logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jakie są przeszkody do ważności chrztu?
Autor: Mango (---.play-internet.pl)
Data:   2018-03-18 11:19

Czy chrzest może być "nieważny"? Czy są jakieś warunki, których niespełnienie może powodować nieważność chrztu tak jak w przypadku sakramentu małżeństwa? Niepowiedzenie czegoś księdzu? Związek niesakramentalny rodziców? itp?

 Re: Jakie są przeszkody do ważności chrztu?
Autor: Mateusz (31.42.19.---)
Data:   2018-03-18 13:28

Chrzest jest ważny zawsze, pod warunkiem, że udzielająca go osoba stosuje przyjętą w Kościele formułę i posiada szczerą intencję czynienia tego, co czyni Kościół. Wniosek jest taki, że w szczególnych sytuacjach (np. zagrożenia życia) osoba taka nie musi nawet być kapłanem ani chrześcijaninem. Podejrzewam, że w temacie chodzi tak naprawdę o przeszkody innej natury, takie jak wspomniane życie rodziców dziecka, które nie jest zgodne z wiarą. To również może stanowić problem, jeśli nie chcą się oni zmienić.

 Re: Jakie są przeszkody do ważności chrztu?
Autor: K. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-03-18 14:56

"To również może stanowić problem, jeśli nie chcą się oni zmienić."

To może być problem przed chrztem (ksiądz może nie chcieć ochrzcić) ale nigdy nie jest "przeszkodą do ważności chrztu". Gdy jest zagrożenie śmierci nikt nie pyta o wiarę rodziców.

Znam jedną przeszkodę: gdyby się okazało, że chrzest nie był wodą (bo nie było jej pod ręką) tylko np. mlekiem, sokiem... Przypadkowy człowiek może o tym nie wiedzieć. W kościele każdy chrzest będzie ważny, nawet jak ksiądz będzie pijany ;) Kłamstwa rodziców obciążają rodziców a nie dzieci.

Ale - intencja chrztu musi być prawdziwa (jak Mateusz napisał "posiada szczerą intencję czynienia tego"). Nieważny jest chrzest (nie ma chrztu) gdy dzieje się to podczas filmu, gdy ktoś się wygłupia, że niby chrzci.

Nie piszesz czy chodzi o dzieci. Gdyby dorosły człowiek nieochrzczony dla żartu (dla poklasku, nieszczerze) przyjął chrzest, to WYDAJE MI SIĘ że ta nieszczerość tym razem po stronie "chrzczonego" także spowoduje, że chrztu nie ma.

No i jeszcze przypadek, gdy dziecko zostało ochrzczone w szpitalu/domu podczas zagrożenia życia, ale matka o tym nie wiedziała lub nie powiedziała kapłanowi. Nie ma drugiego chrztu, więc dziecko chrzczone w kościele po raz drugi - tak naprawdę wtedy nie jest ochrzczone (chrzest jest nieważny, nie ma chrztu), bo ważny jest pierwszy chrzest. To nie będzie więc data chrztu. Potem może być tylko uroczyste przyjęcie do wspólnoty Kościoła.

 Re: Jakie są przeszkody do ważności chrztu?
Autor: Mango (---.play-internet.pl)
Data:   2018-03-18 19:02

Dziękuję. Chyba znalazłam odpowiedź na swoje pytanie.
Jednak to co pisze K. odnośnie ochrzczenia dziecka w szpitalu jest nie do końca zgodne z prawdą? Gdy zagrożenie życia ustanie w kościele taki chrzest trzeba chyba dopełnić?

 Re: Jakie są przeszkody do ważności chrztu?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-03-19 12:10

Dopełnić nie znaczy powtórzyć.
Obrzędy dopełniające nie zmieniają faktu, ze dziecko zostało JUŻ ochrzczone, jak to się mówi - "z wody". Nie chrzci się go po raz drugi. Nie ma polania wodą...
Data chrztu - to ta ze szpitala, z momentu włączania do Kościoła w sposób "skrócony".

Doczytaj:
"Podczas chrztu w nagłych przypadkach stosuje się skróconą formułę chrztu świętego, tak zwany „chrzest z wody”. Chrztu w nagłych przypadkach udziela się natychmiast. Wobec zagrażającej komuś śmierci chrztu może udzielić każdy człowiek, nie tylko ksiądz, ale także rodzice, pielęgniarka czy zupełnie obca osoba.
Polewając wodą wymawia słowa: „N. (tu należy podać imię dziecka), ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”. Jest to tylko obrzęd polania wodą główki dziecka i słowa formy chrztu. Nie ma żadnych dodatkowych obrzędów. Należy pamiętać jednak, że gdy jest udzielony chrzest „z wody”, to gdy niebezpieczeństwo minie należy chrzest uzupełnić w kościele o następujące elementy: znak krzyża, egzorcyzmu, namaszczenia Krzyżmem świętym, białą szatę, błogosławieństwa. I tego może dokonać tylko kapłan (szafarz zwyczajny). Potem rodzice otrzymują zaświadczenie o chrzcie w szpitalu, które będzie potrzebne w parafii pochodzenia dziecka. Dziecko zostaje wpisane w księgę chrztów w swojej rodzinnej parafii, a obrzędy, których nie było w szpitalu zostają uzupełnione na Mszy św. w parafii, po uprzednim umówieniu się z księdzem proboszczem".
http://niedziela.pl/artykul/61300/nd/Chrzest-%E2%80%9Ez-wody%E2%80%9D

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: