logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jk 2, 24. 'Uczynek' - zaniechanie zła?
Autor: Michał (77.252.193.---)
Data:   2017-07-23 18:01

„Widzicie, że człowiek dostępuje usprawiedliwienia na podstawie uczynków, a nie samej tylko wiary” – Jk 2,24.

Czy do tych „uczynków” zalicza się też zaniechanie zła? Czy może jeśli chodzi o te „uczynki” to chodzi tylko o dobre czyny - o czynienie dobra? I to są te „uczynki”?

Bo po sobie wiem, że łatwiej jest mi zaniechać zła, niż uczynić miłość/dobro. Czy jeśli ja, w prawie staram się zaniechiwać tego co prawo mówi, że jest złe, i jeśli zaniechiwam zła, to zalicza się to też do tych „uczynków”, o których mówi powyższy fragment z Listu św. Jakuba? W sensie, tymi „uczynkami” jest też zaniechiwanie zła – poza oczywiście dobrymi uczynkami? I to nieczynienie zła też przyczynia się do tego usprawiedliwienia i też jest to pewien „uczynek” o który chodzi św. Jakubowi?

 Re: Jk 2, 24. 'Uczynek' - zaniechanie zła?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-07-23 19:55

Samo zaniechanie czynienia zła można porównać do liczby zero, która przedstawia brak czegokolwiek. Obrazując to na przykładzie pieniędzy jest to brak długu, ale też brak jakiegokolwiek zysku. Czyli stan, który na daną chwilę nie jest może zły, choć na dłuższą metę ciężko byłoby nazywać go dobrym. Jest jednak sposób, aby powstrzymanie się od złego czynu nie było "puste". Za każdym razem, kiedy Ci się to uda, staraj się pomyśleć o Bogu, ponieważ to On uzdalnia Cię do walki ze złem i choćby w najprostszych słowach oddaj Mu chwałę. Wówczas przezwyciężenie konkretnej pokusy dzięki Twojej wolnej woli wspartej Bożą łaską rzeczywiście zyska wartość, o którą pytasz.

 Re: Jk 2, 24. 'Uczynek' - zaniechanie zła?
Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2017-07-23 22:10

Zaniechanie zła czy uczynienie dobra jest czynieniem. Czasem np. nie robiąc nic uczynisz bardzo wiele. To zależy od sytuacji, intencja jest istotna.

 Re: Jk 2, 24. 'Uczynek' - zaniechanie zła?
Autor: Anna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-07-23 23:37

Moim zdaniem chodzi o to, że wiara bez dobrych uczynków jest po prostu martwa. No wyobraź sobie, że znasz teorię, ale nigdy nie zastosujesz jej w praktyce, czy powstanie z tego jakieś dobro? Po co Ci ta teoria? Daremne jej poznawanie. Szkoda czasu. Myślę, że nieczynienie zła jeszcze nie jest czynieniem dobra. Jest pozytywne, to że ktoś się stara np. nie grzeszyć, poprawić, to na pewno. Ale dobry uczynek to raczej z pewnością jeszcze nie jest. Szczęść Boże.

 Re: Jk 2, 24. 'Uczynek' - zaniechanie zła?
Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-07-24 10:59

"Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła. " (1 Tes 5,22)

"A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili" (Mt 25, 40).

Warto unikać zła i jednocześnie czynić dobro:) Dobry i Miłosierny Bóg mówi co trzeba:)
Pozdrawiam i życzę wszelkiego dobra na każdy czas.

 Re: Jk 2, 24. 'Uczynek' - zaniechanie zła?
Autor: Aneta (77.87.0.---)
Data:   2017-07-24 14:45

Myślę, że w pewnej mierze jest tak, jak mówisz, nie należy jednak zapominać, że w innym miejscu jest powiedziane: „Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie” (Mt 5, 16). Zatem samo zaniechanie zła może być niewystarczające.

 Re: Jk 2, 24. 'Uczynek' - zaniechanie zła?
Autor: Michał (77.252.193.---)
Data:   2017-07-24 18:27

Dziękuję za Wasze odpowiedzi. Podoba mi się to wyjaśnienie Mateusz. Będę tak dziękował Bogu.

Myślę Aniu, że ta teoria Boża, to prawo, też właśnie uczy czego unikać, jakiego zła unikać, zaniechiwać. Więc to o czym piszesz (daremność poznawania teorii/prawa) mogłoby się sprawdzić, gdybym wiedział z prawa co jest złe a mimo to czynił to (świadomie lub nie rozumiejąc teorii).

Chyba rozumiem z waszych odpowiedzi, że w liście św. Jakuba chodzi raczej o dobre uczynki. Pewnie unikanie zła będzie jakimś dowodem nawrócenia. Ale na tym nie można poprzestać. Tak, unikać co ma pozór zła. Możliwości czynienia zła jest chyba raczej mniej. Jest skończone. Może z tym łatwiej. Dobro i miłość - tu jest więcej do roboty chyba. Bo dlaczego nie czyni się dobra? U mnie chyba działa najbardziej tchórzostwo, lenistwo i nieumiejętność. One powodują te zaniedbania dobra. Muszę z Łaską Bożą nad tym popracować.

Dziękuję za odpowiedzi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: