logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy dziecku można udzielić sakramentu namaszczenia?
Autor: Stanisław (---.play-internet.pl)
Data:   2018-07-20 23:47

Dziecko moich przyjaciół zostało ochrzczone z wody w szpitalu z uwagi na niebezpieczeństwo śmierci.

Chrztu dokonał kapłan katolicki zatem jak będzie wyglądał chrzest w parafii?

Rodzice dziecka widzą ratunek w sakramencie namaszczenia chorych!
Najważniejsze zatem jest dla mnie pytanie o sakrament namaszczenia! Czy w opisanych okolicznościach ksiądz może udzielić namaszczenia chorych dziecku "nie w pełni" ochrzczonemu?

 Re: Kiedy dziecku można udzielić sakramentu namaszczenia?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2018-07-21 10:10

Dziecko jest "w pełni ochrzczone".

 Re: Kiedy dziecku można udzielić sakramentu namaszczenia?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-07-21 12:06

Stanisławie, sakrament chrztu jest niepowtarzalny. Udziela się go raz, jego szafarzem jest zwykle kapłan lub diakon. Istnieje jednak sytuacja niebezpieczeństwa śmierci, w której sakramentu chrztu może udzielić każdy człowiek mający właściwą intencję. Sakrament chrztu, będący sakramentem niepowtarzalnym, został więc udzielony - co w takiej sytuacji chcesz czynić po raz drugi i dlaczego?

Sakramentu namaszczenia chorych można udzielić dziecku, które osiągnęło zdolność używania rozumu i znajduje się w niebezpieczeństwie śmierci.

Kodeks Prawa Kanonicznego:

Kan. 1004 - § 1. Namaszczenia chorych można udzielić wiernemu, który po osiągnięciu używania rozumu, znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci na skutek choroby lub starości.

http://www.zaufaj.com/prawo-kanoniczne/56.html#9

 Re: Kiedy dziecku można udzielić sakramentu namaszczenia?
Autor: martaaa (---.play-internet.pl)
Data:   2018-07-21 15:11

Trzeba iść do proboszcza i zgłosić, że dziecko było ochrzczone z wody w szpitalu i wtedy dokonuje się takiego obrzędu, który się nazywa "przyniesienie do kościoła dziecka już ochrzczonego" jak to wygląda to proboszcz wszystko powie.
To nie jest tak, że ono jest nie w pełni ochrzczone, w tym dopełniającym obrzędzie chodzi o to by dziecko przyjąć oficjalnie i uroczyście do wspólnoty Kościoła.


"Może się zdarzyć, że w niebezpieczeństwie śmierci dziecko zostało ochrzczone przez świeckiego szafarza w domu lub w szpitalu i potem odzyskało zdrowie. Co należy zrobić w takiej sytuacji? We wcześniejszej praktyce, kiedy rodzice przynosili do kościoła dziecko już ochrzczone prywatnie w domu lub w szpitalu w niebezpieczeństwie śmierci, kapłan dokonywał tak zwanego „uzupełnienia lub dopełnienia obrzędu chrztu”. Obrzęd ten, poza opuszczeniem aktu chrztu i niewielkimi zmianami w tekstach modlitewnych, niczym się nie różnił od zwykłego obrzędu chrztu. Można było odnieść wrażenie, że chrzest udzielany w niebezpieczeństwie śmierci był jakby mniej skuteczny.

W nowej księdze liturgicznej „Obrzędy chrztu dzieci” opracowanej po liturgicznej reformie Soboru Watykańskiego II nie ma już mowy o „uzupełnieniu obrzędu chrztu”, ale o „przyniesieniu do kościoła dziecka już ochrzczonego”. Struktura tego obrzędu jest podobna do liturgii chrztu udzielanego w kościele, a poszczególne gesty i modlitwy wyraźnie podkreślają, że dziecko jest już ochrzczone i włączone do wspólnoty ludu Bożego. W pierwszej części obrzędu, rodzice odpowiadają na pytanie o imię dziecka oraz wyjaśniają, że przynieśli swoje dziecko do świątyni, aby parafia dowiedziała się, że dziecko zostało przyjęte do Kościoła. Mogą też powiedzieć, że ich dziecko jest już chrześcijaninem lub że zostało już ochrzczone. Następnie kapłan przypomina rodzicom i chrzestnym o ich obowiązkach wynikających z faktu chrztu ich dziecka. Po deklaracjach rodziców i chrzestnych, że są świadomi chrzcielnych obowiązków, kapłan dziękuje Bogu za włączenie dziecka do wspólnoty Kościoła i wraz z rodzicami i chrzestnymi czyni znak krzyża na głowie dziecka.

Liturgia słowa odbywa się tak jak w liturgii chrzcielnej celebrowanej w kościele. Tworzą ją czytania biblijne, homilia, modlitwa powszechna i litania do świętych. Tę cześć obrzędu kończy modlitwa dziękczynno-błagalna. Motywem dziękczynienia zanoszonego do Boga jest opieka opatrzności Bożej, jakiej dziecko doznało w chorobie oraz łaska zbawienia udzielona mu w sakramencie chrztu. Jednocześnie Kościół prosi Boga o opiekę nad dzieckiem w niebezpieczeństwach życia doczesnego oraz w walce o osiągnięcie Królestwa Bożego.

Bezpośrednio po tej modlitwie celebruje się tak zwane obrzędy wyjaśniające, czyli namaszczenie olejem Krzyżma Świętego, włożenie białej szaty i wręczenie zapalonej świecy. Na zakończenie, przechodzi się do ołtarza, gdzie odmawiana jest Modlitwa Pańska i przyjęcie uroczystego błogosławieństwa.

Należy zauważyć, że obrzęd ten jest dostosowany do rzeczywistej sytuacji dziecka już ochrzczonego. Nie ma mowy o powtarzaniu czy uzupełnianiu chrztu, gdyż Chrzest udzielony w szpitalu lub w domu w niebezpieczeństwie śmierci jest ważny i przynosi dziecku te same konsekwencje, co chrzest udzielony w kościele".

Żródło: http://www.parafiawydrza.sandomierz.opoka.org.pl/katecheza_niedzielna.html

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: