logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy uczestniczący we Mszy odpowiadają za błąd celebransa?
Autor: Joanna (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2017-09-03 11:13

Chciałabym zapytać, czy ludzie uczestniczący we Mszy Świętej odpowiadają za błąd kapłana? Uczestniczyłam we Mszy, gdzie główny i jedyny celebrans miał na sobie tylko albę i stułę, bez ornatu. Czy ta Msza była ważna? I czy istnieją takie błędy lub nadużycia liturgiczne (np. gdy ksiądz pominie którąś z części Mszy i np. nie odmówi Credo w niedzielę), które powodują, że Msza jest nieważna i jej uczestnicy powinni iść na Eucharystię jeszcze raz?

 Re: Czy uczestniczący we Mszy odpowiadają za błąd celebransa?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-09-03 17:30

"Chciałabym zapytać, czy ludzie uczestniczący we Mszy Świętej odpowiadają za błąd kapłana?"
Nie, nie odpowiadają.

"Uczestniczyłam we Mszy, gdzie główny i jedyny celebrans miał na sobie tylko albę i stułę, bez ornatu. Czy ta Msza była ważna?"
A dlaczego miałaby taką nie być? Czyżby odprawiano ją z użyciem gazety codziennej zamiast mszału, albo przy ołtarzu stał przypadkowy przechodzień z ulicy, czyli osoba bez święceń? W takich przypadkach byłaby rzeczywiście nieważna. Jeśli odprawiał ją kapłan w albie i stule zawieszonej na szyi to wszystko było w porządku. A ornat owszem, jest szatą przeznaczoną do celebrowania Eucharystii, ale jeśli na przykład danego dnia jest w praniu, czy też uległ uszkodzeniu, a chwilowo nie ma zamiennika, to kapłan siłą rzeczy nie może go założyć. Doprawdy nie bawmy się w jakąś "policję kościelną", bo nie o to chodzi we mszy, aby tylko czekać na potknięcia sprawującego ją kapłana.

---
OWMR:

209. Koncelebransi nakładają w zakrystii lub w innym odpowiednim miejscu szaty liturgiczne, jakich zwykle używają, gdy celebrują pojedynczo. Gdy jednak zaistnieje słuszna przyczyna, np. większa liczba koncelebransów i brak szat liturgicznych, koncelebransi, z wyjątkiem głównego celebransa, mogą nie wkładać ornatu, lecz na albę nałożyć tylko stułę.

http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=224

Instrukcja "Redemptionis Sacramentum":

123. "Kapłan, sprawując Mszę świętą oraz inne czynności liturgiczne połączone z nią bezpośrednio, na albę i stułę wkłada ornat, chyba że obowiązuje inny przepis"213. Podobnie kapłan, który zgodnie z przepisami wkłada ornat, niech nie zapomina o włożeniu stuły. Wszyscy ordynariusze powinni czuwać, aby został wyeliminowany wszelki przeciwny zwyczaj.

124. Mszał Rzymski daje możliwość, aby kapłani koncelebrujący Mszę, jeśli zachodzi słuszna przyczyna, na przykład jest zbyt duża liczba koncelebrujących i brakuje szat liturgicznych, mogli zrezygnować "z ornatu, lecz na albę nałożyć tylko stułę "214; nie dotyczy to przewodniczącego, który zawsze powinien nałożyć ornat w kolorze określonym przepisami. Kiedy jednak można przewidzieć tego rodzaju sytuację, trzeba, na ile to możliwe, jej zaradzić. Koncelebransi, oprócz przewodniczącego, w przypadku konieczności mogą również nałożyć ornat koloru białego. W pozostałych sprawach należy zachować przepisy ksiąg liturgicznych.

http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=101#id=162

z-ca moderatora

 Re: Czy uczestniczący we Mszy odpowiadają za błąd celebransa?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-09-04 00:02

Osoby uczestniczące we mszy nie odpowiadają za to, że kapłan nie nałożył ornatu albo że odczytał niewłaściwy tekst. I nie trzeba z tego powodu iść ponownie na mszę. Jeśli sytuacje się powtarzają, warto zastanowić się nad jakąś sensowną rozmową, interwencją.
Jeśli chodzi o nadużycia. Nie powinno się uczestniczyć w mszy odprawianej przez suspendowanego księdza - o ile wiemy o nałożonych na niego karach, a i tak uczestniczymy, odpowiadamy za to.

 Re: Czy uczestniczący we Mszy odpowiadają za błąd celebransa?
Autor: Malgorzata (---.146.171.135.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-09-04 13:16

W mojej parafii księża w okresie letnim nie wkladali nawet sutanny (...).

---
Nie ma obowiązku zakładania sutanny.

z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: