logo
Sobota, 20 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy powinnam ostrzec księży przed nim?
Autor: Agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-06-21 16:38

Czy ksiądz w konfesjonale, spowiadając penitenta, którego zna może zadawać pytania o grzechy, których ten nie powiedział, a o których ksiądz wie?
Znam chłopaka, który naczytał się różnych objawień i nie trafiają do niego żadnego logiczne argumenty, uważa się za bardziej oświeconego i mającego "wiedzę od Jezusa i Maryi". Eh, naprawdę to co robi jest przerażające i co te objawienia zrobiły z jego myśleniem, posuwa się np. do nazywania papieża antychrystem. Księża w mojej parafii go znają, ale zaczął ostatnio chodzić do innych jeszcze kościołów w mieście, gdzie nie wszyscy księżą wiedzą, co on mówi i w co wierzy. i zastanawiam się, czy powinnam powiedzieć tym kapłanom, ktorzy go nie znają o nim? Bo on przychodząc do spowiedzi widocznie nie wymienia grzechów związanych z tym, że wierzy w jakieś nieuznane objawienia itd. - czy kapłan który go zna ma prawo pytać o te grzechy? Pytam, ponieważ jak napisałam, zastanawiam się czy powinnam ostrzec innych księży przed nim.
Mam nadzieję, że nie napisałam tego w zbyt zagmatwany sposób...
Bóg zapłać za odpowiedzi

 Re: Czy powinnam ostrzec księży przed nim?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2018-06-21 17:44

Księża sobie poradzą, dorośli są :)

 Re: Czy powinnam ostrzec księży przed nim?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-06-21 20:32

"Czy ksiądz w konfesjonale, spowiadając penitenta, którego zna może zadawać pytania o grzechy, których ten nie powiedział, a o których ksiądz wie?"

Ksiądz w konfesjonale zadaje czasem pytania precyzujące, odnoszące się do grzechów już wyznanych, albo nieumiejętnie określonych przez penitenta. Na pewno jednak nie prowadzi "przesłuchania" w stylu: "Zrobiłeś to? A to? A może jeszcze to?"

"Znam chłopaka, który naczytał się różnych objawień i nie trafiają do niego żadnego logiczne argumenty, uważa się za bardziej oświeconego i mającego "wiedzę od Jezusa i Maryi".

W takim razie, jeśli możesz, spraw aby odstawił te swoje "lektury" fałszywych objawień. Fałszywych, bo w żadnym objawieniu ani Jezus, ani Maryja nie podważaliby wiarygodności Kościoła (to odnośnie do "papieża-antychrysta"). Oni nie kłamią.

"Księża w mojej parafii go znają, ale zaczął ostatnio chodzić do innych jeszcze kościołów w mieście, gdzie nie wszyscy księżą wiedzą, co on mówi i w co wierzy. i zastanawiam się, czy powinnam powiedzieć tym kapłanom, ktorzy go nie znają o nim? Bo on przychodząc do spowiedzi widocznie nie wymienia grzechów związanych z tym, że wierzy w jakieś nieuznane objawienia itd".

Nie "nastawiaj" księży przeciwko temu chłopakowi, tylko sama szerze z nim porozmawiaj. Jeśli obawiasz się tego kroku, weź ze sobą jeszcze jedną osobę, którą oboje znacie. Taka rozmowa może nie tylko odkryć przed nim fałsz tego, co czyta, ale również pomóc mu zrozumieć, że nie powinien tak robić. Mogłoby bowiem być tak, że gdyby ni stąd ni zowąd nieznany mu dotąd ksiądz zadał pytanie o jego obecne zainteresowania, on mógłby się przestraszyć. I osobiście podejrzewam, że strach nie skłoniłby go do zaprzestania tego, co robi. Mógłby po prostu przestać mówić o tym na spowiedzi. A w ten sposób pogrążałby się stopniowo coraz bardziej.
Tak jak mówiłem, na początek Ty sama z nim porozmawiaj.

 Re: Czy powinnam ostrzec księży przed nim?
Autor: aaaaa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-06-21 21:15

W sensie, że podsłuchujesz spowiedzi tego chłopaka? Bo skąd byś wiedziała z czego on się spowiada? Czy może czytasz ludziom w myślach?

Według mnie ksiądz nie może pytać o takie rzeczy - nie może wykorzystywać informacji spoza "konfesjonału".

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: