logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kto mi napisze modlitwe Ojcze Nasz?
Autor: Aleksandra (---.centertel.pl)
Data:   2018-10-12 17:43

Szczęść Boże,
Prośba - kto mi napisze modlitwe Ojcze Nasz

 Re: Kto mi napisze modlitwe Ojcze Nasz?
Autor: fx (---.dyn.optonline.net)
Data:   2018-10-12 18:32

Ewangelisci już to zrobili...

 Re: Kto mi napisze modlitwe Ojcze Nasz?
Autor: sstaszek (89.231.140.---)
Data:   2018-10-12 18:38

Katechizm KK, MODLITWA PAŃSKA "OJCZE NASZ"

2759 "Gdy Jezus przebywał w jakimś miejscu na modlitwie i skończył ją, rzekł jeden z uczniów do Niego: <<Panie, naucz nas modlić się, jak i Jan nauczył swoich uczniów>>" (Łk 11, 1). W odpowiedzi na tę prośbę Pan powierza swoim uczniom i swojemu Kościołowi podstawową modlitwę chrześcijańską. Św. Łukasz podaje krótki jej tekst (pięć próśb), św. Mateusz natomiast wersję poszerzoną (siedem próśb). Tradycja liturgiczna Kościoła przyjęła tekst św. Mateusza (Mt 6, 9-13):

Ojcze nasz, któryś jest w niebie,
święć się imię Twoje;
przyjdź Królestwo Twoje;
bądź wola Twoja jako w niebie, tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj;
i odpuść nam nasze winy,
jako i my odpuszczamy naszym winowajcom;
i nie wódź nas na pokuszenie,
ale nas zbaw ode Złego.

2760 Bardzo wcześnie przyjął się w liturgii zwyczaj dodawania doksologii na zakończenie Modlitwy Pańskiej. W Didache: "Bo Twoja jest potęga i chwała na wieki". Konstytucje Apostolskie dodają na początku "Królestwo" i ta właśnie formuła została aktualnie przyjęta w modlitwie ekumenicznej. Tradycja bizantyjska po "chwała" dodaje: "Ojca, Syna i Ducha Świętego". Mszał Rzymski rozwija ostatnią prośbę w wyraźnej perspektywie "oczekiwania błogosławionej nadziei" (Tt 2, 13) oraz przyjścia naszego Pana Jezusa Chrystusa, potem następuje aklamacja wypowiadana przez zgromadzenie albo powtórzenie doksologii z Konstytucji Apostolskich.

 Re: Kto mi napisze modlitwe Ojcze Nasz?
Autor: Ktoś (---.147.4.96.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2018-10-12 19:13

Nie wiem, skąd Moderatorzy biorą cierpliwość, podziwiam i zazdroszczę.
Aleksandro, skoro potrafisz napisać post na tym forum, to na pewno potrafisz też użyć wyszukiwarki internetowej, żeby znaleźć odpowiedź na swoje pytanie. Wspominałaś w poprzednich wpisach, że korzystasz z modlitewnika, tam też znajdziesz tę modlitwę.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: