logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Żal za grzechy
Autor: Martyna98 (---.oxylion.net.pl)
Data:   2017-07-24 23:32

(...)

---
<----- Kliknij na "Brak żalu za grzechy" w lewej kolumnie.

z-ca moderatora

 Re: Żal za grzechy
Autor: Martyna98 (---.oxylion.net.pl)
Data:   2017-07-26 21:07

Klikłam na "Brak żalu za grzechy" i nie znalazłam odpowiedzi na wszystkie pytania. Odpowiedzi są troche dziwne, nie wszystko rozumiem. Prosiłabym o proste odpowiedzi. Nie umiem żałować za grzechy (ciężkie), ale chciałabym. Czy w takiej sytuacji wgl jest sens isc do spowiedzi? Grzechy są odpuszczone jeśli jest zal za grzechy. A u mnie nie ma. Nawet jesli ksiadz mi odpusci to nie Bóg. Nwm co zrobic, nie moge zyc z grzechami ale nie widze tez sensu pojscia do spowiedzi.

---
Czy zrozumiałaś, że nie można sprowadzać żalu za grzechy wyłącznie do uczuć?

z-ca moderatora

 Re: Żal za grzechy
Autor: Martyna98 (---.oxylion.net.pl)
Data:   2017-07-26 22:49

Tak średnio. "Sztuczny żal" nie ma sensy. Mam iść do spowiedzi i powiedzieć że żałuje chociaż tak nie jest? To nie sprawiedliwe. Jeśli ktoś mi powie przepraszam, żałuje a w rzeczywistosci tak nie jest to chore i krzywdzace jeszcze bardziej. :/

---
Przeczytaj jeszcze raz:
"Żal na poziomie uczuć nie musi być lepszy niż jego brak. Judasz bardzo żałował tego co zrobił. Próbował nawet to odkręcić. Znał swój grzech, nie mógł znieść siebie. Ale nie potrafił z tym podejść do Jezusa, nie zaufał. Człowiek przeżywa czasem takie stany psychiczne, kiedy nie umie wykrzesać z siebie uczuć, tego się nie da zrobić na trzy-cztery. Czasem w ogóle, czasem tylko w sprawach duchowych. Ale nawet wtedy ma dostęp do rozumu i woli. Wiem, że popełniłam grzech (czyli zraniłam także Boga), wiem że tylko Bóg może mi go wybaczyć, chcę iść do spowiedzi, żeby go zmazać. Chcę być w miarę w porządku wobec Boga. To wszystko jest takie zimne, ale oznacza, że Bóg jest dalej ważny. To jest żal ze wzgledu na Boga. Uznanie winy i chęć jej zmazania".
Bogumiła

"Żal za grzechy to nie tylko emocje, ale głównie decyzja -uznanie, że to co zrobiłaś jest złe i się od tego odwracasz".
kadda

"Myślę, że nie o brak żalu chodzi, tylko o przeżywanie żalu bardzo emocjonalnie (łzy, radość, uczucie wolności). Uzależniłaś się chyba od takiego przeżywania, a to nie jest do końca dobre i, jak widać, prowadzi Cię to na manowce".
Martha78

Czy w przytoczonych odpowiedziach jest coś, czego nie rozumiesz? Czy się z nimi po prostu nie zgadzasz?

z-ca moderatora

 Re: Żal za grzechy
Autor: Martyna98 (---.oxylion.net.pl)
Data:   2017-07-29 12:37

Tą część w miare rozumiem. Sama chęć poprawy i spowiedzi juz pokazuje, że żaluje w jakiś sposob. Bardziej nie rozumiem czy mam iść do spowiedzi i powiedzieć że żałuje, iść i powiedzieć że nie żałuję czy powstrzymać się od spowiedzi na pewien czas (widziałam gdzieś taką odpowiedź na podobne pytanie). Było kilka odpowiedzi i nie wiem co zrobic.

---
Idź do spowiedzi. A spowiednikowi szczerze powiedz o swoich wątpliwościach. To, co o swoim żalu pisałaś na forum.

z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: