logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Próbować wyjaśniać wątpliwości czy ufać jak dziecko?
Autor: Faza_nawracania (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2017-06-22 21:39

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Jestem w głębokim kryzysie małżeńskim. Nie chcę tego tematu rozwijać, bo nie w tym tkwią moje dylematy. Kryzys zwrócił mnie do Boga i za to jestem Mu wdzięczny. Pełzając jeszcze w tematach wiary i początkowego "zachłyśnięcia" się moim nawracaniem, które daje mi siły do walki o małżeństwo zaczynam opadać z euforii i pojawia się szereg pytań na które nie umiem znaleźć odpowiedzi.

Czy to dobre podejście by te wątpliwości próbować wyjaśniać, czy może jednak nie drążyć zbyt mocno swoich dylematów a po prostu ufać jak dziecko i nie analizować pewnych spraw nawet jeżeli wydają mi się niezrozumiałe lub niespójne?

Z Bogiem.

 Re: Próbować wyjaśniać wątpliwości czy ufać jak dziecko?
Autor: Marek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-06-22 22:28

Wyjaśniać u drążyć, ale jedna zasada: zajmować się JEDNYM TEMATEM NA RAZ.
Tylko wówczas można dojść naprawdę głeboko.
Gdybys potrzebował pomocy służę marek.piotrowski[małpa]analizy.biz

 Re: Próbować wyjaśniać wątpliwości czy ufać jak dziecko?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-06-22 23:03

Również witam. Zobaczmy, z czym masz problem:
"Jestem w głębokim kryzysie małżeńskim. Nie chcę tego tematu rozwijać, bo nie w tym tkwią moje dylematy".

Nie chcesz rozwijać tematu - Twoja wola. Życzę powodzenia w jego przezwyciężeniu, a jeśli kiedyś zmienisz zdanie, to opisz go. Nie musisz przecież podawać wszystkich szczegółów.

 Re: Próbować wyjaśniać wątpliwości czy ufać jak dziecko?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-22 23:35

Pewne sprawy pozostają Bożą Tajemnicą :) Nie drążyć. Zawierzać swoje wątpliwości Dobremu Bogu i oddawać Mu wszystkie niepokoje. "Jezu oddaję się Tobie - Ty się tym zajmij". Jest to piękna modlitwa O, Dolindo Ruotolo (można poszukać w internecie "Akt zawierzenia przeciwko niepokojom i zmartwieniom". Jest też piękna książka Joanny Bątkiewicz-Brożek "Jezu, Ty się tym zajmij!"
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas (a ten trudny szczególnie).

 Re: Próbować wyjaśniać wątpliwości czy ufać jak dziecko?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-06-23 01:09

Nawiązując jeszcze do Twojego tematu sensu modlitwy, składaj Panu Bogu modlitwę dziękczynną za własne nawrócenie. Przywiodły Cię do Pana Boga kłopoty, dziękuj za nie bo jak widać, w spokojnym życiu nie było Ci z Nim po drodze.

Wiara nie wyklucza rozumu (klik). Warto dociekać we właściwych źródłach.
A tym źródłem jest przede wszystkim Pismo Święte gdzie znajdziesz odpowiedź na każde pytanie. Słowo Boże nie tylko czytaj ale módl się nim. Proś o Światło Ducha Świętego by odkrywać moc Słowa. Korzystaj z komentarzy, z rozmów z kapłanami.
Jako lekturę duchową polecam "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempis. Odnajdziesz tu reguły postępowania w świetle Słowa Bożego.
Polecam strony ks. Michała Kaszowskiego "Pytania i odpowiedzi" - Teologia katolicka, nauka Kościoła oraz Katechizm Kościoła Katolickiego.
Ale przede wszystkim módl się słowami JEZU UFAM TOBIE, zawsze, nawet wtedy kiedy nie wszystko rozumiesz, kiedy wydaje Ci się, że Pan Bóg nie słucha, nie idzie za Twoimi pragnieniami. On zawsze czuwa. Ale o taką ufność też trzeba się modlić, tu sam rozum i wola nie wystarczą.
Na Twój obecny ból kryzysu małżeńskiego: Mądrość Syracha 2 i Psalm 121
Życzę Ci radosnego wędrowania przez życie z Panem Bogiem.

 Re: Próbować wyjaśniać wątpliwości czy ufać jak dziecko?
Autor: 77 (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-06-23 12:18

Myślę, że i jedno i drugie. Tak jak się rozmawia z każdym przyjacielem od serca.

 Re: Próbować wyjaśniać wątpliwości czy ufać jak dziecko?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-06-23 12:45

To nie jest wg mnie alternatywa: albo - albo. Albo wyjaśniać, albo ufać. Potrzebne jest jedno i drugie. Niemniej ogromna, przesadna chęć zrozumienia może utrudniać, ponieważ Bóg jest dla naszego rozumu misterium. Gdybyśmy Go do samego końca rozumieli, nie byłby Bogiem, bo byłby poddany naszemu rozumkowi, mieściłby się w nim, nasze myślenie byłoby potężniejsze od Boga. Ogromne zaufanie Bogu natomiast tego niebezpieczeństwa nie niesie, bo jest zdaniem się na Tego, który jest większy ode mnie.
Wiesz, w życiu są różne fazy. Z akcentem w jedną lub drugą stronę. Kiedyś bardzo mi pomagało, że mogę zrozumieć. Gdy rozumiałam, czułam się bezpieczniejsza, wszystko grało, zyskiwało praktyczny sens. Zrozumieć to jakoś mieć władzę nad rozumianym. Z czasem dotarlo do mnie nie tylko to, że wielu rzeczy nie zrozumiem, ale coś ważniejszego: jest wiele takich obszarów w życiu duchowym, gdzie nie trzeba walczyć do upadłego o zrozumienie. Gdzie nie muszę wiedzieć. Ważniejsze jest, żebym zaufala, przyjęła, wiedząc, komu ufam. Tak, na zasadzie przyjęcia na wiarę. Właśnie: o wiarę chodzi. Owszem, rozumną, ale wiarę.

 Re: Próbować wyjaśniać wątpliwości czy ufać jak dziecko?
Autor: 3393 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-06-24 14:05

""Czy to naprawdę Ty jesteś?" - o to pytał z niepokojem w utrapieniu ducha Jan Chrzciciel, a więc prorok, który sam kierował swych uczniów do Nauczyciela z Nazaretu i uznawał Go za większego od siebie; mógł Mu tylko służyć jako poprzednik. Czy to naprawdę Ty jesteś? Człowiek wierzący będzie zawsze doświadczać owej ciemności, w której pokusa niewiary otacza go niczym posępne, zamknięte więzienie, podczas gdy obojętność świata, który toczy się dalej bez zmian, jakby się nic nie stało, zdaje się tylko szydzić z jego nadziei. Czy to naprawdę Ty? TO PYTANIE POWINNIŚMY STAWIAĆ nie tylko ze względu na uczciwość myślenia i odpowiedzialność rozumu, ale także na mocy wewnętrznego prawa miłości, która pragnie coraz bardziej poznawać, komu dała swe przyzwolenie, ażeby Go móc więcej kochać. Czy to naprawdę Ty? "

Joseph Ratzinger: Opera Omnia: Wprowadzenie do chrześcijaństwa.
Do kupienia na stronie wydawnictwa KUL, serdecznie wszystkim polecam. Ratzinger jest genialny :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: