logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy brak stuły czyni spowiedź nieważną?
Autor: Urszula (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2017-09-03 18:50

1. Czy spowiedź można uznać za ważną, jeśli spowiednik jest w "cywilnym" ubraniu (bez stroju zakonnego, bez stuły)? Działo się to w czasie rekolekcji.
2. Czy spowiednik ma prawo opowiadać komukolwiek, że jakaś konkretna osoba była u niego u spowiedzi?

 Re: Czy brak stuły czyni spowiedź nieważną?
Autor: ann (---.oxylion.net.pl)
Data:   2017-09-04 23:50

A jak myslisz? Przeciez to wyswiecony kaplan. Przez mysl mi nie przeszlo, ze spowiedz moglaby byc niewazna tylko dlatego, ze nie ma stuly czy sutanny. Mysle, ze dla Boga nie ma znaczenia ani miejsce ani ubior ksiedza.

Odnosnie drugiego pytania to zapewne moze powiedziec, ze taka i taka osoba byla u niego u spowiedzi, ale nie mozne zdradzic tresci spowiedzi.

 Re: Czy brak stuły czyni spowiedź nieważną?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-09-05 10:17

Ad 1. Brak stroju zakonnego, stuły itp. nie przesądza o ważności lub nieważności spowiedzi. Spowiedź jest ważna niezależnie od garderoby.

 Re: Czy brak stuły czyni spowiedź nieważną?
Autor: Franciszka (---.146.108.34.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-09-05 11:10

Brak jakiegokolwiek stroju nie ma wpływu na ważność sakramentu pokuty i pojednania, bo to kapłan dostał tę "moc" sprawowania tego sakramentu, a nie strój.

 Re: Czy brak stuły czyni spowiedź nieważną?
Autor: Urszula (---.play-internet.pl)
Data:   2017-09-06 21:31

Ann, nie dla wszystkich musi to być takie oczywiste, że przy sprawowaniu sakramentów kapłan nie używa stuły. W Polsce norma jest odwrotna.

Co do drugiego pytania znalazłam taki artykuł - "Czego dotyczy tajemnica spowiedzi?" - ks. Benedykt Glinkowski dr.prawa kanonicznego. (...)

---
o. Norbert Frejek SJ:
"Szczęść Boże, podczas sprawowania sakramentów powinno używać się stuły, bo stuła jest symbolem kapłaństwa (nota bene nie ornat, tylko właśnie stuła). Natomiast nie można problemu ważności spowiedzi sprowadzać do tego, czy kapłan założył stułę czy nie. To nie stuła czyni kogoś księdzem, lecz sakrament święceń. W niektórych sytuacjach może zabraknąć stuł (np. spowiedź podczas odpustu, wielu spowiedników), czy w innych sytuacjach - po prostu z różnych powodów brak stuły. W każdym razie stricte do ważności spowiedzi stuła nie jest konieczna".

Źródło: http://www.opoka.org.pl/pda/forumreko.php?action=show&id=1087371969


W znalezionym przez Panią artykule ks. Benedykt Glinkowski wyjaśnia tajemnicę spowiedzi w ten sposób:

"Sama tajemnica spowiedzi obejmuje wszystkie grzechy penitenta oraz okoliczności spowiedzi, a więc: fakt udzielenia rozgrzeszenia i nałożonej pokuty, a także wszystko to, co jest wiadome jedynie ze spowiedzi świętej".

"O naruszeniu tajemnicy spowiedzi wprost mówimy wtedy, gdy osobie trzeciej zostało wyjawione nazwisko penitenta i przedmiot objęty tajemnicą. Mówiąc o pośredniej zdradzie tajemnicy spowiedzi, mamy na myśli sytuacje, w których przez określone zachowanie spowiednik wywołuje niebezpieczeństwo wyjawienia osoby penitenta i jego grzechów, tak, iż można wnioskować o przedmiocie spowiedzi".

https://www.przewodnik-katolicki.pl/Archiwum/2004/Przewodnik-Katolicki-6-2004/Wiara-i-Kosciol/Czego-dotyczy-tajemnica-spowiedzi

Zachęcam również do zapoznania się z treścią tego artykułu:
http://niedziela.pl/artykul/84830/nd/Tajemnica-spowiedzi
Jest tam m.in. zdanie: Dlatego też na tzw. kartkach od spowiedzi (przedchrzcielnej, przedślubnej) wolno jedynie napisać, że „N. odbył spowiedź w dniu...”

z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: