logo
Wtorek, 24 kwietnia 2018
Szukaj w

Posłuchaj Radyjka
Kanał czerwony
Kanał zielony

Nie chodzi na msze. Czy moze byc chrzestnym?
Autor: Mary (---.dsl.bell.ca)
Data:   2018-01-04 22:54

Chce ochrzcic dziecko ale rownoczesnie nie mam nikogo kto bylby lepszy jako chrzestny jak moj brat. Jest z rodziny katolickiej wszystkie sakramenty swiete mial oprocz malzenstwa bo jest samotny nie zyje z nikim bez slubu ale nie chodzi na msze do kosciola. Pani sekretarka powiedziala ze musi byc zapisany do parafii (tutaj ludzie sie zapisuja z powodu datkow ktore mozna odliczac sobie od podatkow a takze zeby byc w porzadku z obecnym prawem). Ja wierze ze moj brat wczesniej czy pozniej znajdzie swoja droge do Jezusa, dlaczego mam go dolowac i wziac kogos o ktorym nic nie wiem oprocz tego ze uczeszcza na msze. Jak to wyglada z punktu widzenia kosciola? Chcialabym prosic ksiedza zeby zgodzil sie na mojego brata. Jak to przedstawic? I czy w ogole jest szansa?

Re: Nie chodzi na msze. Czy moze byc chrzestnym?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2018-01-05 15:30

Rodzic chrzestny z definicji ma by osob wierzc i praktykujc, bo jego zadaniem jest wspieranie matki i ojca dziecka na drodze wychowania ich pociechy w wierze. Funkcja rodzica chrzestnego ma stanowi swego rodzaju zabezpieczenie przed utrat wiary przez ochrzczonego/ochrzczon w razie gdyby pojawiy si jakie kopoty w tej materii. Dotyczy to rwnie praktyk religijnych. Wyobra sobie tak sytuacj: jest Wielkanoc, jednak rodzice pewnego dziecka z jakiego powodu uznali, e nie wybieraj si do kocioa. Dziecko ma jednak szczer ch uczestnictwa w Eucharystii, w zwizku z czym dzwoni do swojego chrzestnego(ktry akurat mieszka niedaleko):
- Wujku, pjdziesz ze mn do kocioa? Waciwie chciaem/chciaam i z rodzicami, ale....
- I co powiedzieli twoi rodzice?
- No,stwierdzili, e w tym roku nie maj na to czasu.
- Ach, widzisz, prawd mwic mnie te si nie chce.
Dziecko to, wysuchawszy najpierw swoich rodzicw, a potem chrzestnego dochodzi do wniosku, e brak udziau w Eucharystii nie jest tak waciwie niczym zym, skoro tak postpuj jego bliscy i w efekcie staje si "wierzcym niepraktykujcym".
Niepokoi mnie troch dalsza cz Twojego posta, w ktrej pozwalasz przypuszcza, e poza bratem nie masz absolutnie adnych przyjaci/wyprbowanych znajomych, ktrzy mogliby by rodzicami chrzestnymi. A moe jednak takie osoby istniej, tylko Ty sama upara si na opcj "brat, albo nikt"? Odpowiedz sobie sama. Jeli za chodzi o przekonywanie ksidza, aby zgodzi si na brata jako chrzestnego, to przepraszam, ale nie pomog, bo sabo wychodzi mi dowodzenie, e czarne jest biae. Szans na umoliwienie Twojemu bratu bycie prawdziwym rodzicem chrzestnym byoby nakonienie jego samego do zmiany swojego ycia. Obawiam si jednak, e byby to proces trwajcy latami, a Twoje dziecko nie powinno czeka tak dugo. Sprbuj si przemc i wybierz jednak kogo innego.

Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-01-05 16:55

To pytanie o rol chrzestnego, generalnie. Czyli: "do czego suy" chrzestny? Przecie e nie do dostarczania prezentw. Cho s mie.
Ma on by przykadem wiary (uwaga, praktykowanej, ywej, "praktycznej"), ma pomc w wychowaniu dziecka w wierze.
Pytanie: czy osoba, ktra nie praktykuje - nie uczestniczy we mszy w., zatem zapewne nie korzysta od jakiego czasu z sakramentw, nie obchodzi religijnie wit (nie chodzi o obiad, opatek i choink) itp. moe by przykadem wiary? nawet jeli jest najuczciwsza.
Nie zrozumiaam, czy brat naley do jakiejkolwiek parafii.

Kodeks Prawa Kanonicznego stanowi:
Kanon 872 - Chrzestny ma dorosemu towarzyszy w chrzecijaskim wtajemniczeniu, a dziecko wraz z rodzicami przedstawia do chrztu oraz pomaga, eby ochrzczony prowadzi ycie chrzecijaskie odpowiadajce przyjtemu sakramentowi i wypenia wiernie zczone z nim obowizki.
www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/54.html#7

- czy moesz odpowiedzie pozytywnie?

Dalej:
"Zgodnie z tymi normami pomyk jest wybr na chrzestnego osoby niepraktykujcej" oraz "Ma by to osoba, ktra yje yciem prawdziwie chrzecijaskim: wierzca, praktykujca, najlepiej uczestniczca czynnie w yciu wsplnoty parafialnej".

Sprbuj dopasowa te i podobne zdania do Twojego brata. Ja go nie znam, nie oceniam.

Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-01-05 17:59

Na pewno dobrze wybra na chrzestnego kogo, z kim jest dua szansa na stay kontakt w przyszoci (dziecka z chrzestnym). Jeli chrzestny miaby znikn z ycia chrzczonej osoby z przyziemnych powodw, to trudno si spodziewa, e mgby wywiera jakikolwiek wpyw na nowego czonka Kocioa. Dlatego wybr brata wydaje si bardzo sensowny i zatem sensowne wydaje si, by zachca brata do powaniejszego podejcia do praktykowania wiary. Co do wymogw formalnych najlepiej dowiadywa si w swojej parafii. W Kanadzie moe by z tym inaczej ni w Polsce. Najlepiej uczciwie przedstawi spraw w rozmowie z proboszczem wczeniej proszc o wiato Ducha witego, by kierowa Twoimi decyzjami i odpowiedzi proboszcza.

Odpowiedz na t wiadomo
 Twoje imi:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: