logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: Malina 13 (---.bredband.comhem.se)
Data:   2018-02-17 22:16

Podczas Wielkiego Postu chciałabym mieć jakieś postanowienie, ale takie typowe jak rezygnacja z urządzeń elektronicznych, słodyczy itp. nie za bardzo mnie dotyczą ponieważ itak tych rzeczy prawie nie używam.
Zaczęłam już czytać jedną cześć Pisma Świetego dziennie i zapisałam się na wolontariat. Chce jednak jeszcze mieć jakieś postanowienie gdzie rezygnuje z jakiejś przyjemności.
Największą przyjemność sprawia mi trening, zajęcia na siłowni itp. Czy rezygnacja z tego mogła by być dobrym postanowieniem? Czy jeżeli to jest zdrowe dla ciała (a o ciało przecież też trzeba dbać) to nie ma sensu takiego postanowienia mieć?
Czy macie jakiś lepszy pomysł, jeżeli ten jest słaby?
Dziękuje za pomoc!

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: dssfd (---.play-internet.pl)
Data:   2018-02-18 14:13

Zwróć uwagę na CEL takiego wyrzeczenia. Jedynym celem postu jest zbliżenie się do Boga.

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: Estera (---.146.44.36.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-02-18 16:27

Zadaj sobie pytanie: co dobrego przyniesie takie postanowienie?
Jeśli ćwiczysz zbyt dużo i Twoje ciało i dbanie o nie stanowi sens Twojego życia, to ograniczenie treningów może mieć sens. Natomiast jeśli trenujesz 3 razy w tygodniu po godzinie, to sugerowałabym nie rezygnować z takiej aktywności.
W kwestii co zamiast tego, nie pomogę, bo nie znam Cię i nie wiem co lubisz. Kiedyś zrezygnowałam z masła i było to ciężkie wyzwanie. Kilka lat temu spotkałam się z postem polegającym na codziennym dbaniu o siebie i ubieraniu się ładnie na co dzień. Jeśli jesteś typem sportowym, może warto iść w tę stronę.

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: Kitty (---.play-internet.pl)
Data:   2018-02-18 16:38

Możesz zrezygnować z treningów na rzecz udziału we Mszach Świętych w dniach, w których odbywałaś treningi. Możesz odmawiać Różaniec podczas treningu. Możesz ofiarować jałmużnę, rezygnując z czegoś, co chciałaś sobie kupić. Opcji jest wiele.

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: xzy (---.play-internet.pl)
Data:   2018-02-18 21:23

Napisz co jest Twoją największą wadę? To coś wymyslimy.

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-02-18 21:40

Malino, uczynki pokutne to post, modlitwa i jałmużna. Podjęłaś piękne postanowienie czytania Pisma Świętego. Kolejnym może być pogłębiona modlitwa Słowem Bożym. To więcej niż przeczytanie. A idąc dalej za modlitwą, pragnienie życia Słowem, podjęcie próby wykluczania grzechów.
Praca wolontariusza to również bardzo chwalebne postanowienie łączące się z miłością bliźniego lub braci naszych mniejszych.
Masz wahanie odnośnie rezygnacji z treningów na siłowni. Spójrz może na nie tak - czy nie stały się dla Ciebie bożkiem, czy nie rodzą pychy np. przez porównanie z innymi w wyglądzie, aktywności sportowej, czy jesteś w stanie zaoszczędzone na treningach środki przekazać np. na cele dobroczynne.
W uczynkach pokutnych nie chodzi o krótkotrwały zryw, o mnożenie tych uczynków, o sprawianie sobie dręczącej przykrości. Te uczynki mają służyć przemianie serca. Powinny mieć odniesienie do słów usłyszanych podczas posypywania głowy popiołem w dniu rozpoczęcia Wielkiego Postu "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię" Mk 1,15
Walka z pokonaniem pokusy uczestniczenia w treningach może nieść jak najbardziej pożytek duchowy, by uświadomić sobie, że rezygnując na jakiś czas z własnej przyjemności nie jesteśmy jej niewolnikami, że ten czas możemy poświęcić wyższej wartości.
Wejrzyj w swoją motywację podejmowania postanowień wielkopostnych a będziesz miała jasność w czym będziesz w stanie wytrwać bo wytrwałość tych postanowień jest ważna i jaki pożytek duchowy chcesz osiągać.

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: shange (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-02-19 09:16

Rezygnacja z treningu na miesiąc spowoduje utratę postępów w dotychczasowych treningach. Czy to nie marnowanie włożonego wysiłku i pieniędzy? Ja bym wyostrzyła poszukiwanie ludzi potrzebujących pomocy w otoczeniu, mówiła innym prawdziwe dobre rzeczy...

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: Jarosław Studziński SJ (---.nyc.res.rr.com)
Data:   2018-02-19 16:57

Każdy wielki post to unikanie alkoholu i niejedzenie słodyczy?
"Kończymy z głupimi postanowieniami!" - mówi jezuita, Jarosław Studziński. I radzi, jak dobrze przeżyć ten czas: (klik).

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-02-19 22:16

Generalnie: chcesz za dużo na raz. I Pismo Święte, i wolontariat, i jeszcze coś w zw. z siłownią. Mądrzy kierownicy duchowi mówią o postanowieniach: nie kilka, ale jedna mała rzecz a porządnie, wiernie. Konstruktywna rzecz. I najlepiej tak, aby po Wielkim Poście móc ją kontynuować. Żeby "weszła w krew".

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: Malina (---.cust.bredband2.com)
Data:   2018-02-20 10:50

Bardzo dziekuje za wszystkie odpowiedzi.
Tak jak Kalina napisala, chyba trening staje sie moim "bożkiem"...
Sprobuje to miec jako postanowienie, ale nie wiem jak bardzo ograniczyc trening. Moze po prostu zmienic do niego podejscie? Czy ktos z was mial kiedys podobnie? Jak mam z tego wyjsc?

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-02-20 14:09

Trenujesz dla przyjemności - z własnej potrzeby? Czy jesteś sportowcem o konkretnym planie treningów (choć nie przypuszczam?)
Bo to różne sprawy.
Ile razy w tygodniu i jak długo?
I dlaczego, jaki masz cel? (ale uczciwie)

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: Estera (31.25.249.---)
Data:   2018-02-20 14:32

Malina, za mało podałaś informacji, żeby radzić konkretnie. Czy masz trenera, opiekuna? Jeśli tak, porozmawiaj z nim, będzie najbardziej kompetentny. Jeśli nie, napisz konkretnie albo przynajmniej zastanów się, ile razy w tygodniu i jak długo ćwiczysz, czy stosujesz dietę, jaką, czy się głodzisz albo przesadnie dbasz o odżywianie, ile masz lat (13 to wiek?), czy coś jeszcze robisz przez co uważasz, że trening staje się Twoim bożkiem, czy zaniedbujesz przez treningi coś ważnego: pracę/szkołę, pracę w domu, relacje z innymi. Nie wiemy, jaka to dyscyplina (tylko siłownia?), czy trenujesz wyczynowo, czy hobbystycznie, odchudzasz się czy dbasz o kondycję.
To nie jest tak, że jedną miarę stosuje się do każdej osoby.

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: Tionne (78.10.131.---)
Data:   2018-02-20 16:16

"Moze po prostu zmienic do niego podejscie? Czy ktos z was mial kiedys podobnie? Jak mam z tego wyjsc?"

Moze po prostu powoli ogranicz ilosc przez zmniejszenie dni, godzin, w zaleznosci czy codziennie trenujesz. Małymi krokami.

 Re: Rezygnacja z treningu jako postanowienie.
Autor: ktoś (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-02-21 13:37

A może spróbuj na swój trening spojrzeć z innej strony: może talent sportowy to dar od Pana Boga? I teraz co, tak na miesiąc zakopiesz go w ziemi, stracisz wiele postępów, które zrobiłaś? Może spróbuj pójść w drugą stronę: do każdego treningu przyłożę się na 110%, dam z siebie jeszcze więcej? Nie wiem, co trenujesz więc nie wiem, czy to co napiszę ma dla Ciebie zastosowanie, ale jeśli ćwiczysz w grupie, to może jest ktoś, kto nie radzi sobie z niektórymi ćwiczeniami, nie potrafi czegoś zrobić? Twoim postanowieniem może być koleżeńska pomoc takiej osobie. Albo, jeśli zdarza się, że na treningu ćwiczycie w parach, to możesz zgłosić się do pary z jakąś nielubianą osobą. Wydaje mi się, że takie podejście przyniesie więcej pożytku, niż całkowita rezygnacja z treningów ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: