logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zadośćuczynienie - przed czy po spowiedzi?
Autor: Jarek (---.play-internet.pl)
Data:   2017-11-02 12:54

Gdy np. Gdy ktoś ukradnie coś ze sklepu lub coś w tym rodzaju. To jest oczywiście zobowiązany do oddania, jeśli chce naprawić zło. Teraz pytanie: Kiedy trzeba to zrobić: przed czy po spwoiedzi. Warunek zadośćuczynienia jest ostatnim po szczerej spwoiedzi, więc wydaje mi się ze po.

 Re: Zadośćuczynienie - przed czy po spowiedzi?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-11-02 14:22

Niepotrzebnie komplikujesz. Nie widzę żadnych powodów, dla których miałby ktoś czekać z oddaniem. Nie ma wg mnie żadnej reguły, czy przed, czy po spowiedzi. Złodziej wie, że zrobił źle, niech odda tak szybko, jak to możliwe. Jeśli może przed spowiedzią - niech to zrobi i już, bez zwłoki. Dlaczego ofiara ma cierpieć dłużej? "Oddam, jak się wyspowiadam?" Sens?
A na spowiedź też niech grzesznik nie czeka.

 Re: Zadośćuczynienie - przed czy po spowiedzi?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2017-11-02 15:29

Po. Warunki sakramentu pojednania to - dla przypomnienia - rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, spowiedź szczera i zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu. W tej kolejności.

 Re: Zadośćuczynienie - przed czy po spowiedzi?
Autor: Franciszka (---.146.99.194.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2017-11-02 16:00

Myślę, że tobie źle się wydaje. Jeśli masz świadomość, że popełniłeś grzech i wiesz również jak to wyrządzone zło naprawić, to nie ma co z tym czekać do spowiedzi. Trzeba jak najszybciej oddać to, co się ukradło. Na spowiedzi należy powiedzieć wszystko, włącznie z tym, jak się naprawiło zło. Spowiednik już będzie wiedział, jak cię pokierować dalej.

 Re: Zadośćuczynienie - przed czy po spowiedzi?
Autor: Jarek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-11-02 17:54

Hmm... Mam trzy odpowiedzi. Bardziej teraz skłaniam się do zadośćuczynienia przed spowiedzią. Może jakby Moderator mógł by odpowiedzieć?

------

moderator odpowiada publikując/kasując/edytując posty.
moderator

 Re: Zadośćuczynienie - przed czy po spowiedzi?
Autor: Ј (---.austin.res.rr.com)
Data:   2017-11-02 22:01

Odpowiedź czwarta, współgrająca z trzema poprzednimi :)

Katechizm Kościoła Katolickiego:

Zadośćuczynienie

1459 Wiele grzechów przynosi szkodę bliźniemu. Należy uczynić wszystko, co możliwe, aby ją naprawić (na przykład oddać rzeczy ukradzione, przywrócić dobrą sławę temu, kto został oczerniony, wynagrodzić krzywdy). Wymaga tego zwyczajna sprawiedliwość. Ponadto grzech rani i osłabia samego grzesznika, a także jego relację z Bogiem i z drugim człowiekiem. Rozgrzeszenie usuwa grzech, ale nie usuwa wszelkiego nieporządku, jaki wprowadził grzech. Grzesznik podźwignięty z grzechu musi jeszcze odzyskać pełne zdrowie duchowe. Powinien zatem zrobić coś więcej, by naprawić swoje winy: powinien "zadośćuczynić" w odpowiedni sposób lub "odpokutować" za swoje grzechy. To zadośćuczynienie jest nazywane także "pokutą".

1460 Pokuta, którą nakłada spowiednik, powinna uwzględniać sytuację osobistą penitenta i mieć na celu jego duchowe dobro. O ile to możliwe, powinna odpowiadać ciężarowi i naturze popełnionych grzechów. Może nią być modlitwa, jakaś ofiara, dzieło miłosierdzia, służba bliźniemu, dobrowolne wyrzeczenie, cierpienie, a zwłaszcza cierpliwa akceptacja krzyża, który musimy dźwigać. Tego rodzaju pokuty pomagają nam upodobnić się do Chrystusa, który raz na zawsze odpokutował za nasze grzechy; pozwalają nam stać się współdziedzicami Chrystusa Zmartwychwstałego, "skoro wspólnie z Nim cierpimy" (Rz 8,17):

Zadośćuczynienie, które spłacamy za nasze grzechy, nie jest do tego stopnia "nasze", by nie było dokonane dzięki Jezusowi Chrystusowi. Sami z siebie nic bowiem nie możemy uczynić, ale "wszystko możemy w Tym, który nas umacnia" (Flp 4, 13). W ten sposób człowiek niczego nie ma, z czego mógłby się chlubić, 2011 lecz cała nasza "chluba" jest w Chrystusie... w którym czynimy zadośćuczynienie, "wydając owoce godne nawrócenia" (Łk 3, 8), mające moc z Niego, przez Niego ofiarowane Ojcu i dzięki Niemu przyjęte przez Ojca.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-2-2.htm

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: