logo
Poniedziałek, 23 lipca 2018
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Szukam sensu swojego istnienia
Autor: mariusz (37 l.) (---.proflink.pl)
Data:   2017-11-08 14:23

W ostatnim czasie te bardziej ni wczeniej zaczem zagbia si w swoj duchowo, w szukaniu sensu i celu swojego istnienia. Ale wydaje si e jak mwi "czym gbiej w las tym wicej drzew" wicej pyta i niewiadomych.
Mam 37 lat 3 dzieci on, ale moja wiara opiera si raczej na tym co zostao wpojone mi przez rodzicw, tradycyjne zachowania co naley co trzeba i wypada.
Dotarem jednak do momentu w ktrym zadaj sobie wiele pyta, tych najprostszych. Po co to wszystko, po co msza po co spowied, co to dusza, czy po ywocie ziemskim jest co jeszcze.
Gdy kto wstaje rano i jakoby mechanicznie robi wszystko to co wczoraj i tydzie wczeniej i rok, moe nie dostrzec tych wszystkich pyta co nie znaczy e zna na nie odpowiedzi.
Zastanawiam si czy przez te rozmylania i prb odpowiedzi na pytania oddalam si czy przybliam do Boga. I czym on dla mnie si staje.
Z drugiej za strony jestem zawiedziony sob, ja dojrzay mczyzna ojciec rodziny co mog przekaza czy podzieli si ze swoimi dziemi co im przekaza, majc takie wtpliwoci.
Pragn gboko spotka kogo na swojej drodze kto pomorze odpowiedzie mi na moje pytania, o sensie ycia. Dlatego tu jestem, Ludzie rozmawiaj dzi midzy sob o wszystkim o pienidzach o kobietach, samochodach; ale o Bogu?
Moe mam pecha ale jedynym miejscem gdzie mwi si o Bogu w moim szarym yciu jest koci. Nawet w krgu rodzinnym to tylko wieczorna modlitwa, jak wczeniej wspomniaem wyuczona przez rodzicw. A jak tu odpowiada na pytania dzieci jak utwierdza ich w wierze bdc samemu w takiej pustce.
Pewnie bez skadu te moje przemylenia i nie do koca na temat, ale szukam i to moe dobry pocztek dla znalezienia odpowiedzi.

Re: Szukam sensu swojego istnienia
Autor: Hanna (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2017-11-08 22:19

Internet i rozmowy w nim sprawy nie zaatwi.
Przydaoby Ci si ywe dowiadczenie dobrej wsplnoty, ktra da szans formacji, ale i rozmw, dzielenia si, zadawania pyta, a nie np. tylko modlitwy (niewtpliwie bardzo wanej) Jest wstpny warunek: Twoje poszukiwania nie mog spowodowa, e odbierzesz czas, siebie, uwag rodzinie. Nie mog da si jako bolenie odczu. Moe sprbuj bardzo spokojnie pogada o takim zaangaowaniu z on? Moe razem czego poszukacie?

PS Poukadanie schematu ma swoje dobre (utrzymanie rytmu, mobilizacja) i ze strony (automatyzm, rutyna, trudno w reakcji na to, co poza schematem, denie do wciskania w ramki). Wic ostronie z tymi schematami.

Autor: Franciszka (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2017-11-08 22:20

Myl, e moge wpa w puapk rutyny. Do tego dochodzi brak modlitwy przed Najwitszym Sakramentem i kryzys gotowy. To prawda, e "czym gbiej w las tym wicej drzew". Sytuacja w yciu zmienia si, wic wraz z ni zachodzi konieczno zmiany form i rodkw zbliania si do Pana Boga. Konieczne jest cige poszukiwanie sensu ycia. Modlitwa czowieka dorosego powinna by inna, ni w wieku dziecicym. Oczywicie, e potrzebujesz uporzdkowa swoje ycie duchowe, napeni swoje serce wartociami Boymi, eby mg przekazywa to swoim dzieciom.
Mdl si, przystpuj regularnie do sakramentu pokuty i do Komunii witej oraz czytaj Pismo wite. Kiedy tylko czas ci pozwoli, adoruj Pana Jezusa w Najwitszym Sakramencie. Na modlitwie suchaj, co On ma ci do powiedzenia. Moe wybierz si na rekolekcje, przynajmniej na sesj weekendow, np. Dowiadczenie przeomu ycia http://www.icfd.pl/index.php/program-i-zapisy/sesje/doswiadczenie-przelomu-zycia. Zbliasz si do czterdziestki, wic moe ogarnia ci kryzys przeomu ycia. Nie warto go lekceway. Ja byam zadowolona z sesji, prowadzonej przez pani Magorzat Hudzik.
Jest wiele propozycji rekolekcyjnych o tematyce sensu ycia. W parafiach prowadz takie rekolekcje wsplnoty Odnowy w Duchu witym. Myl, e ciekaw propozycj s te katechezy Neokatechumenatu. Dlatego proponowaabym ci rozejrze si w swojej najbliszej okolicy. Na pewno uda ci si oderwa od pracy, by skorzysta z wartociowych ofert duszpasterskich. Szukaj ludzi, ktrzy mog ci pomc rwnie w wiecie rzeczywistym. Dobrym pomysem moe by stay spowiednik. Mdl si do Ducha witego, aby natchn ci, jak znale waciw osob, ktra bdzie ci pomocna.

Autor: Natalka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2017-11-08 23:47

Warto skorzysta wpisujc w internecie pogotowie duchowe. Tam maj dyury telefoniczne ksia, osoby duchowne. Mona porozmawia i szuka pomocy :)
Pozdrawiam i ycz wszelkiego dobra na kady czas i wyjanienia z Bo pomoc tego, co trudne.

Autor: danusia (178.219.104.---)
Data:   2017-11-09 00:38

Masz natur refleksyjn wic si zastanawiasz. Pytasz o sens istnienia. Jest sporo ksiek na ten temat.

Nastpnie rodzina w ktrej s obecni ona i dzieci. Wspaniay poligon do wzrastania ile moliwoci. Jak wiele dzieci si ucz patrzc na tat i mam :)

Dochodzisz w kocu do pytania o Twoj wiar, ktra moe jest zewntrzna przez to e nie prowadzisz dialogu z Bogiem. To tak jakby widzia ludzi na zewntrz ale nie wiedzia jakie maj cele, pragnienia czym yj. Dopiero przez kontakt zbliamy si do siebie. Jest to dugotrway proces i tak tworzymy wizi. Bg jest Osob wiec nic trudnego. Modlitwa to rozmowa taka zwyczajna i wtedy Msza wita ma sens, bo spotykasz Boga, ktry czeka na Ciebie. Jakie to proste. Duch wity Ci inspiruje i budzi do mioci i tworzenia dobrych rzeczy w swoim otoczeniu i take dla Ciebie samego.
Rozbroie mnie t swoj pustk. A czytasz Ewangeli? Ile tam tematw do przemyle z dziemi a wiesz jakie dzieci s mdre, sprbuj uczy si od nich, bo Bg po to wymyli rodzin, bymy midzy sob rozmawiali wanie o Bogu, ktry przychodzi do naszego ycia.

Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2017-11-09 12:02

'Ja jestem drog i prawd, i yciem' (J 14, 6)

Mariusz, niech te sowa Chrystusa stan si rdem Twoich rozmyla.
Wiara rodzi si w ciszy. Znajd takie swoje miejsce, we do rki Pismo wite. Pomdl si do Ducha witego tak jak najlepiej na takim etapie wiary potrafisz, by prowadzi Ci przez zgbianie Sowa Boego. Moesz zacz od Ewangelii, choby tej, ktrej fragment zacytowaam. Trudno nawet radzi bo cae Pismo wite to ywy Bg, ale jak jeste w tym momencie chwiejny w wierze to zacznij od Nowego Testamentu. W Biblii odpowied na kade nurtujce Ci pytanie, to ju zadane i to ktre si pojawi.

Sprbuj Ci nieco ukierunkowa w odnalezieniu odpowiedzi.
Msza wita to Liturgia Sowa i Eucharystia. Jeste dobry w swojej dziedzinie zawodowej bo pobierae nauk w danym kierunku. Jeste chrzecijaninem, czonkiem Kocioa wic powiniene pozna nauk Kocioa.
Liturgia Sowa podczas Mszy witej to minimum dla katolika by t nauk zgbi. Wraz ze wzrastaniem w wierze ronie pragnienie poznawania Sowa Boego, ycia tym Sowem, krzewienia Go.

Po co Eucharystia? Wspomnij na Liturgi Wielkiego Czwartku, kiedy to zosta ustanowiony Sakrament Eucharystii.
(Mt 26, 26-30) (Mk 14, 22-25) (k 22, 14-20)

Po co spowied? (J 20, 21-23)

Po odpowied na pytanie co jest po ziemskim ywocie wr do (J 14)

Mariusz, w Kociele istnieje posuga kierownictwa duchowego. Jeeli prowadzi j kapan moe by poczona ze staym spowiednictwem. To bardzo dobra droga do pogbiania wiary przy waciwym towarzyszeniu, ukierunkowaniu, prostowaniu bdnego obrazu Boga. Do rozmw gboko duchowych, do wskazania drogi ycia z Chrystusem. Na Forum Pomocy znajdziesz (klik) wiele informacji dotyczcych tej posugi jak rwnie wskazwek jak i gdzie znale kierownika duchowego. Jeeli zechcesz i t drog to polecam poszukiwania we wsplnotach zakonnych.

Na pocztku wspomniaam, e wiara rodzi si w ciszy. Jeeli poczujesz takie pragnienie to polecam CFD Salwatorianie Krakw (klik)z bogactwem moliwoci formacji duchowej. Na pocztek proponuj Pierwszy Tydzie Rekolekcji Ignacjaskich: (klik) z prob o kierownictwo duchowe kapana. W CFD moesz do woli zadawa pytania o sens ycia, doczesnoci i wiecznoci.

Dobrze jeeli rozum docieka, ale wiara ma te tajemnice nie do zgbienia, ktre nie odpowiedz na nasze ludzkie dociekania, wszak to wiara. Wtedy niech Ci wystarczy Boa Mio i ufno w t Mio.

"Ucisz w sobie nadmiern dz wiedzy, bo pynie z niej wielki niepokj i wielkie zudzenie"
Tomasz a Kempis "O naladowaniu Chrystusa".
Polecam w dociekaniach wiary t lektur (klik).

Niech Ci towarzyszy codzienna modlitwa o ask rozeznania, mdroci, gbokiej wiary. Rozmawiaj z Chrystusem przed Najwitszym Sakramentem, w hostii jest ywy Chrystus, On odpowiada.

Autor: xxx (---.7.ftth.classcom.pl)
Data:   2017-11-09 14:23

Ksiki, moim zdaniem, pytajcemu nie pomog. Modlitwa - szczere stawanie przed Bogiem z tymi pytaniami. I Msza wita, adoracja Pana Jezusa w Najwitszym Sakramencie, modlitewna lektura Biblii - lectio divina. Tu polecam ksiki (klik) ks. Krzysztofa Wonsa SDS i prowadzone przez niego sesje formacyjne (klik) - dla nauki modlitwy Sowem Boym.

------

"Ksiki, moim zdaniem, pytajcemu nie pomog" /.../ "Tu polecam ksiki"

moderator

Autor: opq (---.dynamic-ra-12.vectranet.pl)
Data:   2017-11-09 22:45

Odpowiedzi na Twoje pytania znajdziesz na rekolekcjach ewangelizacyjnych :

1.
Kurs Filip lub Nowe ycie z Bogiem – s planowane np.
8-10 grudnia 2017 w Parafii Matki Boej Saletyskiej w Krakowie i organizowane przez http://sne.krakow.saletyni.pl/
i 23-25 lutego 2018 w Krakowie-Podgrzu przez http://cadr.redemptor.pl/krakow/event/kurs-nowe-zycie/
/
pisz o Krakowie, bo znalazam informacj, e proflink.pl dziaa wanie w Krakowie/

Celem tego kursu jest oywienie wiary, modlitwy i odkrycie tosamoci chrzecijaskiej, a take doprowadzi do dowiadczenia osobistego spotkania z Jezusem Zmartwychwstaym jako Jedynym Zbawicielem i Panem dajcym nowe ycie.
Jak dowiadcza nowego ycia ofiarowanego nam we Chrzcie witym? Kurs trwa od pitku wieczr, w sobot i w niedziel do godz. 14.

Tutaj znajdziesz wiadectwa uczestnikw Kursu Nowe ycie
http://snepallotyni.pl/kursy/swiadectwa-z-kursu-nowe-zycie/
http://gosc.pl/doc/1573238.Kurs-Nowe-Zycie-goraco-polecam

2.
Seminarium Odnowy Wiary – cel tych rekolekcji jest taki sam, ale tu przez 6-7 tygodni uczestnicy spotykaj si raz w tygodniu /2-3 godziny/.
Najlepiej w peni uczestniczy w Seminarium, tzn. zapisa si i bra udzia w grupkach dzielenia, ale mona po prostu sucha goszonych konferencji.
Akurat teraz od 7 listopada do 19 grudnia /we wtorki/ w parafii Sanktuarium Najwitszej Rodziny Krakw-Nowy Bieanw ul. Aleksandry 1 zaczy si rekolekcje Seminarium Odnowy Wiary, ktre poprowadzi bardzo znany i ceniony wiecki ewangelizator Witek Wilk /ojciec 4 dzieci/. Spotkania bdzie rozpoczyna Msza w. o godz. 18.00, po niej konferencja.
Moesz zacz od najbliszego wtorku, i posucha jak mona y blisko Boga i z Bogiem. Witek jest wiadkiem wiary, mwi o tym co sam przezywa i jak dowiadcza mioci Boga.
Zacznij nowe ycie w Bogu i poprowad rodzin.

Jest strona ks. dra Michaa Kaszowskiego - Teologia w pytaniach i odpowiedziach. Jest tam alfabetyczny ukad omawianych zagadnie, atwo mona znale odpowied na pytania, np.
"dusza ludzka" - http://www.teologia.pl/m_k/00-d.htm
"sakrament pojednania" http://www.teologia.pl/m_k/00-s.htm

Pozdrawiam

Autor: EmGie (---.081015177.msitelekom.pl)
Data:   2017-11-10 23:39

>> Pragn gboko spotka kogo na swojej drodze kto pomoe odpowiedzie mi na moje pytania, o sensie ycia.

Mariuszu, sensem Twojego ycia jest to, by by szczliwy w stopniu, ktrego sobie nie wyobraasz:

"Ani oko nie widziao, ani ucho nie syszao, ani serce czowieka nie zdoao poj, jak wielkie rzeczy Bg przygotowa tym, ktrzy Go miuj." 1 Kor 2,9

To szczcie, moe ju zacz si w tym yciu. Najwitsza Maryja Panna objawiajc si Bernadetcie powiedziaa: "Nie obiecuj ci szczcia na tym wiecie, lecz w przyszym"

Pan Jezus powiedzia: "Ja jestem drog i prawd, i yciem" (J 14, 6)

Autor: B. (---.184.132.202.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2017-11-13 01:44

"szukam i to moe dobry pocztek" - tak, oczywicie :)
"jedynym miejscem gdzie mwi si o Bogu w moim szarym yciu jest koci" - moe sprbuj poszuka w okolicy wsplnoty maestw? Np. "Koci domowy", "Rodziny nazaretaskie"?, Moe take jakie radio katolickie?

"Po co to wszystko, po co msza po co spowied, co to dusza, czy po ywocie ziemskim jest co jeszcze"
- sprbuj sign do rda. Czytajc codziennie, po kolei, po p strony Pisma witego po roku, ptora zauwaysz, e przeczytae cae. Radziabym Bibli Tysiclecia (jest zatwierdzona przez wadze kocielne do uywania w liturgii). Przy powtrnej lekturze bdziesz mia w pamici odniesienia do innych fragmentw.
Dam Ci przykad tekstw biblijnych, ktre zawieraj odpowiedzi na Twoje pytania.

"po co spowied":
"16 Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy (...)"
List w. Jakuba 5,16
"23 Ktrym odpucicie grzechy, s im odpuszczone, a ktrym zatrzymacie, s im zatrzymane"
J 20,23

"po co msza":
"25 Nie opuszczajmy naszych wsplnych zebra (...)"
Hbr 10,25

"22 A gdy jedli, wzi chleb, odmwi bogosawiestwo, poama i da im mwic: Bierzcie, to jest Ciao moje. 23 Potem wzi kielich i odmwiwszy dzikczynienie da im, i pili z niego wszyscy. 24 I rzek do nich: To jest moja Krew Przymierza, ktra za wielu bdzie wylana" Mk 14,22-24
"53 Rzek do nich Jezus: Zaprawd, zaprawd, powiadam wam: Jeeli nie bdziecie spoywali Ciaa Syna Czowieczego i nie bdziecie pili Krwi Jego, nie bdziecie mieli ycia w sobie. 54 Kto spoywa moje Ciao i pije moj Krew, ma ycie wieczne, a Ja go wskrzesz w dniu ostatecznym. 55 Ciao moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. 56 Kto spoywa moje Ciao i Krew moj pije, trwa we Mnie, a Ja w nim"
J 6, 53-56

"42 Trwali oni w nauce Apostow i we wsplnocie, w amaniu chleba i w modlitwie"
Dz 2,42

Dusza:
"(...) cel waszej wiary - zbawienie dusz" 1 P 1,9

Serdecznie pozdrawiam.

Autor: aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2017-11-15 14:50

Tak Sowo Boe okrela sens naszego istnienia:
"Niech bdzie bogosawiony Bg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa, On napeni nas wszelkim bogosawiestwem duchowym na wyynach niebieskich - w Chrystusie.
W Nim bowiem WYBRA NAS przed zaoeniem wiata, ABYMY BYLI WICI I NIESKALANI przed Jego obliczem. Z mioci PRZEZNACZY NAS DLA SIEBIE jako przybranych synw przez Jezusa Chrystusa, wedug postanowienia swej woli, KU CHWALE MAJESTATU SWEJ ASKI, ktr obdarzy nas w Umiowanym".
Ef 1, 3-6

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: