logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 KPK kanon 874. Dlaczego rodzic nie może?
Autor: Aś.32 (---.ip.oxynet.pl)
Data:   2018-05-21 22:59

Witam :)
Może mi ktoś wytłumaczyć (tak z czystej ciekawości pytam) dlaczego wg Kodeksu Prawa Kanonicznego swiadkiem bierzmowania dla tej młodej osoby nie moze być ojciec lub matka bierzmowanego? Jest to gdzieś uzasadnione ? A co w przypadku,jeśli nie ma nikogo innego i faktycznie ojciec lub matka zostają świadkiem osoby bierzmowanej? Zostają i tyle,czy tym samym ktos z rodzicow lub ta młoda osoba zaciąga na siebie tym samym np jakąs karę kanoniczną ?A co w przypadku jesli świadkiem bierzmowania zostaje ktos kto nie jest rodzicem,ale np. nie prowadzi sie moralnie,nie chodzi do kosciola itp., ale został poproszony na świadka ,, no i tym samym sobie tym świadkiem zostal. Czy tak samo podlega jakies karze kanonicznej czy tylko dopuszcza sie swietokradctwa (chodzi mi o takie osoby ktore maja na bakier z kościolem i np żyją bez slubu kościelnego). Jak to właściwie jest ????

Kodeks prawa Kanonicznego
Kan. 892 - Wedle możności bierzmowanemu powinien towarzyszyć świadek, który ma troszczyć się, ażeby bierzmowany postępował jako prawdziwy świadek Chrystusa i wiernie wypełniał obowiązki związane z tym sakramentem.

Kan.893 - § 1. Ten może spełniać zadanie świadka, kto wypełnia warunki określone w kan. 874.
§ 2. Wypada, aby świadkiem był ktoś z chrzestnych bierzmowanego.

Kan. 874 - § 1. Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:
1 jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu, i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
2 ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
3 jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
4 jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
5 nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.

http://www.trybunal.mkw.pl/Kodeks%20Prawa%20Kanonicznego.pdf

 Re: KPK kanon 874. Dlaczego rodzic nie może?
Autor: Rafał (78.133.200.---)
Data:   2018-05-22 08:46

No i klops. Świadkiem bierzmowania nie może być rodzic, bo rodzic nie może być chrzestnym.
Zastanówmy się dlaczego chrzestnym nie może być rodzic. To logiczne, chrzestny ma wspomagać rodziców w wychowaniu w wierze albo nawet ich w tym zastąpić, gdy rodzic (albo jego wiara) umrze.
Rozciągnijmy analogię na bierzmowanie. Świadek - jak sama nazwa wskazuje - ma świadczyć, że zostałeś bierzmowany. Rodzic - jeśli wierzący - to i tak zaświadczy, chodzi aby w razie czego mieć jednego świadka więcej(?) - tak to widzę.
Ponadto podczas udzielania bierzmowania, świadek kładzie swoją rękę na ramieniu bierzmowanego jako znak, że będzie mu służył radą i pomocą. I tu znowu - jak przy chrzcie - ma wspomóc albo zastąpić w tym rodziców.

 Re: KPK kanon 874. Dlaczego rodzic nie może?
Autor: Aś.32 (---.ip.oxynet.pl)
Data:   2018-05-22 12:56

Dziekuję Rafale za logiczne wytlumaczenie :) Jak tak na to teraz patrze, to ma to sens ;) Ale w takim razie co w przypadku, jesli faktycznie tak sie zdażylo, że rodzic jednak zostal tym świadkiem, to co wtedy? Zostal wpisany do ksiąg parafialnych, położyl rękę na ramieniu bierzmowanego i tyle? Czy tak jak w moim pytaniu zaciągnął tym samym na siebie np. jakąs karę kościelną? A co w przypadku jesli świadkiem została osoba, ktora ma niewiele wspólnego z Kosciołem? Zostala poproszona i tyle i zostala świadkiem? Tez zaciąga na siebie jakąs karę koscielną? Chodzi mi właśnie o te dwie konkretne sytuacje, bo spotkałam się z takimi w moim srodowisku.

 Re: KPK kanon 874. Dlaczego rodzic nie może?
Autor: barbara (---.siedlce.vectranet.pl)
Data:   2018-05-23 14:33

pytała księdza i pozwolił
/.../

Najlepiej zapytać u źródła, u cytowanego księdza.
moderator

 Re: KPK kanon 874. Dlaczego rodzic nie może?
Autor: A-Mail (91.234.12.---)
Data:   2018-05-27 16:26

(...)

---
Proszę zwrócić uwagę na:

Kan.893 - § 1. Ten może spełniać zadanie świadka, kto wypełnia warunki określone w kan. 874

z-ca moderatora

 Re: KPK kanon 874. Dlaczego rodzic nie może?
Autor: Aninna (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-07-15 12:20

http://parafia.rawa-maz.pl/uploads_wp/2016/05/swiadkowie.pdf

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: