logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2017-10-01 19:17

Przy odmawianiu różańca:
- nie trzymałem różanca w ręcę
- nie powiedziałem w jakich intencjach go odmawiam (dopiero po rozancu powiedzialem)
- nie zastanawialem sie nad tajemnicami podczas odmawiania rozanca.

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-10-01 22:14

Nie jest ważne trzymanie lub nietrzymanie różańca w ręce. Można posługiwać się dowolnym innym wygodnym liczydłem, palce też dobre.
Rozważanie tajemnic jest istotną, istotową częścią różańca, z definicji. Bez tego odmawiamy pewną liczbę zdrowasiek i ojczenaszów, co trudno jednak nazwać naprawdę modlitwą różańcową.

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2017-10-02 14:32

Rozumiem, ale chce wiedziec bo w niedlugim czasie ide do spowiedzi i jak by to wygladalo? "zadaną pokutę nie wiem czy odmówiłem". Chcę się tylko dowiedzieć czy pownienem odmowic rozaniec jeszcze raz.

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-10-02 16:10

Zapytaj w konfesjonale. Ustal ze spowiednikiem. Tam się dowiesz. Wytłumacz, na czym polega Twój problem.

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2017-10-02 20:03

A czy mogę na którymś z różańcow w kościele odmówić go w tych intencjach jakie to spowiednik mi zadał? Uniknę problemu i będzie spokój :)

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Wiktoria (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2017-10-02 20:50

Nic się nie stanie, jeśli odmówisz pokutę drugi raz w intencjach, które polecił Ci spowiednik.

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-10-02 20:51

Spokój będzie wtedy, kiedy przestaniesz niemądrze przerzucać odpowiedzialność za Twoje życie, zwłaszcza religijne i sakramentalne na ludzi z forum, którzy mają zgodnie z Twoim życzeniem - decydować, rozstrzygać i wchodzić w kompetencje spowiednika.
Chłopcze, kimże my jesteśmy, żebyśmy mogli decydować za Ciebie, zagubione dziecko, co więcej: za spowiednika, odpowiadając: "tak, możesz, nie nie możesz" akurat w tych kwestiach, które zastały Ci powierzone sakramentalnie? Nikt z nas tam nie był i nie będzie.
Nie wiemy, co dokładnie Ci ksiądz powiedział i nie chcemy wiedzieć.
Zrozum: wiem, owszem, co bym zrobiła we własnym przypadku, ale nie czuję prawa, by decydować o Twoim rozwiązywaniu spraw sakramentalnych.
Rozumiesz, o co mi chodzi?
Pomódl się o odwagę i pytaj o sprawy związane z takimi wątpliwościami nie na forum, ale u źródeł. Nie nam rozstrzygać, choćby dla zasady, czy wypełniłeś pokutę i w jakim stopniu!

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2017-10-02 22:06

(...)

---
Z archiwum forum:

Wzbudza sie intencje przed modlitwa
Ewa A.

Zawsze kiedy przystępujesz do modlitwy, pomyśl o co chcesz prosić, za co dziękować i przepraszać. To jest logiczne, bo żeby zacząć rozmowę z kimś, wcześniej należy mieć już przemyślany jej cel, a nie najpierw coś gadać, a potem zadać sobie pytanie: co ja od ciebie chciałam?
Franciszka


Więcej - w konfesjonale.

z-ca moderatora

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-10-03 18:59

Lektura Twoich postów nie pozwala jednoznacznie stwierdzić, czy przemawia przez Ciebie skrupulant czy zwykły leń. Czy próbujesz szukać dziury w całym czy chcesz raczej uzyskać potwierdzenie, że nie musisz powtórzyć pokuty, mimo że odprawiłeś ją byle jak, byle szybciej, byle mieć ją z głowy - z czego zdajesz sobie sprawę.

Do odmawiania modlitwy różańcowej sam różaniec przeważnie nie jest konieczny. Ale spowiednik może np. postawić warunek, aby była to modlitwa z różańcem w ręku w kościele. Gdyby tak było, to odmówienie różańca na palcach lub w domu nie byłoby wypełnieniem pokuty.
Niedawno przyznawałeś się na forum, że wstydziłeś się odmawiać różaniec przy kolegach. Mnie by więc wcale nie zdziwiło, gdyby spowiednik obłożył tę modlitwę różańcową dodatkowymi wymaganiami. Jeśli tak było, powinny zostać spełnione.

Piszesz, że o intencjach POWIEDZIAŁEŚ po skończeniu modlitwy. Nie wiadomo, czy chodzi Ci o brak słownego wypowiedzenia tych intencji przed modlitwą czy w ogóle o brak wzbudzenia. Wzbudzić intencje można w myślach, bez wypowiadania ustami. Można też intencje nosić w sercu. Pamiętaj, modlitwa to Twoje spotkanie z Panem Bogiem, a nie formalne wypełnianie przepisów.

Nie każdy potrafi rozważać tajemnice różańcowe w trakcie wypowiadania "zdrowasiek". Jeśli się tego nie umie, rozważać można też oddzielnie - przed każdą tajemnicą. Można także skorzystać z gotowych rozważań (chyba że spowiednik zalecił inaczej).

Pokuta jest częścią sakramentu pojednania. Czy Panu Bogu podoba się to Twoje pojednanie z Nim? Jak Ci się wydaje? (Nie proszę o odpowiedź na forum).

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2017-10-03 19:13

Teraz w kosciele jest odmawiany rozaniec, czy moge odmowic jedna dziesiatke w swoich intencjach mimo ze caly rozaniec jest odmawiany w innej intencji?

Oraz czy przy "Chwała Ojcu" "Ojcze nasz" itp tez trzeba rozwazac tajemnice czy tylko przy "zdrowaskach"?

Bo nie wiem czy musze odmowic oddzielnie w domu czy moge polaczyc chodzenie na rozaniec z pokuta. Bog zaplac z gory za odpowiedz

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: xxx (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-10-03 20:03

Nie prościej samemu odmówić? Mnie np. jest bardzo trudno się skupić na intencji, zwłaszcza pokutnej, kiedy modlę się na takim nabożeństwie. W tak ważnej sprawie, jak pokuta, wolałabym się porządnie skupić i modlić się sercem do Bożego Serca.
Ale nie wiem, dlaczego Ty chcesz właśnie tak...

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2017-10-04 16:59

Nie mam zbyt wiele czasu.. znaczy mam go nawet sporo, raczej starczyło by go na 1 dziesiątke lecz skoro idę do kosciola zeby i tak odmowic rozaniec, to chcialbym wiedziec czy moge mimo intencji ustalanych przez ksiedza odmowic w swoich. Np ksiadz daje intencje ku poglebieniu wiary czy jakos tak, a ja chce odmowic go w innych i przed pojsciem do kosciola, lub kilka sekund przed rozancem w myslach lub slowami wypowiadam intencje w jakich chce sie pomodlic, 1 dziesiatke odmówiłbym w swoich intencjach a reszte w innych.

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Anna (---.43.6.218.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-10-05 00:08

Tak zrób.

ps. Różaniec to modlitwa wielkiej MOCY nie powinieneś sobie żałować. Odmawiaj go jak najczęściej.

pozdro
A.

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Estera (---.165.kosman.pl)
Data:   2017-10-05 01:20

Jeśli to ma być w ramach pokuty - nie.
W pozostałych intencjach jak najbardziej tak.

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-10-05 01:29

Myślę, że powinieneś odmówić różaniec indywidualnie. No chyba że spowiednik wyraźnie zalecił Ci modlitwę wspólnotową, mówiąc np.: "w październiku będzie w kościele nabożeństwo różańcowe, więc przyjdź i za pokutę ofiaruj jedną dziesiątkę w takiej i takiej intencji". Obawiam się, że jednak nic takiego nie usłyszałeś, tylko zwlekałeś z odprawieniem pokuty, a teraz próbujesz "pozbyć się kłopotu" jak najmniejszym wysiłkiem.

Spróbuję zobrazować to jeszcze inaczej. Na relacjach między ludźmi. Załóżmy, że sprawiłeś dużą przykrość mamie. Tato Ci powiedział, żebyś nie tylko przeprosił, ale jako rekompensatę kupił jej kwiatek. A Ty sobie tak myślisz: za trzy tygodnie będą mamy imieniny, więc wtedy jej ten kwiatek kupię i załatwię dwie sprawy za jednym zamachem. Po co mam jej dwa razy kwiatki kupować, skoro mogę tylko raz. Gdybyś w ten sposób postąpił, czy wypełniłbyś zalecenie taty? Byłbyś w porządku czy nie bardzo? Czy Twoje wynagrodzenie mamie na pewno byłoby takie, jakiego chciał tato?

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Krystian (---.proflink.pl)
Data:   2017-10-05 20:31

Odmówiłem pokutę raz jeszcze. Mam ostatnie pytanie: nad tajemnicami zastanawialem sie tylko przy Zdrowaśkach . I czy trzeba było też przy chwała ojcu oraz ojcze nasz rozważać tajemnice? Starałem się wypełnić pokutę.

 Re: Czy odmówić pokutę jeszcze raz?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-10-05 22:07

Można było rozciągnąć rozważania na "Ojcze nasz" i "Chwała Ojcu", ale nie było to konieczne. Ważne, że starałeś się WYPEŁNIĆ pokutę.
Śpij więc spokojnie :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: