logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Posypanie głowy popiołem a brak chrztu
Autor: Michael (---.centertel.pl)
Data:   2018-02-13 15:50

Już za chwilę będzie Środa Popielcowa. W związku z tym mam pytanie i proszę o pomoc. Podczas Mszy wierni zgromadzeni w kosiciele będę mieli posypywania głowy popiołem. Nie posiadam chrztu. Czy w zwiazku z brakiem CHRZTU moge mieć posypaną głowę popiolem czy nie?

 Re: Posypanie głowy popiołem a brak chrztu
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-02-13 17:15

Nigdy nie słyszałam o przeszkodzie co do posypania głów popiołem.
Przy posypywaniu kapłan wypowie jedną z dwóch formuł: "Prochem jesteś i w proch się obrócisz" albo "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". W żadnym z tych zdań nie ma moim zdaniem niczego, co pozostawałoby z sprzeczności z brakiem chrztu. Pierwsze mówi o kruchości, słabości człowieka, drugie wzywa do nawrócenia. Pewnie się w którymś odnajdziesz.

A tu jest ciekawe i krótkie nagranie co do sensu tej czynności liturgicznej: (klik).

 Re: Posypanie głowy popiołem a brak chrztu
Autor: Franciszka (---.146.97.69.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-02-13 21:45

Popielec jest takim dniem, w którym każdy jest obdarowywany całkowicie za darmo. Tym darem jest odrobina popiołu na głowę. Nikt nikomu nie stawia warunków, a kapłani posypują głowy wszystkich, którzy tego chcą. Pewnie dlatego w tym dniu jest wyjątkowo dużo ludzi w kościołach.
Oczywiście posypanie głowy popiołem niczego nie zmienia formalnie, bo nie ma mocy sakramentu. Trzeba pamiętać przy tym, że przyjęcie popiołu na głowę nie oczyszcza duszy z grzechów. To tak na marginesie głównego wątku.

 Re: Posypanie głowy popiołem a brak chrztu
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-02-14 02:28

Oczekiwaną dyspozycję osoby przyjmującej popiół można odczytać z LISTU OKÓLNEGO O PRZYGOTOWANIU I OBCHODZENIU ŚWIĄT PASCHALNYCH (http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=145)

21. W Środę przed I Niedzielą Wielkiego Postu wierni, przyjmując popiół, wkraczają w czas ustanowiony dla wewnętrznego oczyszczenia. Ten znak pokuty, wyrosły z tradycji biblijnej i aż do naszych czasów zachowany w zwyczaju Kościoła, oznacza sytuację człowieka grzesznego, który wyznając na zewnątrz swoją winę wobec Pana, ujawnia gotowość wewnętrznego nawrócenia, powodowany nadzieją, że Pan będzie dla niego łaskawy. Tym znakiem rozpoczyna on drogę nawrócenia, której metą będzie sprawowanie sakramentu Pokuty w dniach przed Paschą22.
Błogosławieństwo i posypanie popiołu odbywa się w czasie Mszy św. albo poza Mszą. W tym ostatnim przypadku jest poprzedzone Liturgią słowa i kończy się modlitwą wiernych23.

22. Środa Popielcowa jest w całym Kościele dniem pokuty, w którym obowiązuje zachowanie wstrzemięźliwości i postu.
---------------------
Ponieważ przyjęcie popiołu jest aktem pokutnym, nasz ksiądz prosił, by nie podchodziły osoby, które nie są w stanie świadomie popełnić grzechu, czyli głównie małe dzieci (przed I Komunią Świętą).

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: