logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Różaniec - rozważanie tajemnic z różnych części.
Autor: Ania (---.42-56.internetia.net.pl)
Data:   2017-08-22 04:04

Witajcie,

Mam pytanie: zawsze modliłam się "całymi częściami", ale ostatnio zaczęłam się zastanawiać - czy np chcąc rozważać tajemnice z różnych części np 2 konkretne tajemnice radosne, 1 światła i np 2 bolesne powinnam to "rozbić" na 5 dziesiątek?

Z góry dziękuję za odpowiedź

 Re: Różaniec - rozważanie tajemnic z różnych części.
Autor: dorkas (---.centertel.pl)
Data:   2017-08-22 22:14

Istotą modlitwy jest bycie blisko Niego. Z Nim. W relacji miłości. Forma modlitwy jest tylko środkiem. Trudno zatem powiedzieć co powinnaś :-) W odniesieniu do modlitwy jedyne chyba co powinniśmy to - modlić się. Modlitwa jest łaską i darem. Nawet jeśli wydaje się nam czasem, że to my jesteśmy jej autorem, to autorem jest On sam. To On wychodzi z inicjatywą. I to dzięki Niemu zdolni jesteśmy do modlitwy. I najlepiej jak On prowadzi w spotkaniu z Nim samym na modlitwie (i nie tylko tam).

A odnosząc się do kwestii technicznych:

Różaniec de facto jest rozważaniem, medytacją nad tajemnicami życia naszego Pana. Można więc rozważać np. jedną dziesiątkę z 1 tajemnicy radosnej, w drugiej dziesiątce np. 3 tajemnicę chwalebną itd. i tak całą część, czy kilka części. Można jeszcze inaczej np. przez trzy, czy nawet pięć dziesiątek rozważać jedną wybraną tajemnicę.

Można też odmawiać różaniec jeszcze inaczej np. rozważając dowolny fragment z Ewangelii z życia Pana Jezusa na poszczególnych dziesiątkach różańca, np. powołanie apostołów, uzdrowienie chromego nad sadzawką Betesda, Jego spotkanie z Samarytanką. Można też wybrać sobie fragment z dowolnej Księgi Pisma św. z Listów w Nowym Testamencie, z którejś z Ksiąg Starego Testamentu.

Osobiście, niejednokrotnie przy wyborze danej tajemnicy do modlitwy różańcowej kierowałam się tym, która bardziej poruszała moje serce. I odmawiałam ją przez tyle dziesiątek ile potrzebowałam by nasycić swoje serce i umysł tym co z sobą niosła. Oczywiście jak najbardziej cenna jest propozycja Kościoła, w której poszczególne dni tygodnia wiąże poszczególne części różańca.

Na koniec, bardzo inspirująco opowiada o różańcu o. Adam Szustak OP w krótkich filmikach motywacyjnych do odmawiania Nowenny Pompejańskiej. Można ich posłuchać niezależnie czy chciałabyś tą nowennę odmawiać czy nie. Zobacz tutaj: (klik).

Fakt, jest ich trochę, ale poszczególne filmiki są krótkie. Myślę, że warto, ale to Ty będziesz wiedziała, czy to dla Ciebie.

Owocnej modlitwy. I niech Jego Duch Cię prowadzi.

 Re: Różaniec - rozważanie tajemnic z różnych części.
Autor: Ania (---.42-56.internetia.net.pl)
Data:   2017-08-23 12:34

Dziękuję - rzeczywiście nazbyt przejęłam się kwestiami technicznymi. Co do filmików o. Adama - jakiś czas temu kilka z nich pomagało mi czasem przy Pompejance - ale jakoś przegapiłam ten pierwszy - w którym była odpowiedź na moje pytanie :)
Akurat chwilowo po prostu modlę się Różańcem, chociaż Nowenna Pompejańska jest absolutnie cudowna i nigdy tyle dobra mnie nie spotkało co właśnie dzięki Pompejance :)
Raz jeszcze serdecznie dziękuje za odpowiedź.
Pozdrawiam

 Re: Różaniec - rozważanie tajemnic z różnych części.
Autor: dorkas (---.centertel.pl)
Data:   2017-08-23 19:29

Cieszę się, że choć trochę mogłam pomóc. I ja Tobie dziękuję. Z Bogiem :-)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: