logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę udostępnić on-line?
Autor: FotOla (212.244.145.---)
Data:   2018-03-22 15:41

Jutro jest u mnie droga krzyżowa ulicami miasta i mam pytanie. Czy mogę podczas niej robić zdjęcia, które mam zamiar udostępnić później na stronie parafialnej? Czy może nie wypada robić zdjęć podczas tego nabożeństwa?

 Re: Czy mogę udostępnić on-line?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-03-22 16:57

Bardzo mądre pytanie. Radzę ostrożność. Proszę się zapoznać z prawem dotyczącym ochrony wizerunku.
Nie wiem, czy to fragment najnowszej wersji, proszę samodzielnie poszukać. Nie jestem prawnikiem, ale potrzebowałam kiedyś podobnej informacji. Koleżanka fotografowała dziecko z gromnicą 2 lutego. Potrzebna była do publikacji zgoda rodziców na piśmie.

"Art. 81.

1. Rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.

2. Zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:

1) osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych;

2) osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza|.

http://www.prawoautorskie.pl/roz-10-ochrona-wizerunku-adresata-korespondencji-i-tajemnicy-zrodel-informacji


Wynika z tego, ze jeśli zrobisz mi zdjęcie zbliżone - albo wykadrujesz - i nie będę tylko osobą z pokazywanego na tym zdjęciu tłumu, nie jestem osobą powszechnie znaną sfotografowaną w sytuacji pełnienia funkcji publicznych albo nie otrzymam opłaty za umówione pozowanie, to mam prawo nie zgodzić się na publikację. I mam prawo żądać zdjęcia fotografii ze strony, pewnie i kar dla fotografa itp.

Dopowiedzenie, o tym, co wolno:
https://prakreacja.pl/ochrona-wizerunku/

Dopowiedzenie, o tym, co wolno:
https://prakreacja.pl/ochrona-wizerunku/

 Re: Czy mogę udostępnić on-line?
Autor: aaaaa (---.96.182.243.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-03-22 19:35

To zależy dla kogo robi. Jeśli sama z siebie i chce to udostępnić na stronie parafialnej bez prośby proboszcza niech to będą dobre zdjęcia. Ale jeśli ktoś napisze, że prosi o usunięcie to ma usunąć i pięknie przeprosić obiecując przy okazji zdrowaśkę i całując w stopy. Jeśli w trakcie ktoś jej choćby chamsko powie, że nie chce być na zdjęciach a ona je zrobi z chęcią opublikowania to może mieć kilkutysięczny problem. Jeśli je zrobi, żeby sobie zatrzymać na dysku i przeglądać w samotności to może zrobić jeśli bardzo chce bo można robić każdemu ale nie można publikować. Prawo dotyczy publikacji.
Jeśli robi to jako oficjalny fotograf ze strony parafii to oczywiście może śmiało robić zdjęcia bo każdy uczestnik musi liczyć się z tym, że biorąc udział w wydarzeniu zostanie uwieczniony przez oficjalnego fotografa. Ale gdyby takim była to nie byłoby pytania...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: