logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak rozmawiać z trudną teściowa?
Autor: Iwona (138.68.106.---)
Data:   2018-03-18 13:13

Witam,

Mam niemały problem. Otóż razem z mężem i córeczką mieszkamy z rodzicami. Ogólnie źle nie jest mamy całe piętro do swojej dyspozycji w tym kuchnie i łazienkę. Tesciowie są ludźmi ugodowymi nie klocimy się jak trzeba to w każdej chwili służą pomocą praktycznie w naszych relacjach nie ma się czego uczepic. Jednak jest to malutkie ALE. Mam wrażenie, ze moją teściowa lubi być smutna, cierpiaca i tym samym wywoływać cudze poczucie winy. Są takie chwilę, ze chodzi obrazona, a ja nie mam zielonego pojęcia co może być nie tak. Często płacze, żali się jak to ona dużo poświęca się, dla synów, dla męża, a oni sa tacy niewdzieczni. Wszystkich osadza po swojemu, potrafi powiedzieć coś z podtekstem i na moich rodziców co mnie strasznie boli. Jej zdaniem jak rodzice nie wspierają finansowo dzieci to jest to już dowód na brak miłości z ich strony. Co by się nie działo w cudzym życiu to Ona i tak ma najgorzej, najwięcej cierpiała i najwięcej przeżyła. Nie oszedza w tej kwestii nawet swojego męża i dzieci bo " co oni tam wiedzą o zyciu". Kiedy z mężem straciliśmy dziecko to ani ja ani on nie doczekaliśmy się pytania o samopoczucie jedyną jej reakcją był jej wlasny najwazniejszy ból i opowiadanie jak ona to przeżyła, a my nie przeżyliśmy? Nie umiem niczego jej wytłumaczyć, ani się bronić. To typ człowieka, który uznaje tylko swoje rację i jak staram się wypowiedzieć na dany temat po swojemu to, albo nagle przestaje słuchać, albo mówi abym jej nie denerwowala. Jak kulturalnie rozmawiać z taką osobą, aby nikogo nie obrazić i nie zwariować?

 Re: Jak rozmawiać z trudną teściowa?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-03-26 18:44

"teściowa lubi być smutna, cierpiaca i tym samym wywoływać cudze poczucie winy"

Jeżeli w rodzinie są zdrowe relacje, życzliwość, wzajemny szacunek to nie wpędzaj się w poczucie winy. Może teściowa to typ malkontentki, hipochondryczki.
Jak teściowa przestaje słuchać, uznaj rozmowę za zakończoną i wychodź. Podobnie możesz się zachować na prośbę, żebyś jej nie denerwowała. Idź, zajmij się swoimi sprawami dla zdrowia psychicznego.
W sprawach lekkiej wagi, gdy dojdzie do różnicy zdań, możesz odpuścić, odwrócić uwagę od tematu. Natomiast w sprawach zasadniczych, niezależnie od okazywanego nastroju zachowaj własne zdanie nie ulegając okazywanym negatywnym emocjom.
Uznaj, że jest nieco trudnego charakteru.

Może jest jednak tak, że jest to wołanie o zainteresowanie nią nie tylko jako pomagaczki na każde zawołanie. Może teściowa ma poczucie, że daje z siebie dużo, niewiele otrzymując w zamian, nawet wtedy kiedy to dawanie nie jest oczekiwane i wynika z jej własnej inicjatywy.
Spróbuj uprzedzać oczekiwania teściowej i przy spotkaniu danego dnia zapytaj o samopoczucie, na skargi zdrowotne zaproponuj jakieś rozwiązania medyczne.
Zejdź do teściowej na dół, na luźną towarzyską pogawędkę np. o filmie, wydarzeniach, zainteresowaniach teściowej. Może jakieś dawne opowieści rodzinne jeżeli lubi wspominać. Możesz zapytać o radę ale w lekkim temacie żeby różnica zdań nie doprowadziła do konfliktu. Może jakieś wspólne wyjście.
Zasugeruj mężowi by dał mamie bezinteresownie, bez okazji jakiś drobiazg.
Teściowa może mieć poczucie, że jest tylko do dawania, usługiwania i potrzebuje by dostrzec w niej kogoś więcej.

Może otaczający teściową mężczyźni są nieco gruboskórni i nie okazują wystarczająco serdeczności.
Iwona, użyj swojej kobiecej intuicji. Oceń czy teściowa to lekko toksyczny typ, czy też jest to wołanie o większą bliskość, uznanie, wdzięczność. Zależnie od wyciągniętych wniosków, daj z siebie to co właściwe.
A może to rozwijająca się depresja. Wtedy potrzebna pomoc specjalisty.

 Re: Jak rozmawiać z trudną teściowa?
Autor: Iwona (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-03-26 23:05

Bardzo ładnie napisane. Dziękuję za cenne rady. Już od dawna zastanawiam się nad tym, czy jej zachowanie jest celowe, czy też ma niskie poczucie wartości. Powiem tyle, ze jeśli chodzi o teścia to jako mąż jest dobry, więc nie powinna za dużo narzekać, jeśli chodzi o synów różnie to bywa sa różnice zdań jednak również należą do grupy ludzi ułożonych pamiętają o dniu matki itp.

Widzę się z tesciowa codziennie i zawsze pytam o samopoczucie na dzień dobry. Często również przychodzę ot tak sobie pogadać, ogólnie nie unikam kontaktów. Jednak bardzo często po niektórych spotkaniach mam zepsuty humor czego staram się jej oczywiscie nie okazywać.

Pierwszy raz w swoim życiu mam do czynienia z kimś takim i dlatego jest to dla mnie niezrozumiałe i męczące. Staram się jakoś dopatrzec przyczyny takiego zachowania może to czynniki z przeszłości tak zadziałały, depresję również brałam pod uwagę. Z pomocą specjalisty byłoby ciężko, gdyż teściowa nie chciałaby nawet o tym słuchać. Cechy egocentryzmu również widać jak czarno na białym. Dlatego tak ciężko wyciągnąć jakiekolwiek wnioski, czy jest to krzyk typu; " Ja tu jestem pokażcie mi, ze coś dla was znacze", czy też zwykła próba manipulacji, a nie chce być tego ofiarą bo to strasznie ogranicza moje własne życie ze względów wymuszonego współczucia. Osobiście jestem osobą niekonfliktowa nienawidzę i nie umiem się kłócić. Często ulegam więc teściowej, aby później nie chodziła zadasana bo jest to wtedy dla mnie niekomfortowa sytuacja.

 Re: Jak rozmawiać z trudną teściowa?
Autor: Kasia (195.150.162.---)
Data:   2018-03-27 12:21

Współczuję, wszystkim młodym radziłabym, żeby nie mieszkali u teściów, ale wiem, że to nie zawsze możliwe. Jedyne, co mogę Ci zasugerować, to może żebyś uświadomiła sobie, że prawdopodobnie nigdy nie zadowolisz swojej teściowej. Czasem ktoś wprowadza nas w niesłuszne poczucie winy. Do tego potrzebna jest zdrowa logika oparta na Bożym myśleniu. Czy to, co robisz podoba się Bogu, bo jeżeli jesteś tego pewna, to jest dobrze. To co czynisz w takim razie nie musi podobać się teściowej, ty mam prawo do radości, cieszenia się każdą chwilą swojego życia, a jeżeli ktoś wybiera postawę cierpiętniczą, to już jego wybór. Wiem, że to nie jest takie proste, jak się z kimś przebywa. Młode kobiety są naprawdę bardzo wrażliwe i uważne na matki swoich mężów. Często też szukamy u nich swojej akceptacji, a to nie zawsze jest dane. Nie skupiałabym się na zadowoleniu teściowej, tylko na relacji z Panem Jezusem. Im bardziej zbliżysz się do Pana Boga, będziesz umiała dać swojej teściowej prawdziwą miłość, a nie sztuczne spełnianie jej oczekiwań, bo to może Cię wypalić. To trudna praca, żeby nie ulec jakimś szantażom, aluzjom, nie dać się tym sprowokować i też pewnego rodzaju krzyż.

 Re: Jak rozmawiać z trudną teściowa?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-03-27 21:14

Iwona, a może uprościć sprawę.
W sytuacji kiedy teściowa zaczyna narzekać, spróbuj pokierować rozmowę tak by pokazać dobre strony życia jakie ma. Wyciągaj pozytywne sytuacje rodzinne, chwal to w czym teściowa jest dobra. Możesz wprost zapytać dlaczego ciągle narzeka, co ją smuci- taka szczera kobieca rozmowa. Możesz powiedzieć, że martwisz się jej złym samopoczuciem i pesymistycznym nastrojem a chciałabyś w jakiś sposób pomóc.
Może lepsza jest próba takiej rodzinnej "terapii" niż sytuacja kiedy będziesz miała dosyć takiej malkontentki i zaczniesz ograniczać kontakt.

"a nie chce być tego ofiarą bo to strasznie ogranicza moje własne życie ze względów wymuszonego współczucia."
Nie wymuszaj na sobie współczucia, tylko zapytaj jak możesz pomóc. Może spróbuj sprowokować rozmową do wyłuszczenia konkretów a nie ogólników.

Jak powyższe nie pomoże, to przyjmij, że teściowa ma taką osobowość i przestań obciążać siebie jej nastrojami.

 Re: Jak rozmawiać z trudną teściowa?
Autor: Lola (---.pool85-51-159.dynamic.orange.es)
Data:   2018-03-29 16:12

Nie jesteś odpowiedzialna za emocje teściowej. Może ma taki charakter i już. Może jej czegoś brakuje, coś ją boli (fizycznie, z choroby) coś jej się nie podoba, jednak to nie TY jesteś tą osobą, która może jej pomóc. Obojętnie co byś zrobiła, powiedziała, obojętnie jakbyś się zachowała wszystko może być źle, jeśli ona jest nastawiona negatywnie do życia. Postaraj się być szczęśliwa, nie schodź na dół na siłę, jeśli spotkania z nią Cię przytłaczają. To, że mieszkasz w jej domu na górze, nie znaczy, że masz obowiązek codziennej rozmowy, a tym bardziej wysłuchiwania jej niezadowolenia. Ja np. uważam, że jeśli rodzice muszą pomagać finansowo dorosłemu synowi to znaczy, że źle go wychowali, jest niesamodzielnym i zależnym maminsynkiem (oczywiście mówię o normalnym życiu, nie nagłym wypadku, chorobie, itp.). Różne są punkty widzenia, niekoniecznie musisz się z nią zgadzać na każdy temat.

 Re: Jak rozmawiać z trudną teściowa?
Autor: MM (---.play-internet.pl)
Data:   2018-04-16 09:53

"Jak kulturalnie rozmawiać z taką osobą, aby nikogo nie obrazić i nie zwariować?"

Żeby nikogo nie obrazić, to wysłuchać, czasem coś skomentować, ale raczej nie wchodzić w głębsze dyskusje. Aby nie zwariować - tu gorzej, bo niestety cudze emocje maja na nas wpływ, szczególnie gdy z kimś mieszkamy. Najlepiej szukać kontaktu z teściowa wtedy gdy ma "lepsze" dni i wtedy między wierszami warto podkreślać i przybliżać zalety jej rodziny, których chyba nie dostrzega. Przyda się też dobre słowo o niej samej i o jej poświęceniu, podziękowanie za to co robi.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: