logo
Sobota, 26 maja 2018
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: anonim (15 l.) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-17 15:47

Witam.Mam pewien problem. Ot mam braki w wiedzy z religii, i nie s to jakie mae braki, tylko wiksze, moe i nawet braki z podstawowej wiedzy. Myl, e moe sie to wywodzi m.in. z tego, w podstawwce nie bardzo suchaam na lekcjach religii, moe nawet wcale. Od niedawna chodz co niedziel do kocioa, wczeniej rnie bywao - prawie wcale nie chodziam do kocioa, a jak ju byam, to raczej nie suchaam. Mam braki z wiedzy z historii biblijnych (moe co pamitam, ale raczej bardzo, bardzo mao), do niedawna nie wiedziaam za bardzo, kim jest Duch wity (tzn. znaam Ducha witego z modlitw, ale raczej nie wiedziaam za bardzo, kim jest). Mam wic due braki w wiedzy. Zabraam si za czytanie historii biblijnej Starego i Nowego Testamentu (mam tak ksik w domu, jest tu w krtkoci napisane, co kazdy katolik powinien wiedzie z Pisma witego), a take za czytanie Pisma witego na jednej stronie na internecie. Moje pytanie brzmi:
czy mog chodzi do kocioa mimo tych duych brakw w wiedzy? Czy mog si spowiada? Czy mog normalnie si modli? Myl te nad pjciem na procesj. Te pytania mog brzmie niedorzecznie, ale boj si, czy mog np. normalnie modli si, mimo e mam tak due braki. Czy to nie jest modlenie si do Boga, ktrego si nie zna...
Dodaje, e mam prawie 15 lat. W tym wieku brak wiedzy z podstaw naszej wiary jest raczej wstydem.
Z gry dzikuj za odpowiedzi.

Re: Mam braki w wiedzy religijnej.
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2017-06-17 16:47

Nie pozbawiaj si moliwoci przyjcia Ciaa Jezusa oraz kontaktu z Bogiem w modlitwie przez to, e uwaasz, e nie wiesz wszystkiego, co powinna.

Autor: anonim (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-17 17:01

Dzikuj za odpowied :)

Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-06-17 19:25

Polecam lektur Katechizmu Kocioa Katolickiego (klik).
Ciesz si, e napisaa :)

Autor: 9834 (---.play-internet.pl)
Data:   2017-06-17 20:21

Absolutnie masz pene prawo (zakadam, e jeste ochrzczona) uczestniczy w yciu Kocioa. Co wicej, wanie Koci NAUCZA o Bogu, wic nie stro od niego. Polecam Ci suchanie konferencji w internecie (np. Pawlukiewicza), ktre zazwyczaj s oparte na jakim fragmencie Pisma witego.
Poza tym wszystkim - Boga nie ogarniemy nigdy rozumem. Otwieraj serce, a bdzie dobrze.
Z Bogiem

Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-06-17 20:29

Braki da si nadrobi, nie martw si, powoli zdobdziesz wiedz. Oczywicie, moesz si modli, uczestniczy w naboestwach, korzysta z sakramentw. Skoro masz prawie 15 lat, to eby si nie pogubi, moe signij najpierw po nieco atwiejszy katechizm dla modziey, np. ten z serii "Youcat", oczywicie po polsku. Ten dziwny tytu powsta z poczenia angielskich sw o znaczeniu "modzie" i "katechizm". Z tej samej serii jest te przeznaczony dla modych modlitewnik i ksika o spowiedzi.

Autor: Wiktoria (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-06-17 22:37

Piszesz, e zabraa si za czytanie Pisma witego. To dobra droga. Z czasem bdziesz rozumiaa bardzo duo. I nie rezygnuj z mszy w, spowiedzi, modlitwy tylko dlatego, e masz jakie braki. Chod do kocioa, spowiadaj si, mdl.

Data:   2017-06-17 23:19

Data:   2017-06-17 23:19

Autor: Kolega (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-06-22 18:12

Witaj,

Odwagi. To fantastycznie e przyznajesz si do brakw. To doskonay punkt wyjcia dla rozpoczcia przygody poznawania Pana Boga. W pewnym sensie nawet Ci lepiej, bo jest nas spora grupa katolikw ktra myli e co ju o Bogu wie i e w ogle ma wiar - podczas gdy jest dokadnie na odwrt. I musi upyn sporo czasu zanim Bg rozbroi nas z tych zudnych przekona by mc zacz budowa autentyczn relacj z nami. Ty wiesz to ju na wstpie. Lux :)
Nie poddawaj si. Rzu si ufnie w objcia Boga, na pewno przygotowa dla Ciebie pen wyzwa pikn podr powrotn do domu Ojca. Teoria ktr Ci polecaj jest te dobra (tj. ksiki). Ze swej strony polecam Ci praktyk - znajd sobie wsplnot, to dobra rzecz.
Pozdrawiam

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: