logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 W konfesjonale można porozmawiać bez spowiedzi?
Autor: Karolina (---.centertel.pl)
Data:   2017-10-27 20:54

Stara kobieta jestem. Na religię chodziłam dawno. Jednak w dorosłym życiu czytałam wiele katolickich pism, różnych. Wiele książek z dziedziny duchowości przeczytałam. Czytałam, fragmentami, Katechizm KK. Jednak człowiek całe życie się uczy. Po raz pierwszy dowiedziałam się, że w konfesjonale można porozmawiać bez spowiedzi. Zawsze myślałam, że konfesjonał jest tylko do sakramentu.
Wielkie Bóg zapłać.

 Re: W konfesjonale można porozmawiać bez spowiedzi?
Autor: M (---.centertel.pl)
Data:   2017-10-29 22:58

Skoro się dowiedziałaś to wiesz, że można. Jak najbardziej.
Tylko warto uprzedzić księdza od razu, że to nie będzie spowiedz.
Mój Spowiednik czasami zdąży już znak krzyża wykonać (co w sumie nie jest złe), ale zaraz po tym mówię, że chciałam "pogadac"..

 Re: W konfesjonale można porozmawiać bez spowiedzi?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-10-30 03:19

Ksiądz moderator w sąsiednim wątku (klik) napisał: "W konfesjonale można również porozmawiać. Bez spowiedzi. Naprawdę. Byle poza czasem kolejek". Nie przypuszczam, żeby próbował kogokolwiek wprowadzić w błąd :)) Mam nadzieję, że każdy rozumie, że nie chodzi tutaj o pogawędki na dowolne tematy.

Gdyby konfesjonał zarezerwowany był wyłącznie na spowiedź, spowiednik, oczekując na penitentów, nie mógłby się w nim modlić. Nie można by też było po zakończeniu spowiedzi sprawować w konfesjonale kierownictwa duchowego.

 Re: W konfesjonale można porozmawiać bez spowiedzi?
Autor: Sara (---.2-0.pl)
Data:   2017-10-31 23:24

A czy wtedy obowiązuje tajemnica spowiedzi?

 Re: W konfesjonale można porozmawiać bez spowiedzi?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-11-01 02:44

Myślę, że podczas zwykłej rozmowy w konfesjonale tajemnica spowiedzi w ścisłym sensie nie obowiązuje. Chyba nie ma ku temu podstaw. Ale spodziewam się, że w takim przypadku można liczyć na dyskrecję spowiednika i raczej nie ma potrzeby podkreślać, że zależy nam na rozmowie poufnej.

 Re: W konfesjonale można porozmawiać bez spowiedzi?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2017-11-01 17:25

Ciekawe ...
Rozumiem, że przy okazji spowiedzi można ze spowiednikiem i porozmawiać sobie o różnych sprawach.
Ale żeby umawiać się na rozmowy i rozmówki do konfesjonału, (bez spowiedzi) budzi zdziwienie? :)

 Re: W konfesjonale można porozmawiać bez spowiedzi?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-11-01 20:39

Magdaleno, dla mnie nie jest całkiem jasne, co Cię dziwi. Czy to, że ktoś nigdy nie słyszał, że bez spowiedzi można porozmawiać w konfesjonale? Czy raczej sam fakt, że w konfesjonale można odbyć wyłącznie rozmowę? Znak zapytania na końcu ostatniego zdania wskazywałby na to pierwsze. Ale wychwytuję w tym zdaniu także lekko zgryźliwy ton (użycie słowa "rozmówki"), który sugerowałby, że starasz się zganić tego rodzaju praktykę.

Nie wydaje mi się, żeby ks. Moderator zachęcał kogokolwiek do rozmówek w konfesjonale, czyli do rozmów o błahostkach. Konfesjonał na pewno do tego nie służy. Jest to miejsce, gdzie można poradzić się w sprawach duchowych. W bezpośredniej rozmowie i z zachowaniem anonimowości, jeśli komuś na tym zależy. Podczas gdy anonimowość w internecie, na którą zadaje się bardzo liczą niektórzy piszący o własnych grzechach, jest tylko złudzeniem.

 Re: W konfesjonale można porozmawiać bez spowiedzi?
Autor: Karolina (---.play-internet.pl)
Data:   2017-11-01 21:21

Magdaleno - nie zdziwienie, a wdzięczność.
Ten wątek został założony przez moderatora. Nie zadawałam żadnego pytania. Swoją wypowiedź zamieściłam w innym wątku - podanym przez J - właśnie z wdzięczności na słowa moderatora, że jest możliwość rozmowy, bez spowiedzi. Moderator uznał, żeby założyć nowy wątek. Widocznie komuś się jeszcze przyda.

 Re: W konfesjonale można porozmawiać bez spowiedzi?
Autor: Martha78 (185.107.143.---)
Data:   2017-11-01 23:38

Również jestem wdzięczna za ten wątek. Do tej pory sądziłam, że można porozmawiać przy okazji spowiedzi i to tylko przy nadwyżce czasowej. Żałuję tylko, że tak późno się dowiedziałam.

 Re: W konfesjonale można porozmawiać bez spowiedzi?
Autor: Malgorzata (---.123.197.129.ratownikow.pirx.pl)
Data:   2018-06-22 15:22

Właśnie taką rozmowę z księdzem odbylam nie tak dawno podczas spowiedzi. Po wypowiedzeniu wszystkich moich grzechów spowiednik zainicjował rozmowę. Byl bardzo ale to bardzo uprzejmy. Pierwszy raz coś tak miłego mnie spotkało w konfesjonale. Bylam i jestem pod dużym wrażeniem. Ksiądz po wysłuchaniu moich grzechów była rozmowa i duże zainteresowanie. Jestem kobieta po 50-tce ale takiej spowiedzi jeszcze nie miałam. Dziękuję temu księdzu za zainteresowanie i dobre ciepłe słowa. Wyczuł, że jestem osobą nieszczęśliwa, borykajaca się z mnóstwem problemów. Od tamtej pory a minęły 2 miesiące codziennie się modlę za tego młodego kapłana. Też nie wiedziałam że w konfesjonale tak mozna.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: