logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 'Zgrzeszyłem przeciw I Przykazaniu'. Czy to wystarczy?
Autor: Dawid (---.k2media.com.pl)
Data:   2018-01-14 18:28

Zawsze mam wrażenie, że moja spowiedź nie jest wystarczająco dobra. Słyszałem, że trzeba podawać ilość grzechów, ale ja zazwyczaj nie jestem w stanie stwierdzić ile ich popełniłem. Zawsze mam wrażenie, że ze stresu i roztargnienia nie powiedziałem jakiegoś grzechu. Zapewne dlatego, że robię bardzo skrupulatnie rachunek sumienia, który nie sposób zapamiętać. Dlatego pytam czy przy spowiedzi wystarczy powiedzieć, że zgrzeszyłem przeciwko I przykazaniu itp.?

 Re: 'Zgrzeszyłem przeciw I Przykazaniu'. Czy to wystarczy?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-01-14 19:39

Nie wystarczy "zgrzeszyłem przeciw przykazaniu N", ponieważ każde z przykazań można złamać na wiele sposobów. Nazywamy w spowiedzi rzeczy po imieniu.
Skoro nie pamiętasz, zrób notatki.

 Re: 'Zgrzeszyłem przeciw I Przykazaniu'. Czy to wystarczy?
Autor: moderator (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2018-01-14 19:47

Przeczytaj np. odpowiedź nr 029: (klik).

 Re: 'Zgrzeszyłem przeciw I Przykazaniu'. Czy to wystarczy?
Autor: wyszywaczekwredny (---.net.pulawy.pl)
Data:   2018-01-14 19:59

A może lepiej uprościć jeszcze bardziej: zgrzeszyłem przeciwko dziesięciu przykazaniom, proszę o pokutę i rozgrzeszenie?
Dla nielegislacyjnych :) w wersji: zgrzeszyłem przeciwko Bożej miłości, proszę o pokutę i rozgrzeszenie?

Problem w tym, że sakrament zawiera jako element obligatoryjny wyznanie grzechów, a czy - jeśli tak mówię - ty jako czytelnik wiesz, jakie grzechy popełniłam? Jeśli nie, to nie można tak.

 Re: 'Zgrzeszyłem przeciw I Przykazaniu'. Czy to wystarczy?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-01-14 20:15

Dawid, odpowiadając wprost na tytułowe pytanie - nie, nie wystarczy.
Pierwsze przykazanie brzmi: Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
Przykładowo, Twoim bożkiem może być uzależnienie od gier komputerowych, używki, które wprawiają cię w "lepszy" nastrój, mamona, wróżby i cała masa innych zbytecznych rzeczy czy przywiązań. Może to być np. skłanianie się ku innym religiom czy wierzeniom. Jak widzisz, ze stwierdzenia - zgrzeszyłem przeciw pierwszemu przykazaniu nie wynika nic co wyjaśniałaby istotę i wagę popełnianego grzechu.
Możesz opierać się na gotowych rachunkach sumienia i w wielu zawarte jest szerokie a nie tylko dosłowne spojrzenie na poszczególne grzechy.
Jednak w rachunku sumienia i spowiedzi istotą jest ufność w miłość i miłosierdzie Boże. Pragnienie pojednania z Chrystusem przez szczerą rozmowę z Nim w konfesjonale.
W ciężkiej materii grzechu, podanie ilości, nie liczbowo ale np. często, bardzo często, ileś razy w miesiącu itp. może mieć znaczenie dla oceny przez spowiednika czy dany grzech jest np. nałogiem, lekceważeniem, trudem podjętej walki z grzechem, bezmyślnością.
Jeżeli nie wyznasz grzechu przez zapomnienie, spowiedź jest ważna, wyznaj go przy kolejnej spowiedzi.
Nie wiemy jaka jest Twoja dojrzałość duchowa ale spróbuj może spojrzeć na swoje sumienie tak: (klik). Na kolejnych stronach znajdziesz odpowiedź na nurtujace Cię obawy.

 Re: 'Zgrzeszyłem przeciw I Przykazaniu'. Czy to wystarczy?
Autor: 3393 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-01-14 20:58

Jest różnica między wyparciem się Boga a opuszczeniem niedzielnej Mszy św. dlatego nie wystarczy.
Gdyby wystarczyło, to ludzie mogliby korzystać z Sakramentu Pojednania na zasadzie "zgrzeszyłem przeciw przykazaniu 1, 3, 5, 7 i 9, więcej grzechów nie pamiętam".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: