logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Starokatolicy - czy mają ważne święcenia?
Autor: Piotr (---.ip-point.pl)
Data:   2018-06-05 20:41

Zastanawia mnie jedna sprawa. Czytałem, że Kościoły starokatolickie mają ważne sakramenty zachowując sukcesję apostolską. Jak więc się mają do tego udzielane w dużej części nich święcenia kobiet? O ile wiem ważnie wyświęcony może być tylko mężczyzna. Rodzi się więc pytanie o realność sakramentów w tychże Kościołach. O ile wiem święceń kobiet nie dopuszczają tylko polskokatolicy, mariawici (płoccy) i starokatolicy słowaccy.

 Re: Starokatolicy - czy mają ważne święcenia?
Autor: ??? (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2018-06-10 02:15

To dobre pytanie, biorąc pod uwagę doktrynę tego Kościoła, a właściwie Kościołów. Jak ktoś, kto uważa że Kościół katolicki na SW I odszedł od tradycji Kościoła pierwszych wieków i dlatego się od niego odłączył, uznając tylko Pismo Święte, ustalenia pierwszych soborów ekumenicznych i najstarszą tradycję kościelną, może wyświęcać kobiety, czy "błogosławić sakramentalnie małżeństwa jednopłciowe"? (W cudzysłowie, bo gdyby to określić poprawnie teologicznie to już by dzisiaj było niezrozumiałe). To pytanie należałoby zadać schizmatykom, a nie rzymskim katolikom. Katolicy mają teraz inne problemy (np. niespodziewany "dar rozeznania", który "załatwia" teologię {Prymat daru rozeznania nad Bożymi przykazaniami jako nowy dogmat wiary katolickiej? Pożyjemy, zobaczymy}). A Kościół katolicki w Polsce to już w ogóle ma zupełnie INNE problemy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: