logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Odpust. Nie odróżniam skutów duchowych od np. zdrowotnych.
Autor: Łukasz (---.polkowice.vectranet.pl)
Data:   2018-07-25 17:20

Moje pytanie jest następujące. Co daje odpust zupełny? Wiele razy czytałem, że jest to darowanie kar doczesnych za grzechy, a kary to inaczej skutki grzechu.
Jednak rodzi mi się w głowie sytuacja, że ktoś brał narkotyki, zniszczył sobie zdrowie i już go nie odzyska. Ktoś popełnił grzech nieczystości i już do poprzedniego stanu nie wróci, Także brak zdrowia, czy brak możliwości ofiarowania daru czystości małżonkowi/ małżonce jest skutkiem grzechu. Jak ma się do takich sytuacji odpust?
pozdrawiam

 Re: Odpust. Nie odróżniam skutów duchowych od np. zdrowotnych.
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2018-07-25 21:33

To nie tak. Dzięki odpustowi zyskujesz odpuszczenie kary doczesnej, czyli czyśćcowej. Tak jak nasze obecne życie nazywamy doczesnym, bo trwa do jakiegoś określonego, znanego Bogu momentu, tak samo kara czyśćcowa ostatecznie dobiega końca. Czyli jest doczesna. Rozłóż słowo, które sprawia Ci problem na dwa, z których tak naprawdę się ono składa: doczesny = do czasu, a trudności z jego zrozumieniem znikną.

 Re: Odpust. Nie odróżniam skutów duchowych od np. zdrowotnych.
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2018-07-26 00:45

Odpust nie jest mechanizmem naprawiania funkcjonujących w naszym obecnym, cielesnym życiu pozaduchowych skutków zła. Odpust nie polega na tym, że osoba, która zniszczyła sobie zdrowie fizyczne, zdrowie takie odzyska. Ktoś, kto przegrał furę pieniędzy i zniszczył życie rodzinie, nie obudzi się z miliardem na koncie. Zdrajca nie przestanie być człowiekiem, który zdradził. Odpust dotyczy darowania nam wszystkich (zupełny) lub niektórych (częściowy) kar, które cierpielibyśmy w czyśćcu. O ile, rzecz jasna, mielibyśmy tam trafić wskutek naszych grzechów, przebaczonych już przez Pana Boga, ale niosących konsekwencje w postaci kary odbywanej po śmierci. Czyli, może nieco łopatologicznie i w uproszczeniu: odpust może nam skrócić wykonywaną po śmierci drogę do szczęścia, do nieba.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: