logo
Czwartek, 18 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: _ja_ (---.147.98.255.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-07-17 20:56

Czemu Bóg nie odpowiada na pytania "Dlaczego"?

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: B. (---.191.81.66.ipv4.supernova.orange.pl)
Data:   2019-07-17 22:20

Jak to nie odpowiada? Odpowiada, w Piśmie Świętym.
Rozumiem, że chodzi Ci o sprawy religijne.

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: Katja (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2019-07-17 23:16

Bóg odpowiada na pytanie "Dlaczego?" ale niejednokrotnie na tę odpowiedź trzeba długo czekać. Odpowiedź sama w końcu przychodzi do pytającego czy to w jego własnych myślach czy poprzez inne osoby czy różne wydarzenia.

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: ???? (---.centertel.pl)
Data:   2019-07-18 00:20

Jestem wdzięczna za to pytanie! Właśnie dziś (a raczej już wczoraj, bo jest po polnocy) nad tym myślałam... W moim doswiadczeniu jest bowiem dokładnie tak samo! Bóg odpowiada niemal na wszystkie moje pytania; ale na pytanie "dlaczego" nie odpowiada...

Ktoś ma wiedzę, daczego tak jest?

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: mk (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2019-07-18 08:09

Bo i tak tego nie zrozumiemy, przez to że Bóg ma szerszą perspektywę?

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: Hanna (---.wtvk.pl)
Data:   2019-07-18 11:56

Myślę, że to jest pytanie z cyklu: czemu Pan Bóg jest jaki jest?

Twardo: nie odpowiada, bo nie musi. Bo jest wolny. Bo jest inny niż nam się wydaje. Większy, niepojęty. Bo ma inne zdanie niż oczekujemy. Bo wie lepiej, co jest ważne, także - co dla nas dobre.

Ktoś mądry powiedział mi kiedyś i mocno to zapamiętałam: nie pytaj: dlaczego, nie warto, prawdopodobnie nie dojdziesz do tego albo jeśli nawet, to nie posunie Cię to do przodu. Pytaj: PO CO? W JAKIM CELU?
Odpowiedź na takie pytanie, nieraz po latach, jednak do mnie przychodzi. Nie twierdzę, że to uniwersalna zasada, ale mi osobiście bardzo pomaga.

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: psx (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2019-07-18 12:42

Chyba jednak zależy od pytań. Pytając dlaczego, pytamy o powód danej sytuacji, stanu. Jesteście pewni, że Wam nie mówi o powodach danego problemu? Mnie odpowiada bardzo często.

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-07-18 14:33

Zbyt ogólne zagadnienie. Co znaczy odpowiada?
????, jak odpowiada na inne Twoje pytania? Jakiego typu?

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: ???? (---.centertel.pl)
Data:   2019-07-18 16:19

Przykład pytania: Zapytałam ktoregoś dnia, modląc się wcześniej o odpowiedź (i o ochrone Maryi przed ewentualnym kłamstwem w odpowiedzi): "czy mam isc do kościoła mimo zmęczenia (w dzień powszedni)?". Na to znalazłam psalm 148, a w nim slowa "Pan pomnaża moc swego ludu". Poszłam wiec, kompletnie wbrew sobie, a potem - ku swojemu zdziwieniu - wracałam z kościoła już bez osłabienia fizycznego i napelniona pokojem. Podobnie, gdy pytam, czy mam isc na jakieś spotkanie - też mówi: tak, czy nie. Odpowiada też przez wydarzenia; odpowiada przez ludzi, ktorzy o niczym nie mieli prawa wiedziec, a "przez przypadek" odpowiadają na moje pytania... różnie. Ale już jak pytam - np.- dlaczego coś się nie układa, to nie odpowiada. Przychodzi jedynie z pociechą, że kiedyś sie ułoży. Nie odpowiada, kiedy. Nie odpowiada, dlaczego Jego obietnice, ze się ułoży, wciąż nie spełniają się.

Ktoś ma podobnie?

Ktoś ma inaczej?

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: Mateusz (84.38.84.---)
Data:   2019-07-18 18:20

"Przychodzi jedynie z pociechą, że kiedyś sie ułoży. Nie odpowiada, kiedy. Nie odpowiada, dlaczego Jego obietnice, ze się ułoży, wciąż nie spełniają się.

Ktoś ma podobnie?

Ktoś ma inaczej?"

Na tym, że "kiedyś się ułoży" opiera się nadzieja. To po pierwsze. Bóg lepiej wie, co jest dla nas dobre i my sami też w końcu zaczynamy to rozumieć - wcześniej, albo później. To po drugie.

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: Margaret (---.wieszowanet.pl)
Data:   2019-07-19 11:33

????, aha. Takie bardziej codzienne pytania. Mogą być też w stylu "co mam studiować, gdzie pracować, kogo poślubić". Słyszałam o takich, którzy pytają, czy otworzyć okno lub czy kupić dżinsy.
Na konferencję o. Grzegorza Kramera SJ trafiłam niedawno (klik). Może nie całkiem na temat, ale coś obok.

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: Asia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-07-20 13:18

Dlaczego nie odpowiada? Bo pewnie i tak byśmy tego nie zrozumieli. Bóg nas dobrze zna i wie, co jest dla nas dobre. Może ta odpowiedź byłaby dla nas zbyt trudna w danym czasie. I nic by nie zmieniła. Ona czasem przychodzi dopiero po jakimś czasie - może też jeszcze niewyraźna, ale coś tam powoli zaczyna się pojawiać, świtać z czasem - może właśnie dlatego, że człowiek przez ten czas zaczął widzieć daną rzecz trochę inaczej. Inaczej na nią patrzeć. Może trochę się z nią oswoił, jakby w pewien sposób zaprzyjaźnił z nią. Może na tą chwilę, kiedy pytał Boga o to: dlaczego?, może wtedy dużo lepszym rozwiązaniem niż odpowiedź na to pytanie było po prostu przytulenie go, zapewnienie o swojej obecności przy nim, Bożej obecności. Pozwolenie odczucia tej obecności, bliskości, miłości. Może to pytanie jest właśnie taką prośbą o to. Nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Może pytając Boga: dlaczego?, tym samym prosimy Go, żeby nas przytulił, wziął za rękę, powiedział, że jest obok, że nas bardzo kocha. Może Bóg w tym pytaniu słyszy właśnie taką prośbę, ukrytą gdzieś w nas. Prośbę, która kryje się gdzieś w tym pytaniu, gdzieś jakby pod nim. I Bóg właśnie w pierwszej kolejności odpowiada na tę prośbę. Bo ona na tę chwilę jest dużo ważniejsza niż pytanie. Przytula tego kogoś do siebie, zapewniając go o swojej miłości, bliskości, obecności. To pytanie jest jakby czymś, co Go bardziej przyciąga, przybliża do danego człowieka. Jakby, bo On przecież zawsze jest blisko. Ale wtedy to pytanie jest jakby takim - "Panie Jezu, proszę, usiądź bliżej. Przytul mnie do siebie." Taka ukryta prośba. Gdzieś w tym pytaniu. Którą On w jednej chwili spełnia. Może nawet jeszcze zanim to pytanie zostanie wypowiedziane.

Może też ten brak odpowiedzi jest takim zaproszeniem z Jego strony do wejścia w bliższą relację z Nim, budowania tej relacji, do większego zaufania. Może w ogóle do zaufania Mu, powierzenia się Jemu, zdania się na Niego, oddania tego wszystkiego w Jego ręce.

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: ???? (---.eaw.com.pl)
Data:   2019-07-23 21:49

To, co mówi ksiądz Kramer, moim zdaniem, nie wyklucza równoczesnego pytania Boga bezpośrednio, gdzie ON nas widzi. Bo Bóg zna nas lepiej i kocha nas bardziej, niż my sami siebie. Dlaczego mielibyśmy rezygnować z pytania kogoś bardziej kompetentnego, niż my sami? W stosunkach międzyludzkich też pytamy ludzi bardziej doświadczonych i z większą wiedzą o różne ważne dla nas rzeczy. I bierzemy pod uwagę to, co oni mówią. Treść konferencji księdza traktowałabym jako poszerzenie spojrzenia, a nie wykluczenie którejś z koncepcji powołania.

Wracając jednak do tematu: "Czemu Bóg nie odpowiada na "Dlaczego?"?"

To kazanie myślę, że też coś wnosi:
https://www.youtube.com/watch?v=Mq-AOV6nMSs

Mi ono odrobinkę coś rozjaśniło, choć nadal nie wszystko...

 Re: Czemu Bóg nie odpowiada na 'Dlaczego'?
Autor: Waldemar (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2019-08-09 07:00

Najczęściej Pan Bóg odpowiada nam:
"Bo Myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami" (Iz 55,8)

W tym Słowie Bożym znajdziemy odpowiedz na większość pytań skierowanych do Pana :-)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: