logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy po spowiedzi naprawić kłamstwo?
Autor: Kasia (---.146.230.215.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-03-01 04:50

Okłamałam pewną osobę w pewnej sprawie. Czy jeśli wyspowiadałam się z grzechu kłamstwa i bardzo żałuję to grzech jest już odpuszczony? Czy muszę powiedzieć tej osobie prawdę?

 Re: Czy po spowiedzi naprawić kłamstwo?
Autor: Koleżanka (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2018-03-01 22:09

Podpinam się pod pytanie. Np. powiedziałam komuś że ma świetną koszulkę albo że w nowej fryzurze jest do twarzy, a w sercu sobie myślę 'brzydszej koszulki nie było, okropnie ci w tej fryzurze'. Jest to kłamstwo ale lepiej powiedzieć chyba coś takiego niż powiedzieć prawdę o tej osobie może zrobić się przykro, nawet jeśli się powie 'jest ok, ale to i to mógłbyś zmienić'. Czy po spowiedzi powiedzieć prawdę czyli 'ta koszulka jest okropna, fryzura też mi się nie podoba'?

 Re: Czy po spowiedzi naprawić kłamstwo?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-03-02 03:05

Jednym z pięciu warunków Sakramentu Pokuty i Pojednania jest zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu. Baczcie jednak by źle pojęte zadośćuczynienie nie spowodowało większej szkody, by słowa sprostowania kłamstwa nie sprawiły bólu pokrzywdzonemu. Bezwzględnie należy sprostować oszczerstwa.

"Uderzenie rózgi wywołuje sińce, uderzenie języka łamie kości." (Syr 28,17)

Warto zagłębić się w Księgę Mądrości Syracha by poznać cnotą powściągliwości języka.
O tym jak naprawić szkody wynikłe z grzechu: (klik).

 Re: Czy po spowiedzi naprawić kłamstwo?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-03-02 22:07

Warto się zastanowić, dlaczego czuje się potrzebę prawienia komuś komplementów, jeżeli w sercu człowiek uważa, że nie są prawdziwe. Być może jest to zachowanie wypracowane i już automatyczne, wynikające np. z wychowania w domu; może myśli się, że w ten sposób sprawi się bliźniemu przyjemność, która poprawi humor; być może człowiek podświadomie (lub świadomie) chce kogoś przychylnie do siebie nastawić, nawet narażając dobro duchowe. Jednak nie warto tego robić, niezależnie od tego, jakie byłyby ku temu pobudki, gdyż wprowadza to w relację fałsz. Bliźni, poznając Twoją fałszywą opinię, buduje na niej, jak na prawdzie, czyli od początku jest to konstrukcja o wątłym fundamencie. Niepytana o to, wcale nie masz obowiązku mówienia komuś swojej opinii o wyglądzie tej osoby. Jeśli ta osoba bardzo dopytuje o Twoje zdanie, to zawsze możesz powiedzieć, że według Ciebie lepiej wyglądałaby w tym, czy w tamtym, ale że to tylko Twoja subiektywna opinia. Zapewniam Cię, że wiele osób tak robi, a i wiele osób nie ma żadnego problemu z wyrażaniem swoich prawdziwych opinii (nawet niepytane o nie) bez baczenia na odczucia osób, których te opinie dotyczą. Coś takiego może prowadzić do tego, że z czasem człowiek uniezależnia się od emocjonalnego podejścia do opinii innych, i postępuje tak, jak sam uważa za słuszne.

 Re: Czy po spowiedzi naprawić kłamstwo?
Autor: Marzena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-03-05 21:20

Gdybym okłamała kogoś, żeby ukryć swój błąd, przyznałabym się. Ale jeśli to było kłamstwo: "ładnie ci w tej fryzurze" to bym tej osoby nie raniła i więcej nie chwaliła nieszczerze.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: