logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Starsza przyjaciółka ma problem alkoholowy i sercowy.
Autor: Karol (---.play-internet.pl)
Data:   2017-11-02 19:21

Monika jest moja starszą o kilkanaście lat koleżanką. Kilka miesięcy temu łączyły nas bliższe stosunki. Pokochała mnie. Znajomośc długo nie trwała, gdyż postanowiłem ją zakończyć. A to tylko dlatego, że się nie widzę w związku ze starszą kobietą. Doszło to do mnie po pewnym czasie. Monika mieszka z córką. Nadszedł czas, że przeprosiłem ją za jej nieodwzajemnione uczucie, ale szanuje ją i darze wielką przyjaźnią. Od pewnego czasu nasze relacje narodziły sie na nowo. Zaczęliśmy ze sobą rozmawiać tak jak dawniej. Można powiedzieć, że łączy nas przyjaźń.
Monika jest uzależniona od alkoholu i zdaje sobie z tego sprawę. Codziennie po pracy spożywa po kilka piw. Próbuje jej pomóc tłumacząc jej, że powinna się zwrócić z problemem do Boga, że dobrym rozwiązaniem będzie sakrament pojednania dzięki któremu nabierze sił na walkę. Powiedziałem, że znajdę jej ośrodek i będę z nią chodzil na terapię. Tłumacze jej cały czas staram się jej pomóc z całego serca, ale nie wiem jak do niej dotrzeć.
W trakcie rozmów mówi mi, że chce mieć mnie cały czas dla siebie, że mnie pokochała i że nie wyobraża sobie abym jej pomagał chodzić na spotkania terapeutyczne ponieważ ona będzie robila sobie tylko nadzieję. Często wyznaję mi, że brakuje jej tej drugiej połówki. Monika mowi mi, że nie jest szczęśliwa, że caly czas w życiu ma pod górkę i cierpi, próbuje mi wmówić że jest egoistką co wcale nie jest prawdą. Monika polubiła mnie tak bardzo, że chce mnie mieć dla siebie do związku.
Jak mogę jej pomóc tak, aby nie krzywdzić jej serca? W jaki sposób jej tłumaczyć? Nie chciałbym jej robić nadziei, lecz chce zachować naszą przyjaźń.
Zależy mi na tym, aby pokonała nalog i wyplątała się z sideł złego.

 Re: Starsza przyjaciółka ma problem alkoholowy i sercowy.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2017-11-12 17:44

Generalnie: regularny kontakt osoby zakochanej z obiektem uczuć odkochaniu się nie sprzyja, prawda? bez względu na alkohol czy jego brak. Odkochanie się wymaga czasu i dystansu, przebolenia zawodu.
A w przypadku alkoholiczki tym bardziej sprawa się komplikuje.
"Odkochaj się, jestem przy tobie, bo masz problem, chcę Ci teraz towarzyszyć, odkochaj się"? Jak to widzisz?
Nie sądzę, żeby udało się łatwo i z powodzeniem rozdzielić - w odbiorze Moniki - role 1) pomagającego przy wyjściu z nałogu (tylko jako przyjaciel) i 2) mężczyzny upatrzonego przez kobietę jako "kandydata do związku". Nawet gdybyś bardzo tego rozdzielenia chciał.
Na tym etapie - etapie problemu, także alkoholowego, nie wydaje mi się, niestety, abyś tłumaczeniem uzyskał coś po Twojej myśli. Im bardziej będziesz starał się towarzyszyć przy terapii, tym częściej będzie Cię widziała i pewnie ma rację, będzie sobie robiła nadzieje.
I jak sobie w ogóle wyobrażasz to chodzenie z nią na terapię? Jako odprowadzanie, żeby nie powiedzieć: dostarczanie i odbieranie? Jest w tym element kontroli. No bo w spotkaniach terapeutycznych raczej uczestniczyć nie będziesz. Sprawdź zresztą sam, jakie są dopuszczalne reguły gry.
Obawiam się, że trzeba spróbować znaleźć inną osobę, która może mądrze wesprzeć Monikę przy terapii.

 Re: Starsza przyjaciółka ma problem alkoholowy i sercowy.
Autor: Estera (31.25.249.---)
Data:   2017-11-15 14:50

Zerwij z nią kontakt. Paradoksalnie może jej to pomóc.
Alkoholikowi nie szuka się ośrodków i nie chodzi z nim na terapię, chyba, że sam zechce - to nie pomoc, to kontrola. Co innego, jeśli sam prosi o pomoc. Alkoholik musi sam chcieć z nałogiem skończyć i nauczyć się SAMOkontroli. Nie wolno zapominać, że alkoholicy to mistrzowie kłamstwa i manipulacji.
W sieci masz mnóstwo informacji na temat, jak postępować z osobą uzależnioną, np. tu:
http://versusmed.com.pl/wspoluzaleznienie/alkoholizm-w-rodzinie---co-robic-kiedy-ktos-bliski-pije

http://koalkoholizm.pl/twarda-milosc

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: