logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zadośćuczynić po ćwierwieczu?
Autor: Paweł (31 l.) (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-06-09 09:50

Witam,

mam wiele wątpliwości w temacie zadośćuczynienia. 23-24 lata temu, na początku podstawówki niesłusznie oskarżyłem kogoś o przemoc, ta osoba miała nawet obniżone sprawowanie. Potem relacje z tą osobą miałem normalne, nawet przyjazne. Jak mogę dziś zadośćuczynić? Przypominać jako 31-latek o sprawie z pierwszej, czy drugiej klasy SP i przeprosić? Czy np. ofiarować post, modlitwę, jednodniową pielgrzymkę? To drugie rozwiązanie wydaje się mniej "wstydliwe", ale czy to pierwsze jest lepsze?

 Re: Jak zadośćuczynić po ćwierwieczu?
Autor: Paula (---.gdansk.vectranet.pl)
Data:   2018-06-09 16:37

Myślę, że mógłbyś powiedzieć, że myślisz o tym czasem, do dziś głupio Ci, czy Ci się poczucie winy odzywa, czy jak. Pomyślałeś, że ulży Ci, jeśli wprost o tym powiesz tej osobie, przeprosisz; chciałbyś też coś zrobić, żeby zadośćuczynić.

 Re: Jak zadośćuczynić po ćwierwieczu?
Autor: Magdalena (---.centertel.pl)
Data:   2018-06-09 16:50

Pawle,

Na Twoim miejscu powiedziałabym koledze o tym incydencie sprzed lat - ze jednak "aniołkiem" nie byłeś i do dzisiaj o tym pamiętasz.
A tak na poważnie, to kto wówczas był? A może i kolega coś dorzuci ze swojej "łączki"... Kto wie? To lata szkolne, lata, w których robiło się różne dziwne i śmieszne rzeczy. Często wychowawcy, nauczyciele, profesorowie, dopiero po wielu latach dowiadywali się od swoich podopiecznych o "kreatywnych" pomysłach kiedyś tak bardzo skrywanych.
No cóż, tak bywało. Życzę odwagi. Modlitwa z pewnością pomoże Ci pokonać stres.

Pozdrawiam

 Re: Jak zadośćuczynić po ćwierwieczu?
Autor: Kitty (---.play-internet.pl)
Data:   2018-06-09 19:57

Ja bym tego nie rozgrzebywała, chyba, że konsekwencje ciągną się po dziś dzień. Możesz zobowiązać się np. do codziennego odmawiania Różańca w intencji tej osoby i jej bliskich, np. przez najbliższy miesiąc.

 Re: Jak zadośćuczynić po ćwierwieczu?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-06-09 21:25

Jeśli już koniecznie chcesz zadośćuczynić za coś, co zrobiłeś jeszcze jako uczeń szkoły podstawowej (31-24=7) to najlepiej pomódl się w intencji tej osoby. No i gratuluję pamięci, skoro potrafiłeś sobie o tym przypomnieć po tylu latach.

 Re: Jak zadośćuczynić po ćwierwieczu?
Autor: A2 (---.dynamic-ra-02.vectranet.pl)
Data:   2018-06-09 23:56

Takie sprawy rozstrzyga kapłan podczas spowiedzi.

 Re: Jak zadośćuczynić po ćwierwieczu?
Autor: ??? (---.17-3.cable.virginm.net)
Data:   2018-06-10 01:52

Proponuję bezwzględnie zastosować się do rad spowiednika w tej sprawie.

 Re: Jak zadośćuczynić po ćwierwieczu?
Autor: ... (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-06-15 17:07

Paweł

Czy obniżone sprawowanie wynikało z Twojego osądu?

Jeśli osoba, która niesłusznie została oskarżona i się o tym dowiedziała, mogła przebaczyć, ale jeśli macie nadal kontakt ze sobą, emocje i pewnego rodzaju niechęć mogła pozostać, pomimo relacji normalnych czy wręcz przyjaznych (jedno nie wyklucza drugiego).

Przyznanie się do błędu na pewno wymaga odwagi. Nie wiem jaki był Twój motyw niesłusznego potraktowania i jeśli nadal rozmawiacie, możesz na początek napomknąć, czy wrócić do tematu Szkoły Podstawowej i obserwować reakcję tej osoby. Przed rozmową warto pomodlić się np. o natchnienie Ducha Świętego lub do swojego Anioła Stróża i pozwolić pokierować sobą.
Skoro o tym teraz piszesz, po tak długim czasie, widać nie daje Ci to spokoju. Może warto podjąć trud i wybrać pierwsze rozwiązanie, a słowo "przepraszam" dobrze świadczy o jego nadawcy i szacunku do odbiorcy.

Mądrych decyzji.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: