logo
Czwartek, 28 marca 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Psalmy królewskie - które to utwory?
Autor: Malgorzata (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2018-07-31 05:53

Szczęść Boże,
Mam pytanie odnośnie Księgi Psalmów, a konkretnie sformułowania ze wstępu do niej, gdzie jest napisane:

Nie ulega też wątpliwości, iż psalmy zbierano według rodzajów literackich (np. por. zwartą grupę psalmów "stopni" lub "wstępowań" oraz psalmów "królewskich"). Ogólne określenie psalmów jako "Psałterza Dawidowego" nie należy rozumieć w sensie wyłączności autorstwa wielkiego króla, lecz jako uwydatnienie jego wielkiej roli w powstawaniu księgi.

Otóż o ile psalmy stopni są precyzyjnie oznaczone (a przypuszczam iż psalmy wstępowań to to samo?) o tyle nie potrafię zlokalizować Psalmów królewskich, bo chyba nie są tożsame z Dawidowymi i Salomona?
Gdyby ktoś mógł sprecyzować mi, które dokładnie są to utwory - z góry Bóg zapłać.

 Re: Psalmy królewskie - które to utwory?
Autor: Kalina (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2018-07-31 19:55

Posłużę się podpowiedzią:

https://wrokprzezbiblie.wordpress.com/2013/11/11/rodzaje-psalmow/

 Re: Psalmy królewskie - które to utwory?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-08-01 03:33

Według większości komentatorów do tych psalmów należą Ps 2; 18; 21; 45; 72; 101; 110; 144,1-11, aczkolwiek mogło być ich więcej, tylko na przestrzeni dziejów utraciły swój królewski charakter i uległy "nowemu odczytaniu" czy "demokratyzacji" (np. Ps 23). (informacja z str. 484. i 485. w „Katolickim Komentarzu Biblijnym”, prac. zbiorowa, Oficyna Wydawnicza „Vocatio”, Warszawa 2001)

 Re: Psalmy królewskie - które to utwory?
Autor: Malgorzata (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2018-08-01 18:46

Dziękuję za odpowiedzi. Chyba już byłam na stronie podanej w linku, ale tam były przykłady a potrzebowałam wszystkich. Dziękuję za wymienione psalmy. Wczoraj zauważyłam iż w przypisanych do kilku Ps było oznaczone - królewski, więc przejrzę jeszcze wszystkie po kolei ;)

 Re: Psalmy królewskie - które to utwory?
Autor: G_JP (---.nycmny.fios.verizon.net)
Data:   2018-08-01 19:16

Według Wprowadzenia do Księgi Psalmów w Biblii Paulistów:

"3) psalmy królewskie, które sławią królowanie Boga (np. Ps 47; 93 – 99), przejawiające się także w rządach dynastii Dawida (np. Ps 2; 18; 21; 45; 89; 110; 132)."

(Biblia Paulistów jest dostępna tutaj www.słowokróla.pl lub http://www.verbumregis.pl/ )

 Re: Psalmy królewskie - które to utwory?
Autor: Gosia (---.wieszowanet.pl)
Data:   2018-08-05 16:20

Gatunki literackie psalmów to skomplikowana sprawa, bo powstawały one długo, były adaptowane. Nie ma zgodności wśród biblistów. To nie jest sprawa natchniona, tylko akademicka. Próbuje się je podzielić na grupy, co nie znaczy, że psalmiści sami je do tych grup chcieli przypisać, choć na pewno stosowano pewne schematy. Mnie dziwi, że Biblia Paulistów wrzuca razem dwie różne grupy utworów [wpis G_JP].

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: