logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Wstrzemięźliwość od mięsa w piątkowy wieczór.
Autor: Maciek (---.centertel.pl)
Data:   2017-09-11 14:33

Zdarzylo mi sie kilka razy slyszec z ust roznych osob ze wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiazuje w piątek po zmroku - no bo skoro msza w sobote wieczorem jest msza niedzielna to i w piatek wieczorem jest już sobota. Czy przepisy koscielne cos o tym mowia czy to czyjs wymysl zeby usprawiedliwic zjedzenie kielbasy na wieczornym piatkowym grillu?

 Re: Wstrzemięźliwość od mięsa w piątkowy wieczór.
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2017-09-11 16:04

Wymysł by usprawiedliwić zjedzenie kiełbasy na wieczornym grillu.

Piątkowy grill to zdecydowanie coś innego niż msza święta w sobotni wieczór, a i zmrok nie ma z tym nic wspólnego.

 Re: Wstrzemięźliwość od mięsa w piątkowy wieczór.
Autor: zielona_mrowka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-09-11 21:08

Chrześcijaństwo jest taką fajną religią która dowartościowuje czas świąt - jako czas w ogóle arcyważny dla człowieka. Z tego powodu powołuje sie na starożytna rachubę czasu i radosc uroczystości pozwala już czuc po zachodzi dnia poprzedzającego święto (przeważnie wypełnionego praca). Ale to sie tyczy dnia ŚWIĄTECZNEGO (co do istoty - uroczystości w randze liturgicznej) i celem jest celebrowanie tego święta. Masz sie tym cieszyć i radować. Natomiast nie ma potrzeby rozszerzania czasu postno-pokutnego. Chrześcijanin wie kiedy ma pokutować i nie ma upodobania w rozciąganiu tego czasu.

Ale oczywiście jak sie uprzesz to możesz próbować sobie tłumaczyć ze po zachodzi słońca w piątek już "można jeść mięso", ale proszę bądź wtedy konsekwentny i nie jedz go już od zachodu słońca w czwartek, a niedzielny odpoczynek tez kończ z zachodem słońca i wieczorem już zaczynaj regularna prace tygodniowa ;)

I tak już na marginesie, ja nie rozumiem dlaczego ta "piątkowa kiełbasa" w Polsce urasta do rangi niemal XÎ. Przykazania Bożego...

 Re: Wstrzemięźliwość od mięsa w piątkowy wieczór.
Autor: Franciszka (---.146.39.194.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-09-12 10:09

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje w Polsce w każdy piątek z wyjątkiem dni, w które przypadają święta kościelne, określane w kalendarzu liturgicznym mianem uroczystości. Czasem w poszczególnych diecezjach biskupi udzielają dyspensy od piątkowej wstrzemięźliwości zamieniając ją na inny uczynek pokutny z powodu np. świąt narodowych czy w okresie coraz bardziej powszechnie świętowanych tzw. długich weekendów.
Oczywiście "piątek" określamy na podstawie obowiązującego powszechnie kalendarza dnia tygodnia od godz. 0.00 do godz. 23.59.

> nie rozumiem dlaczego ta "piątkowa kiełbasa" w Polsce urasta do rangi niemal XÎ. Przykazania Bożego.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nakazuje Czwarte Przykazanie Kościelne: "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach." Kodeks Prawa Kanonicznego w kanonach 1249-1253 określa to, o czym powyżej wspomniałam: (klik).
Biskupi polscy opublikowali wykładnię nowego brzmienia Pięciu Przykazań Kościelnych, z których Czwarte Przykazanie dotyczy tego, o czym mówi ten nasz wątek: (klik).

 Re: Wstrzemięźliwość od mięsa w piątkowy wieczór.
Autor: alicja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-09-12 11:50

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post są postawą w której wyrażam swoją wiarę. Wiem,że zgodnie z nauką Kościoła obowiązuje mnie w określone dni. Jeśli wypływa z mojej wiary to nie ma miejsca na licytowanie się. Być na imprezie nie oznacza, rezygnować ze swojej postawy. Jest moim zadaniem zrobić wszystko, aby nie było w piątek mięsa, jest wiele dań które można zaserwować nie kalecząc sumienia. Jestem pewna, że wszyscy będą najedzeni i zadowoleni. To wymaga pewnej dyscypliny, ale jeśli nie będziemy wymagać od siebie w drobnych rzeczach to co będzie, kiedy trzeba stanąć na wysokości zadania w sprawach trudniejszych. Pozdrawiam.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: