logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy nowennę można 'odmawiać' słuchając jej z mp3?
Autor: niepewna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2018-07-12 11:43

Pytanko, czy można "odmawiać" Nowennę Pompejańską - słuchając różańca mp3 - a w tym samym czasie pracować, gotować, spacerować.. Czy trzeba raczej samemu odmawiać "Zdrowaśki" w tym czasie nic nie robiąc poza rozważaniem różańca. Dziękuję za podpowiedź.

 Re: Czy nowennę można 'odmawiać' słuchając jej z mp3?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-07-12 17:00

Była bym za odmawianiem, nie tylko za całkiem biernym słuchaniem. To dla mnie nie jest równoważny zamiennik. Oni, ci z nagrania, odmawiają, a ja tylko słucham? Co się dzieje z moją świadomością, z moją myślą, uwagą?
To jest różnica między udziałem a biernością. Dać coś od siebie.

Ale odmawiać można, np. spacerując. Czy i co Ci przeszkadza odmawiać na spacerze BEZ nagrania, samodzielnie? Po co dodatkowy bodziec?
Jest w tej chwili wielu ludzi uciekających od ciszy. Coś musi im grać, mówić, pobrzękiwać cokolwiek. Nie zawsze pamiętają treści. Nie angażują się. Ot, brzmienie. Medium towarzyszące. Zastanów się może, czy to nie coś z tych rzeczy.

Czy można przy pracy, to zależy od typu pracy. Przy obieraniu ziemniaków i przyszywaniu guzików, przy prasowaniu - da się, o ile umiesz pogodzić te czynności i się nie rozpraszasz. Czy koszuli nie przypalisz, zmianę tajemnicy zauważysz. Nagranie o tyle pomaga, że np. "samo" liczy za nas dziesiątki, gdy ręce mamy zajęte.
Przy redagowaniu tekstu, przy pracy koncepcyjnej, wymagającej skupienia intelektualnego - już wg mnie nie da się symultanicznie a uczciwie odmówić czegokolwiek bez uszczerbku dla pracy. Poza tym, nie chodzi o samą recytację zdrowasiek, ale i o skupienie myśli przy tajemnicach różańcowych.

 Re: Czy nowennę można 'odmawiać' słuchając jej z mp3?
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2018-07-13 10:59

Przypomina mi się anegdota - dwóch mnichów postanowiło się zwrócić do opata z prośbą, czy mogą palić fajkę podczas modlitwy. Okazało się, że jednemu opat odmówił i zwymyślał go za głupie pomysły, a drugiemu pozwolił, w dodatku pochwalił go za wprowadzenie dobrych elementów do jego nałogu.
- Jak to zrobiłeś? - spytał ten pierwszy
- Zapytałem opata, czy kiedy palę sobie fajkę, mogę przy okazji odmawiać modlitwy...

Więc odpowiedź na Twoje pytanie brzmi "to zależy".
Jeżeli chcesz wprowadzić nieco uświęcenia do prozaicznych czynności takich jak gotowanie, czy sprzątanie i słuchać w tym czasie nagrania różańca - to jak najbardziej. Ale jeśli chcesz podczas odmawiania różańca upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu i przy okazji uporać się ze stertą naczyń w kuchni - to nie bardzo.

 Re: Czy nowennę można 'odmawiać' słuchając jej z mp3?
Autor: A2 (---.dynamic-ra-02.vectranet.pl)
Data:   2018-07-15 23:17

W modlitwie nie chodzi o samą modlitwę, ale o relację z Panem Bogiem. Modlitwa jest tylko drogą do tej relacji.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: