ci słuchanie konferencji w internecie (np. Pawlukiewicza), które zazwyczaj są oparte na jakimś fragmencie Pisma Świętego.
Poza tym wszystkim - Boga nie ogarniemy nigdy rozumem. Otwieraj serce, a będzie dobrze.
Z Bogiem

 Re: Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-06-17 20:29

Braki da się nadrobić, nie martw się, powoli zdobędziesz wiedzę. Oczywiście, możesz się modlić, uczestniczyć w nabożeństwach, korzystać z sakramentów. Skoro masz prawie 15 lat, to żeby się nie pogubić, może sięgnij najpierw po nieco łatwiejszy katechizm dla młodzieży, np. ten z serii "Youcat", oczywiście po polsku. Ten dziwny tytuł powstał z połączenia angielskich słów o znaczeniu "młodzież" i "katechizm". Z tej samej serii jest też przeznaczony dla młodych modlitewnik i książka o spowiedzi.

 Re: Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: Wiktoria (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-06-17 22:37

Piszesz, że zabrałaś się za czytanie Pisma Świętego. To dobra droga. Z czasem będziesz rozumiała bardzo dużo. I nie rezygnuj z mszy św, spowiedzi, modlitwy tylko dlatego, że masz jakieś braki. Chodź do kościoła, spowiadaj się, módl.

 Re: Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: anonim (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-17 23:19

Dziękuję za odpowiedź :)

 Re: Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: anonim (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-17 23:19

Dziękuję za odpowiedź :)

 Re: Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: Kolega (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-06-22 18:12

Witaj,

Odwagi. To fantastycznie że przyznajesz się do braków. To doskonały punkt wyjścia dla rozpoczęcia przygody poznawania Pana Boga. W pewnym sensie nawet Ci lepiej, bo jest nas spora grupa katolików która myśli że coś już o Bogu wie i że w ogóle ma wiarę - podczas gdy jest dokładnie na odwrót. I musi upłynąć sporo czasu zanim Bóg rozbroi nas z tych złudnych przekonań by móc zacząć budować autentyczną relację z nami. Ty wiesz to już na wstępie. Lux :)
Nie poddawaj się. Rzuć się ufnie w objęcia Boga, na pewno przygotował dla Ciebie pełną wyzwań piękną podróż powrotną do domu Ojca. Teoria którą Ci polecają jest też dobra (tj. książki). Ze swej strony polecam Ci praktykę - znajdź sobie wspólnotę, to dobra rzecz.
Pozdrawiam

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: